>
you're reading...
HasTürk TV, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Hitler’li Şampuan Biomen’e Tepkiler Çığ gibi Yükseldi (Video)

Türkiye’de televizyon ekranlarına son günlerde akseden BİOMEN marka HİTLER’li şampuan reklamının yarattığı şok nedeni ile İYT, İsrael’deki Türkiyeliler Birliği, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun’a iletilen bir dilekçede yayından kaldırılmasını istedi. HasTürk TV haber sitesinin bildirdiğine göre
Son günlerde Türkiye televizyonlarında izlediğimiz bir şampuan reklamı, temsil ettiğimiz Türkiyeliler toplumu nezdinde son derece şaşkınlık ve üzüntü ile karşılanmıştır“, denilen başkan Zali Toledo imzalı dilekçe şöyle devam ediyor:
İnsanlığın yüz karası, Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler, yaklaşık 40 milyon  insanın ölümüne ve bu arada kurduğu “organize ölüm sanayii”  yolu ile 6 Milyon Yahudinin yaşamına son vermiştir. En büyük  insanlık suçunun simgesi olan Adoılf Hitler’in mizahi (!) şekilde olsa dahi bir şampuan reklamı olarak gösterilmesinin, II.Dünya Savaşında ölenlerin anısına büyük saygısızlık olduğu ve Türkiyemize dünya kamuoyunda zarar verebileceği düşüncesindeyiz. Reklam konusu şampuan markası “BIO-MEN  sözcüğünün “insan hayatı” anlamına gelmesi, insan yağından sabun yapan bir insanın ağzından çıkması ne kadar da tiksindirici ve istihzalıdır! Bizler,  gerek Türk, gerek  Yahudi, gerekse de insan  olarak bu reklamı şiddetle kınıyor,  yayımının bir an önce durdurulması  yönünde Sayın Kurulunuzun kayıtsız kalmayıp gerekli önlemleri alacağını umuyoruz.”
RTÜK’ten dilekçeye henüz bir cevap alınmadığı bilirtiliyor. İYT’nin yeni seçilen başkanı Zali De Toledo insan hayatına ve soykırım konusunda hassasiyet ile duran Türkiye’nin Radyo Televizyon Kurumu’nun bu şikayete ilgisiz kalmayacağından emin olduğunu ifade etti.
Türk Musevi Cemaati’nden ise konu ile ilgili açıklamada şöyle denildi: “Son günlerde ekrana taşınan Biomen erkek şampuanı reklamında ‘Hitler’ figürünün kullanıldığını üzüntü ve esefle izlemiş bulunmaktayız. 6 milyon Yahudi’yi sadece Yahudi oldukları için gaz odalarında zehirledikten sonra fırınlarda yaktıran, ‘üstün Alman ırkı’ yaratma uğruna kendi zihinsel engelli vatandaşlarını öldürten ve dünya tarihinin en karanlık sayfasını yazan Hitler’in her ne sebeple olursa olsun bir reklamda kullanılması kabul edilemez ve kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Hiçbir etik anlayışa sığmayacağı gibi insan haklarına da yapılmış büyük bir hakarettir.
Yapılan yanlışın bir an önce düzeltilip gerekli hassasiyetin gösterileceğine inanıyor ve talep ediyoruz.”

Türk Musevi Cemaati’nin Biomen reklamı ile ilgili ikinci açıklaması 24 Mart 2012 Cumartesi 19:30
23 Mart 2012 Cuma günü Türk  Musevi Cemaati web sitesinde  yapmış olduğumuz birinci açıklamayı takiben  konuya ilgili ajans sahibi ile yapılan ve hassasiyetlerimizi aktardığımız görüşmeye rağmen ilgili reklamın halen medyada yer aldığını esefle müşahede etmekteyiz.Reklamda farklılık veya farkındalık yaratma adına ideolojisi, vahşeti ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olan çarpık zihniyetin en çarpıcı örneği Hitler’i her ne sebeple olursa olsun reklam filminde kullanmanın kabul edilemez bir durum olduğunu bir kez daha önemle hatırlatıyoruz.Bu zihniyeti kınıyor ve insanlık vicdanında yaratılan tahribatın bir an önce tamiri adına kamuoyundan özür dilenmesi gerekliliğini vurguluyoruz. Türkiye Hahambaşılığı –  Türk Musevi Cemaati

Milliyet Yazarı Ali Eyüpoğlu’ndan Adolf Hitler’in oynadığı Biomen reklamlarına itiraz geldi

Hitler, ‘Üstün Alman ırkı’ yaratma uğruna zihinsel engelli vatandaşlarını bile öldürten, binlerce yahudiyi gaz odalarında zehirledikten sonra fırınlarda yaktırıp, onlardan sabun yapan faşişt bir lider. İnsanları öldürüp, onlardan ‘sabun’ yapan Hitler’i şampuan reklamında kullanmak, akıl karı mı? Siyah beyaz bir film. Kürsüde Adolf Hitler var. Belli ki taraftarlarını gaza getiren o meşhur konuşmalarının birinden alınmış bu görüntü. Meşhur el kol hareketleri eşliğinde yine asıp kesiyor Hitler. Her sözünün ardından alkış sesleri yükseliyor. Ama bu kez Almanca değil, Türkçe konuşuyor. Kürsüde söyledikleri Almanca altyazı olarak ekrana geliyor. Türkçe dublajı öyle bir senkronize etmişler, öyle bir oturtmuşlar ki ağzına, sanırsın o konuşmayı yapan Hitler’in kendisi. Söylediği de şu: “Kadın elbisesi giymiyorsan, kadın şampuanı da kullanma. Artık yüzde 100 erkek şampuanı Biomen var. Erkeksen Biomen kullanırsın.” Böyle bir reklam olabilir mi? Çınar Oskay telefon açıp, “Az önce Lig TV’de Hitler’li dehşet bir reklam seyrettim, gördüklerime, duyduklarıma inanamadım” deyinceye kadar haberim yoktu böyle bir reklamdan.
İnternette aradım, ‘Biomen’in Hitler’li reklamını, ama bulamadım. Bir televizyon yöneticisinden rica ettim, o gönderdi. İzleyince Çınar Oskay gibi ben de şoke oldum. ‘Hitler’ denince az çok tarihi bilgisi olan birinin aklına ne gelir? ‘Üstün Alman ırkı’ yaratma uğruna zihinsel engelli vatandaşlarını bile öldürten, binlerce yahudiyi gaz odalarında zehirledikten sonra fırınlarda yaktırıp, onlardan sabun yapan faşişt bir lider.İnsanları öldürüp, onlardan ‘sabun’ yapan Hitler’i şampuan reklamında kullanmak, akıl kârı mı? Kabul ediyorum, reklam ajanslarında ‘metin yazarı’ olarak çalışanlar yaratıcı fikirleri olan insanlardır. Onlar böyle uçuk bir fikir ortaya atmış olabilir.
Hangi aklı evvel reklam ajansı sahibi bu fikri benimseyip, müşteriye “İşte budur” diyebilir. Varsayalım ajanstaki metin yazarları gibi ajansın yöneticileri de uçuk kaçık. Ya Biomen’i bu reklamla pazara sürenlere ne demeli? Şimdi biz bu reklamı izledikten sonra, “İnsanları öldürüp sabun yapan Hitler, bir şampuanı öneriyorsa mutlak süperdir” deyip Biomen mi alacağız, öyle mi?Baş üstüne. Heil Hitler!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
ADL, Anti-Defamation League: Hitler’i kullanarak ürün satmaya çalışmak hem “çok elim” hem de “iğrenç”

ABD merkezli Yahudi sivil toplum örgütü İftira ve İnkar ile Mücadele’den (The Anti-Defamation League- ADL) yapılan yazılı açıklamada, Yahudi milletine karşı soykırım yapan bir insanın şampuan reklamında kullanılmasının anti-Semitizm’i körükleyeceğini beyan etti. Hitler’in milyonlarca Yahudiyi, İkinci Dünya Savaşı’nda öldürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, böyle bir insanı kullanarak ürün satmaya çalışmanın hem “çok elim” hem de “iğrenç” olduğu ifade edildi.

ADL Direktörü Abraham H. Foxman, reklam filmini soykırım kurbanları ve kurtulanları anısına büyük saygısızlık olduğunu ileri sürdü. Foxman şöyle konuştu: “Bu emsalsiz trajedinin önemsizleştirilmesi, duyarsızlaştırılmasına katkıda bulunarak soykırım imajı ile hala bazı ülkelerde ürün satmaya çalışılması korku verici. Hitler’in ya da onun ölüm makinelerinden herhangi birinin imajını kullanarak ürün ya da hizmet satmaya çalışmayı hiçbir gerekçe haklı çıkaramaz.”
Foxman, reklam filminden dolayı duydukları rahatsızlığı Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan’a ilettiklerini hatırlattı. Yazılı açıklamada ayrıca, tarihte Yahudilere kucak açmak ile övünen Türkiye’nin bu reklam ile halkını soykırım konusunda yanlış bilgilendireceği de savunuldu.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Faşizmin geldiği nokta
soL yazarı Asaf Güven Aksel de bugünkü yazısında Hitler’li şampuan reklamına değindi. Reklama faşizmin geldiği nokta açısından bakıldığı kadar başka bir noktadan da bakılabileceğini söyleyen Aksel, şöyle yazdı:

“‘Bi’o erkek’ denilerek, tek ‘arî’ erkek şampuanı olduğu vurgulanmış. Herhalde bununla genetik, ırksal farklılık gelmiş akıllara, oradan da Hitler. Şampuan – sabun bağıntısını, akıllara bu şampuanın bileşiminin geldiğini, bu iğrenç cinsiyetçilikteki ‘erkek’liğin, yine aynı dolayımla eşcinsellere reva görülenleri çağrıştırdığını hiç söylemeyelim.
Faşizmin bu derece meşrulaştığı bir noktaya geldiğimiz açısından da bakılabilir ve analiz nesnesi yapılabilir bu reklam tabii, yapılacaktır da eminim, ama başka bir açıdan düşünelim.
Bu ‘müthiş fikir’ de, son olarak o illet 118’li reklamlardan bilinen, Hulusi Derici ve ajansı elinden çıkmış. Bildik tipik mantıkla, ‘üzerinde konuşulması markayı var eder’ demiş. Örnek olarak da, Madonna’yı, Tayyip Erdoğan’ı ve Hülya Avşar’ı vermiş. Onlar yapanlar, üretenlermiş, başkaları da onları konuşan. Hem bu reklamda espri varmış, ama anlamıyormuşuz. Bu pespaye adam, fikirleri ve reklam portföyüne bakıldığında hayli sinir bozucu, ama konumuz değil. Onu ‘reklam dâhisi’ görüp ödüllendirenlerin, eline öğrenci verenlerin ülkesinde, Hitler şampuan satar, bir tiyatrocu ‘banal seyirci’ye giydirir deyip geçelim.
Reklam, ürünü konuşulur kılmaksa, ilgi çekmekse, bu beynin eserlerine, örnek verdikleri gibi, o açıdan başarılı diyebiliriz. Ama her dikkat çekiş, o ürünün tüketilmesine aracı olmaz, tam tersine yol açabilir. Bunun kaderi de böyle görünüyor. Reklamın amacı ürünün tüketilmesiyse, tepki boyutuyla da olsa ilgi çekmekle övünemez bu markanın reklamcısı. Eğer satış önemli değil, aslolan bir ideolojik – zihinsel dışavurumdur deniliyorsa bilemem. Yok, Hitler’in “satacağı” yere gelmemize de daha var… Yani, umuyorum…
Ben yıllardır bir vücut şampuanı kullanırım, geçen yine alışkanlıkla alıp kasaya gittiğimde, muhabbetimiz olan kasiyer kız, ‘size hiç yakıştıramadım bunu kullanmayı’ dedi. Şaşırıp sebebini sordum. Yeni bir uygulama olarak, benim hiç dikkat etmediğim, şampuanın üzerine yapıştırılmış etiketi gösterdi: ‘Artık kadın gibi kokmayacaksınız’ mealinde bir şeydi. Utandım ve o ‘ayrımcı’ şampuanı rafa bıraktım. Onca yıllık markanın aklına da böyle bir şey gelmişse, demek bu yeni bir trend…”

Tartışma

Hitler’li Şampuan Biomen’e Tepkiler Çığ gibi Yükseldi (Video)’ için 10 yanıt

 1. Ben TAHARET SUYU ile hazirlanmis HELAL marka sampuani kullaniyorum ! NURI BEYE DE kullanmasini hararetle tavsiye ederim !

  Posted by IZZET KAGARIN | 10 Ekim 2013, 6:36 am
  • TAHARET SUYU’nun faydaları:
   – Her sabah aç karnına bir çorba kaşığı içildiğinde vücudu zinde tutar, alyuvarların üremesini sağlayarak kansızlığa bire birdir.
   – Ağız kokularını giderir, kabızlık ve ishali giderir, dışkının kıvamını düzeltir (sertse yumuşatır, sulu ise hafifçe kuru yapar), mide ve barsak gazlarını azaltır, bunarın sessiz ve kokusuz çıkmalarını sağlar.
   – Erkeklerde iktidarsızlığı giderir, kadınlarda vajina sıkışmasını, kuruluğunu, ve frijiditeyi tedavi eder. Doğum esnasında rahim kaslarının düzenli ve ağrısız bir şekilde işlem görmesini ve lohusa devresinin rahat ve hastalıksız geçmesini sağlar.
   – Usaresi, basur ve egzemanın iyileşmesinde etkindir.
   Hayrını görün.

   Posted by Tahir Fedorın | 12 Ekim 2013, 9:40 am
 2. HIC TE DENEMENIZI TAVSIYE ETMEM ! CUNKU BUTUN SAMPUANLAR VE DETERJANLAR PETROL URUNLERINDEN YAPILMIS OLUP ILMI OLARAK BUNLARIN KANSEROJEN OLDUKLARI ISPAT EDILMISTIR ! EN IYISI BILDIGIMIZ ZEYTINYAGINDAN ELDE EDILMIS TABII SABUNU KULLANMAKTIR !

  Posted by AZNOTON BABA | 10 Ekim 2013, 5:44 am
 3. Reklamı bilmem ama ürün müthiş güzel ve çok memnunum. Denemenizi tavsiye ederim.

  Posted by nuri | 9 Ekim 2013, 2:41 pm
 4. Davaya takipsizlik verilmiş. Kaynak: http://teknokurs.net/biomen-sampuan-reklami/

  Posted by Zafer | 31 Ekim 2012, 9:04 am
 5. Sayın Biomen Şampuan Üreticileri;
  Reklamlarda kullandığınız ağır maço, seksist yaklaşımınızdan ötürü sizi şiddetle kınıyorum. Seksist ve maço olmak yanısıra, travestilerle de dalga geçmeniz kötü. Ve en kötüsü, insanlığın yüz karası olan; ikinci dünya savaşının, on milyonlarca insanın katlinin müsebbi faşist bir diktatörü “erkekliğin” timsali olarak sunmanızdı! Üzerine tüy dikti hani bu! Cahilsinizdir, bilmezsiniz, bilgilendireyim: Bu faşist, katil diktatörün, aynı zamanda öz yeğenine yıllarca tecavüz ettiğini öğrenin!
  Hangi aklı evvel, sözüm ona “yaratıcı” reklamcılar bu reklamı önerdi ve hangi düzeysiz yöneticileriniz bu reklama onay verdi, bilemiyorum. Lakin, bu çirkinliğin yaratıcılarını protesto ediyor, bu ürünü asla almayacağımı ve çevremdekilere de almamalarını salık vereceğimi bilmenizi isterim.
  Kaygılarımla.
  Dr. Levent Tokuçoğlu
  Psikiyatr.

  Posted by Levent Tokuçoğlu | 26 Mart 2012, 7:23 pm
 6. İşbilmez bir reklamcını işi bu. Fazla abartmamak lazım.

  Posted by Murat Ödünç | 25 Mart 2012, 2:03 am
 7. HITLERIN KAVGAM ISIMLI YAHUDI ALEYHTARI KITABININ TURKIYEDE SERBESTCE SATILMASI AYRI ESEF VERICI BIR HADISE TESKIL EDIYOR ! AKP HUKUMETININ DINLER ARASI HOSGORU PRENSIBINE DE AYKIRIDIR ! BIR AN ONCE IRKCILIK KOKAN YAYINLARIN ORTADAN KALDIRILMASI AKP HUKUMETINDEN ACILEN BEKLENEN KARARI OLACAKTIR !

  Posted by YUSUF ELHAC | 24 Mart 2012, 11:28 am

Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: Biomen – "Hitler recommends Shampoo for men" – (2012) | Google.DailyRumor.org - 27 Mart 2012

 2. Geri bildirim: Adsense101 » Blog Archive » Biomen – "Hitler recommends Shampoo for men" – (2012) - 26 Mart 2012

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: