>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Prof. Dr. Esat Arslan’dan Yahudilere; “Bu ülkede yaşamınız tartışmalı hale gelmez mi?” şartlaması…

Adana Haber’de Prof. Dr. Esat ArslanHahambaşı Haleva’dan Bir İstem” (7.12) başlıklı makalesinde Türk Yahudilerine dışlayarak sesleniyor:Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Hahambaşı Rav İsak Haleva’dan talep ediyorum, hazır oraya kadar gitmişsin, cemaatinle ayinler de düzenlemişsin, bir kere de Çanakkale muharebelerinde toprağa düşen Musevi vatandaşları için de bir ayin düzenleseniz nasıl olur?“. Ve ekliyor:Bunu yapmazsanız […] bu ülkede yaşamınız tartışmalı hale gelmez mi?”…
Bu yazıya TC vatandaşı Yusuf Menase, okuyucu yorumlarında tepki gösteriyor:
yusuf menase – 13.12.2011 19:33:06  “Sayın Prof Arslan İsmim Yusuf Menaşe, dedem Çanakkale savaşında 3 İngiliz zırhlısını batıran topçu tabyasında subaydı. Babama gelince 1953-54 yıllarında kars karakale,pernavut sınır karakolunda asteğmen olarak karakol komutanı olarak vatanı görevini yaptı. Ben bu ülkede 1985-87 yılları arasında Tatvan 2.mknz piyade taburu 6.zırhlı grupta 18 ay er olarak askerliğini yapmış,bazı başbakanların tabiri ile bu ülke için kurşun sıkmış insanlardan biriyim. Dinim musevi olmakla beraber Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım.Yaklaşık 27 yıl boyuncada bu ülkede vergisini kuruşuna kadar ödeyerek ticaret ile iştigal ettim. Sayın Arslan bu ülkede bir grup musevinin şehitliği ziyaret etmemiş olması (kaldıki ben en az 20 kere ziyaret ettim) size hangi hakla bizim bu ülkede varlığımızı sorgulama hakkı verir.Biz en az sizin kadar Türk ve en az sizin kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız.
Haddini aşan yazınızdan dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak özür dilemenizi bekliyorum.

Saygılarımla
Prof. Dr. Esat Arslan’nın Yahudi Dışlaması içeren yazısından alıntılar:
On dokuz yıldır her Ekim ayının sonunda doğdukları yeri ziyaret eden Çanakkale kökenli Musevi vatandaşlarımız, bu yıl da Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın da katılımıyla, 28-30 Ekim 2011 tarihlerinde Çanakkale’deydiler. Son derece anlamlı bu geziyle, her yıl kökleriyle buluşabilmeyi gelenekselleştirdikleri için onları kutlamak lazım. Aslında Musevi kardeşlerimizin bu Çanakkale gezisinin gelenekleşmesinde, sekiz yıldır Penso ailesinin genç yaşta kaybettikleri oğulları Yosi Penso dolayısıyla bir başka anlam kazandığını özellikle belirtmeliyim. Sanırım, ne kadar özgür ve barışçı bir ülkede yaşadığımızı tekraren anımsatmağa hiç gerek yok…[…] Şimdi gelelim benim istemime.
Sadece ve sadece bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Hahambaşı Rav İsak Haleva’dan talep ediyorum, hazır oraya kadar gitmişsin, cemaatinle ayinler de düzenlemişsin, bir kere de Çanakkale muharebelerinde toprağa düşen Musevi vatandaşları için de bir ayin düzenleseniz nasıl olur?
Herhalde şık olurdu? Onlar bu ülkenin güneşleriydiler.
Elin oğlu ta Avustralyalardan yeni Zelandalardan geliyor, “Şafak Ayini” yapıyor. Eğer siz, bir din adamı olarak bu davaya inanır ve de ön ayak olursanız, Türk-Musevi kardeşlerimiz de size ayak uydurur, bizlerin de onlara kesinlikle herhangi bir sitemimiz olamaz.
Eğer bunu yapmazsanız, Çanakkale’de İngilizlerin Osmanlı’nın karşısına getirdiği Sion Katırlı Birliği (Zion Mule Corps-ZMC )’nin durumuna düşersiniz ki, Türkiye’de yaşamanızın varlık sebebi ortadan kalkar.
Yoksa siz de 1915’in (İskenderiye) baş hahamı La Pergola gibi ZMC’ nin komutanını II. Musa olarak ilan etmesini onaylıyor musunuz?
O zaman bu ülkede yaşamınız tartışmalı hale gelmez mi?”
Bu yazıya TC vatandaşı Yusuf Estroti de okuyucu yorumlarında tepki gösteriyor:
yusuf estroti – 16.12.2011 02:08:16  Ziyerete bağlı bir tartışma konusu mi varlığımız ?  […] Yazıda yaptığınız bütün ayırımları ayrımcılıkları hissetim, yazınızı okurken. siz bizi misafir görüyorsunuz. Biz ise mal sahibi oldugukmuzu ispat edebilmek için hala direniyoruz sizin gibilere karşı. Sizden çok sevmeseydik bu vatanı çoktan giderdik. İmkanlarımız vardı […] Her zaman çok sevdik, bizlere bu misafir duygusunu yaşatmaya çalışanlara rağmen. Destur profesörüm…

Tartışma

Prof. Dr. Esat Arslan’dan Yahudilere; “Bu ülkede yaşamınız tartışmalı hale gelmez mi?” şartlaması…’ için 4 yanıt

 1. Ya yetersiz insan sen kimsin ki bu cesareti buluyorsun… Sen de çakma proflardansın mantar gibi türediniz…

  Posted by YAşar üzümcü | 19 Mart 2018, 11:16 am
 2. sacma sapan yorum yapan arkadaslar siz esat beyin ne demek istedigini ya anlamiyorsunuz ya da anlamak istemiyorsunuz. burda irkcilik vs soz konusu degildir. hocamizin sitemi buralara kadar gelipte sadece yosi penso adli musevi sahsin mezarinda ayin yapilmasi, uzun lafin kisasi anlamaniz gereken yosi penso musevi de vatan icin sehit duseer degil mi neden onlarin mezarina kimse gitmiyor? ayrica gelen yorumlardan birinde siz her yil gidiyor musunuz sanki denilmis, esat arslan i gercekten tanisaydiniz bu soruyu sorma geregi bile duymazdiniz oyle ezbere konusmayin.

  Posted by nomame | 13 Kasım 2012, 2:33 pm
 3. INGILIZ CASUSU LAWRENCE’IN ALTINLARI ICIN OSMANLI ORDUSUNU ARKADAN VURUP ORDUNUN FILISTIN CEPHESINDE HEZIMETE UGRAMASINI ARAP MUSLUMAN KARDESLERINDEN SU AN TURKIYEDE YASAYAN ARAB KOKENLI VATANDASLARIN TURKIYEDEKI VARLIGINI DA SORGULAMANIZ LAZIM ! ANLASILAN BU PROFESOR TARIH OKUMAMIS ! INSAN BOYLE MAKALE YAZINCA BALTAYI TASA VURMAMALI VE IRKCILIK YAPMAMALI ! BIR PROFESORDEN ILMI VE AYDINLATICI MAKALE BEKLENIR. AYRICA CANAKKALEDE INGILIZLER SAFINDAKI ZION KATIR TABURU INGILIZ ORDUSUNA MUHIMMAT VE IASEYI KATIRLARLA SAGLIYAN LOJISTIK BIR TABUR IDI YANI MUHARIP DEGILDI ! ( BAK WIKIPEDIA )

  Posted by YUSUF ELHAC | 19 Aralık 2011, 6:32 pm
 4. MERAK EDIYORUM SIZ ACABA HER SENE SEHITLIGE ZIYARETE GIDIYOR MUSUNUZ ! ORADA YATAN BIR SEHIT AKRABAM VAR ! SAYET MEZARI BELLI OLSA HER YIL MUHAKKAK ZIYARETE GIDERDIM ! GECENLERDE TELEVIZYONDA TURK SEHITLIGININ DURUMUNU TENKID EDEN BIR BELGESEL SEYRETTIM ! ICLER ACISI IDI ! SEN YAHUDILERE CATIP UCUZ KAHRAMANLIK YAPACAGINA ILK ONCE ORADAKI DURUMU TENKID EDEN BIR MAKALE YAZ , MEMLEKETE DAHA FAYDALI OLURSUN ! SEHIT MEZARLIGINI ZIYARET ETMEMIS DIGER MUSLUMAN TURK COGUNLUGUNUN DA BU MEMLEKETTE VARLIGINI SORGULA ! O ZAMAN ART NIYETSIZ OLDUGUNU ANLARIZ !

  Posted by YUSUF ELHAC | 19 Aralık 2011, 4:21 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: