>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Farkyeri ajansı Hitler’li MARKA reklamına karşı: “Milyonlarca insanın acısı üzerinden ticari çıkar elde etme girişimi”

Klasik ajans mantığıyla kalabalık bir müşteri grubunun bir parçası yapmaya çalışmaktansa, kaliteyi ve yaratıcılığı ön planda tutacak bir yaklaşımı benimseyen Farkyeri ajansı yayınladığı bir basın açıklamasıyla Hitler’li şampuan reklamına karşı tepkisini net bir şekilde ortaya koydu. Ve “Onlar erkekse biz değiliz, bu reklamcılıksa biz reklamcı değiliz” dedi. Farkyeri ajansının kurucularından Ulvi Yaman gönderdiği mesajla reklam sektöründe yer alan profesyoneller olarak geçtiğimiz haftalarda gündemi çok meşgul eden Hitler’li reklamın ve bu reklamı ortaya koyan anlayışın kesinlikle karşısında olduklarını konu alan şu basın açıklamasını yaptı:
Mart 2012 tarihinde, ülkemizin bir reklam ajansının, yine ülkemizin bir şampuan markası için, Adolf Hitler’in bir konuşmasının görüntülerini kullanarak ürettiği talihsiz reklamı, Türkiye’nin yerel bir reklam ajansı olarak kınıyoruz.
Milyonlarca masum insanın ölümüne sebep olan soykırım gibi bir trajediyi, yine milyonlarca insanın zulüm gördüğü, cinayetlere kurban gittiği cinsiyet ayrımcılığı gibi uluslararası bir sorunu ticari malzeme yapmak, insani anlamda bir utanç vesilesidir. Yaratıcılık anlamında ise, en basit tabiriyle kolaycılık, ucuzluktur. Bizler, önce insan, sonra reklamcıyız. Yaptığımız iş için, insanlığımızdan ödün vermeyi asla kabul etmiyoruz. Bu ucuzluğa imza atanları da, kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz. Onlara en güzel cevabı, ülkemizin reklamverenlerinin ve tüketicilerinin vereceğine inanıyoruz. Reklamın iyisi kötüsü olmaz inanışı belki tartışılabilir. Fakat insanın iyisi kötüsü tartışma götürmez. Ortada, milyonlarca insanın acısı üzerinden bir ticari çıkar elde etme girişimi vardır. Bu, utanılası bir insani zaaftır. Bunu yapan da, ne yazık ki bu ülkenin bir reklam ajansıdır.
Hal böyleyken eğer erkeklik, ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığıysa… Zulme maruz kalmış, katledilmiş, soykırıma uğramış milyonlarca masum insanın acılarını ticari malzeme yapmaksa, biz erkek değiliz! Bunu yapan reklamcıysa, bu reklamcılıksa, biz reklamcı da değiliz
!
Farkyeri.”

Güncelleme 6 Nisan 2012 16:05
Hitler’li  Şampuan BioMen reklamının yaratıcı ajansı M.A.R.K.A. hakkında Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu’nun başlattığı soruşturma neticesinde şirketin dernekten ihraç edilmesine karar verildi.
Reklamcılar Derneği bu kararını üyelerine şu şekilde duyurdu:
“Değerli Üyemiz,
M.A.R.K.A. İletişim Hizmetleri’nin BIOTA Bitkisel Kozmetik Laboratuarları A.Ş. için hazırlamış olduğu BİOMEN Erkek Şampuanı – Hitler reklam filmi, açılan disiplin soruşturması çerçevesinde ilgili kurullarımızca incelenmiş, yazılı savunma değerlendirilmiştir;
30 Mart 2012 tarihli Disiplin Kurulu, üyeliğin sona erdirilmesi yolunda görüş vermiştir.
02 Nisan 2012 tarihinde toplanan Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu ise şu kararı almıştır, “16 Mart 2012 tarihinde yayınlanmaya başlayan, yurtiçi ve yurtdışı medyada, kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanan Hitler başlıklı BİOMEN Erkek Şampuanı reklam filminin yaratıcısı ve üyemiz M.A.R.K.A. İletişim Hizmetleri’nin hem filmini, hem de yayın sonrası yaptığı açıklamalarda değindiği yaratıcılık anlayışını Reklamcılar Derneği’nin tüzük ve etik kodlarına aykırı görmekteyiz. Wenice Çocuk İstismarına Son adlı ajansınızca üretilen kampanya ile ilgili olarak 3 Kasım 2011 tarih ve 11/03.1/234 sayı ile tarafınıza verilen ilk uyarı; sonrasında BİOMEN Erkek Şampuanı reklam filmi ile ilgili olarak Derneğimizin kurucusu ve üyesi olduğu Reklam Özdenetim Kurulu’nun 28.03.2012 tarih ve 12/RÖK-D2421/127 tarihli kararı göz önünde bulundurularak, tüzüğün Madde 3/ç bendi ve Madde 7/a bendi gereğince, 30.03.2012 tarih ve 12/02.04/092 sayılı Disiplin Kurulu’nun görüşüyle, M.A.R.K.A. İletişim Hizmetleri’nin Reklamcılar Derneği üyeliğinden çıkarılmasına oy birliğiyle karar vermiş bulunmaktayız
Karara istinaden, M.A.R.K.A. İletişim Hizmetleri’nin Reklamcılar Derneği üyeliğinin sona erdiğini üzüntüyle bildiririz.”

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: