>
you're reading...
Ajans, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Yeni Akit’ten Yahudilere çirkefleme: “Neve Şalom’da kavga var”

Yeni Akit eski Vakit gazetesinde Ersoy Dede makale kanalıyla haberleme, kinleme, kirletme çarkını çevirme hamlesine girişti. Yazıda atılan başlık “Neve Şalom’da kavga var“. Okurlara Yahudiler birbirine kapıştı izlenimi yaratan bu başlık altında ne var diye bakınca ortada kavga bir yana herhangi bir itilaf sorunu veya tartışma gerektirecek konu olmadığı ortaya çıkıyor. Yeni Akit gazetesinde sık rastlanan Yahudileri hedefleyen çirkefleme/kinleme kampanyası zincirine bir halka daha ekleyen girişimden alıntılar:
“[…] Habertürk Gazetesi’nden Ünsal Ereke imzalı. “Neve Şalom’un Cemaat Han’ı Otel Olacak” başlıklı haberi. Haberde yer verilen ifade şu; “Tarihi Sümerbank binasını butik otele dönüştüren Yılmaz Ulusoy, Musevi Cemaati’ni ikna edip projeye komşu Cemaat Han’ı satın aldı. Cemaat Han’ın da katılmasıyla Sümerbank Butik Otel 144 yatağa ulaşacak”.[…] Gelelim Karaköy’deki şu “Cemaat Han’ı” meselesine.. O da Yılmaz Ulusoy tarafından, (anlaşılan o ki) elini cebine atmadan yapılmış bir el değiştirme gibi görünüyor. Yani eğer beyanların tümü doğru ise.. Değilse ve yazılanlardan fazla bile para ödediyse, bu paranın önemli bir kısmının cemaatin kapısında bir yerlerde buhar olduğunu söyleyebiliriz.[…] Banka, Sn. Ulusoy’un bu yeni taşınmazına 7 milyon küsur dolar verdiğine göre, buranın değerinin 11-12 milyon dolar olduğuna inanmış demektir.. Ve eksperlerin (Hadi bölgede çalışan emlakçıların diyelim) tespiti de aşağı-yukarı bu yönde zaten. Peki şimdi birkaç soru soralım. 1935 sonrası taşınmazlarını geri alabilmek için kıyameti kopartan bu vakıf şimdi tam da gayrımenkullerin iadesine başlanmışken hem de bu kadar kıymetinden düşük bir rakama neden sattı burayı? Yok kıymetinden düşük bir rakama satmadıysa, aradaki fark kimin cebine gitti? Bu satış sırasında başka teklifler toplandı mı? Satıştan elde edilen gelir nerede kullanıldı? Ben size söyleyeyim. Beni çok ilgilendirmez ama, bu satış Musevi cemaatinde büyük kavga çıkaracak gibi görünüyor.[…]”
Şok başlık “Neve Şalom’da kavga var” altında yayımlanan yazının son cümlesinde  Neve Şalom Vakfı’na ait Cemaat Han’ın satışından Ersoy Dede’yi ilgilendirenin, Musevi cemaatinde büyük kavga çıkar” beklentisi olduğu beliriyor. Zülfaris Sinagogu içerisinde bulunan 500’üncü Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nin hemen yanındaki Cemaat Han için Neve Şalom Vakfı’yla uzun süre pazarlıklar yaptıklarını ifade eden Yılmaz Ulusoy, “Sinagogun bulunduğu komşu araziyi çok istedim ve cemaat temsilcileriyle yaptığımız görüşmeler sonucunda onları ikna ettim. 5 milyon dolarlık bir satın alma oldu” diye konuşmuştu. Eski Sümerbank binasına 86 yatak sığacağını belirten Ulusoy, Cemaat Han’ın da projeye katılmasıyla 58 yatağın daha ekleneceğini söylemişti. Yılmaz Ulusoy böylelikle otel projesinin toplam kapasitesinin 144 yatağa ulaşacağını ifade etmişti.
Yeni Akit gazetesi Neve Şalom Vakfı’nda yazılı olarak başvurarak izahat isteyen Doğan Kasadolu’yu “Musevi işadamı” olarak sunarak, Neve Şalom Vakfı’na noter tasdikli bir yazı yazarak “şaibe ve kişisel menfaatşüphesini dile getirmesini haber yapıyor.
Yılmaz Ulusoy Holding’in satıştan bir ay sonra Cemaat Han üzerinde 7 milyon 320 bin dolarlık ipotek tesis etmesini soran Doğan Kasadolu, ‘Ulusoy Grubu ya da yakınlarından vakfı ya da vakıfla alakalı olabilecek şahıslara hibe teberu ya da başka bir ad ve nam altında herhangi bir ödeme yapılıp yapılmadığı para hareketi sonucu tahsilat yapılmadığının tarafıma bildirilmesini talep ederim” ihtarı çekti. Doğan Kasadolu Yılmaz Ulusoy’un kiracıların çıkarılması tazminat masraflarını üstlenmesi ve bakımsız durumda bulunan binanın yenilenme bütçesini nedense dikkate almama yolunu seçti. 7 milyon 320 bin dolarlık ipotek tesisi gerekçesi bu masrafların bütçelenmesi ile alış fiyatına eklenerek ortaya çıkıyor.

Doğan Kasadolu, “Sayın Başbakan’ın, Gazze halkını kucaklama projesi bir ilktir” !

Geçtiğimiz yıllarda İHH Gazze seferine gönüllü katılabilmek için Başbakan Erdoğan’a dilekçe vermeye kadar giden Doğan Kasadolu, Garih cinayetinden yıllar sonra Aralık 2008’de;  ‘Üzeyir Garih’i Ergenekon öldürdü’ iddiasını ortaya atmaya gerek görmüştü. Vatan gazetesinden Sanem Altan Ocak 2009’da yaptığı röportajda konuya ışık tutmaya çalışmıştı. Sanem Altan haberinde Doğan Kasadolu’nun sahtekâr olup olmadığını sorguluyor. Alıntılar:
Aralık ayı başında, uzun zamandır devam eden Üzeyir Garih cinayeti ve Ergenekon bağlantısı haberlerine bir yenisi eklendi ve iş adamı Doğan Kasadolu bir açıklama yaptı: “Üzeyir Garih’in eski damadı bana, Üzeyir Garih’in öldürüldüğü gün büyük oğlunun evlerinden kelepçelenerek polisler tarafından götürüldüğünü ve susmaları için tehdit edildiklerini anlattı” dedi. Bu iddia ortalığı hayli karıştırdı.[…] Kimisi bu iddialara inandı, kimisi komik buldu. Fakat iş gerçekten insanı çok merak ettirecek bir noktaya geldi. Ben de merak ediyor, bu konuyla ilgili birileriyle konuşmak istiyordum.Garih ailesini aradım, röportaj yapmak istediğimi söyledim. İzzet Garih şu aşamada kesinlikle konuşmak istemediğini söyledi.
Bir zaman sonra televizyonda Doğan Kasadolu’yu seyrettim, iddialarını anlatırken. Sonra, Adalet Bakanlığı tarafından ruh sağlığının tespiti istendiğini okudum gazetede. Ve hemen Doğan Kasadolu’yu arayıp röportaj yapmak istediğimi söyledim. Kabul etti. Konuşmaya gittim. Çok ilginç biri çıktı karşıma. Röportajdan dönerken, elimde taşınması çok zor koca bir torba tutuyordum içi evrak dolu. Son dört yıl içinde neredeyse 50 tane şikayet dilekçesi vermiş, sayısız dava açmış biri Doğan Kasadolu. Üzeyir Garih dilekçesi bunlardan sadece bir tanesi. İddiaları gerçekten ilginç, ciddi, hatta korkutucu… Dolayısıyla, araştırma işinde başarılı muhabir arkadaşlarımla sohbet ederken bu iddiaları onlara anlattım. Onlar da bana birkaç telefon numarası buldu. Alarko’nun o dönemki Dış İlişkiler Koordinatörü Falih Tümay’la konuştum. “İthalat bölümü bana bağlıydı. Kesinlikle orada müdür olmadı bu zat. Üzeyir Bey getirmişti, işe yararsa diye. Ama birkaç iş yaptı ve memnun kalmadık. Maaş kesinlikle almamıştır. Üzeyir Bey’in dostu değildir, o da Yahudi olduğu için tanışıklığı olmuştur herhalde. Sonradan kendisine Müslüman’ım dedi, adını değiştirdi nasıl yaptıysa. Üzeyir Bey’in torunu ile ilgili anlattıklarının teki bile doğru değil. Yok öyle polis arabası, kelepçe falan. Amacı ne anlamadım” dedi. Evet, bir de siz okuyup karar verin. Kasadolu bir cinayetin ipuçlarından mı bahsediyor, yoksa tamamıyla yalan mı söylüyor?[…]
 

Tartışma

Yeni Akit’ten Yahudilere çirkefleme: “Neve Şalom’da kavga var”” için bir yanıt

  1. yine KOMPLO TEORILERI YINE DEDIKODU ! birkac kere KAPATILAN bu seviyesiz gazete DENIZ FENERI KAYB OLAN TRILYONLAR HAYIRSEVER TURK INSANINDAN TOPLANIP SONRADAN YOK OLAN PARALARIN NEREDE OLDUGUNU BILDIRSE O ZAMAN # HAYIRLI # BIR IS YAPMIS OLUR !

    Posted by YATRIB | 7 Mayıs 2012, 5:55 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: