>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Yeni Akit eski Vakit’in “Türkiye’yi bir Yahudi mi temsil edecek?” Sorusu Sorunu

Nefret Söylemi sitesi Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek olan müzisyenin Yahudi olmasını eleştiren Yeni Akit eski Vakit’in Muhammet Erdoğan imzalı haberinde Yahudi toplumu ötekileştiriliyor vurgulamasını yaptı: “Yıllardır yarışmaya İngilizce ile girilmesi tepkilere sebeb olurken, bir de buna adı duyulmamış ve sözde hoşgörü mesajı vermek uğruna bir Yahudi’nin seçilmesi tepki topluyor”, şeklindeki ayrımcı ifadeyle müzisyenin dini kimliğinden ötürü Türkiye’yi temsil etmesinin uygun olmadığı söyleniyor, bu söylemle hem söz konusu müzisyen hem de Yahudi toplumu ötekileştiriliyor | Nefret Söylemi. (Bkz. Nefret Suçlarında Medyanın Sorumluluğu)
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı ve AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Eurovision’da Türkiye’yi temsil edecek Can Bonomo’nun dini kimliği üzerinden sürdürülen tartışmalara sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu, Bu Musevi kardeşimiz askerliğini yaparken iyi mi, iyi. Vergisini verirken iyi. Efendim bir Musevi nasıl temsil edermiş. Bunları görünce gerçekten utanıyoruz dedi.
AKPM Başkanlığı görevini 23 Ocak’ta devredecek olan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’deki son programını, aynı zamanda seçim bölgesi olan Antalya’da gerçekleştirdi. Mevlüt Çavuşoğlu, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen ‘Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Gözüyle Türkiye – Avrupa İlişkileri’ başlıklı konferansa katıldı. AKPM Başkanı Çavuşoğlu, bugün Avrupa’nın tamamını ilgilendiren en büyük tehdidin ırkçılık olduğunu söyledi. Bu tehdide Avrupa ülkelerinde artan yabancı düşmanlığı, İslamafobia, ötekileştirme ve hoşgörüsüzlüğün eşlik ettiğini kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, bu sürecin çok tehlikeli bir boyuta geldiğini kaydetti. Önce ırkçı siyasi partilerin söylemlerinde ve eylemlerinde ortaya çıkan bu tehdidin kitleselleşme eğiliminde olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, şunları söyledi:
“Daha sonra bu ırkçı partilerin ulusal meclislerinde de Avrupa Konseyi dahil, Avrupa Parlamentosu’ndaki sandalye sayısının artmasında görmeye başladık. Daha da vahim olan, bu desteği kaybeden ılımlı partiler, sağda da solda da bu ırkçı partilerin söylemleri ve eylemleri içinde olmaya başladılar. Irkçı partilerin ve sokakta gençlerin kullandığı söylemlerin artık uygulamaya geçtiğini ve artık teröre kadar vardığını görüyoruz. Norveç’teki, Belçika’daki terör değil de nedir İtalya’da bir gencin iki tane Afrikalıyı öldürüp sonra intihar edip kendisini öldürmesinin sebebi ne olabilir Bu genci bu noktaya getiren nedir İşte hep bu ırkçılığın, yabancı düşmanlığının somut sonuçlarıdır.”
Irkçılığa karşı verilen mücadelede Avrupa basınının çok olumsuz rol oynadığını, hedef gösterdiğini iddia eden Çavuşoğlu, Türkiye’de de benzer bir sürecin Azerbaycan’da düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek Can Bonomo üzerinden yaşandığını kaydetti. AKPM Başkanı Çavuşoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:
Musevi kökenli kardeşimiz bizi temsil edecek. Geçen günü gazetenin birinde gördüm ‘Türkiye’yi bir Musevi mi temsil edecek’ Olur mu, değerli arkadaşlarım. Biz de mi ırkçı oluyoruz İsrail’le sorunumuz olabilir, ama bize atalardan kalan miras nedir Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiği zaman o farklı dinlerden insanlara haklarını vermemiş midir Peki, bu Musevi kardeşimiz askerliğin yaparken iyi mi, iyi. Vergisini verirken iyi. Yetenekli genç, TRT de bunu seçmiş, efendim bir Musevi nasıl temsil edermiş. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kim olursa olsun eder. Bunları görünce gerçekten utanıyoruz. Bütün medyayı suçlamak istemiyorum ama bunu yapanları da kınıyoruz.”

Tartışma

Yeni Akit eski Vakit’in “Türkiye’yi bir Yahudi mi temsil edecek?” Sorusu Sorunu’ için 3 yanıt

  1. CAN BONOMONUN HIRPANI KILIK KIYAFETI DOLAYISIYLA PEK KAZANMA SANSI YOK ! O ZAMAN BUTUN ANTISEMITLER TURKIYEYI REZIL ETTI DIYE AYAGA KALKACAKLAR ! SAYET KENDINE BIR CEKI DUZEN VE IYI BIR MELODI ILE YARISMAYA KATILIRSA BELKI PUAN TOPLAR ! BENCE YARISMAYA GIRMEMESI HERKES ICIN DAHA HAYIRLI OLACAK !

    Posted by YATRIB | 15 Ocak 2012, 4:27 am
  2. Dini, mezhebi, etnigi ne olursa olsun, Turkiye’yi hic olmazsa bir Turk temsil ediyor. Eurovisionda bazi ulkeler o ulke vatandasi olmayanlar tarafindan da temsil edilebiliyor. Gecmiste, Celine Dion Kanadali ama Isvicre’yi, ayni sekilde Fraznsiz France Gall, Luksemburg’u temsil ettti. Baskalari da var, arayan bulur. Bizi Bonomo degilde Teodorakis temsil etseydi daha mi iyi olurdu?.

    Posted by Mine | 14 Ocak 2012, 8:21 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: