>
you're reading...
HaberTürk, Milliyet

Kıbrıs Rum lideri Hristofyas: Bizim İsrail ile işbirliğimizin Türkiye-İsrail zıtlaşması ile ilişkisi yok

AB Dönem Başkanı Danimarka, Türkiye’ye “Kıbrıs (Rum Kesimi) AB üyesi, buna göre hareket edilmeli” mesajı verdi. Dönem Başkanlığı kaynakları da, “Türkiye’nin Kıbrıs’ın dönem başkanlığıyla ilgili yaklaşımı AB’de tepki topluyor. Türkiye AB Dönem Başkanlığını tanımalıdır” dediler. Kıbrıs Rum Yönetimi, temmuz başında Avrupa Birliği dönem başkanlığını devralmaya hazırlanırken, Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, Türkiye liderliğine önemli mesajlar yolladı. Güney Lefkoşa’daki Rum Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Türkiye’den bir grup gazeteciyi konuk eden Rum liderin mesajları Kadri Gürsel‘in kaleminden özetle şöyle:
“[…] Kıbrıslı Türklerin izolasyondan şikâyetleri var. Mağusa limanı Kıbrıslı Türkler için açılsın, BM şemsiyesi altında ülkemizin tüm vatandaşları dış dünya ile ticaret yapabilsin.[…] Bugün Kıbrıs Havayolları büyük kayba uğruyor. Erivan’a ulaşmak için 6 saat uçuyor. Neredeyse Orta Avrupa hava sahasına kadar kat etmek zorunda kalıyoruz. İki buçuk, üç saatlik bir yol 6 saatte gidilebiliyor. Moskova’ya giderken aynı durum var. Türk hava sahasından geçmeden uçmak için büyük ekonomik bedel ödüyor. Hem Kıbrıslı Türklere hem Kıbrıslı Rumlara yazık… […] Bizim İsrail ile işbirliğimizin Türkiye-İsrail zıtlaşması ile hiçbir ilişkisi yok. İsrail tarafından ortak depolar kurulması önerisi gelmişti. Biz Türkiye ile gerilimi düşürmek için bunu yapmıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu tür işbirliklerini Türkiye ile de yaparız diye diliyoruz. İsrail ile ilişkilerin Türkiye’ye karşı rövanşizmle ilgisi yok. Filistin devleti kurulduğunda da münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalayacağız. Bunu Mısır’la imzaladık zaten. Suriye ile de tam imzalayacaktık ki, Türkiye o zamanki iyi ilişkilerini kullanarak engel oldu. Bundan sonra ne olur bilmem. İşgalci ülkeye başımızda sakin dursun diye ben bir takım haklar veremem. Sorunu çözelim, doğal kaynakları paylaşımı zaten merkezi federal hükümetin yetkisinde olacak. Böyle anlaşmıştık. Ama merkezi hükümetin Rumlara ait olacağı izlenimi oluşturuldu. Oysa biz Talat’la belirli noktaları oluşturduk, emniyet sübapları koyduk.[…] Öncelikle mesajım şu: Bakın biz askeri olarak ne kadar zayıf olursak olalım, çağdaş dünyada kabadayılık sonuç vermiyor. Ganbot politikası yerine diyalog politikası çağdaş dünyada gündeme gelmektedir.[…]
HaberTürk gazetesinden Ceyda Karan kaleminden Rum lider Hristofyas’in mesajları:
“[…] Erdoğan hükümetinin çağdaş ve model olmasını bekliyorduk. Ama Türkiye içinde insan haklarını ihlal eden tutumlar benimsendiğini, İslamcı bir çizgiye büründüğünü görüyoruz. Türkiye’de Türklerin ya da Kürtlerin insan haklarının çiğnenerek hapsedildiğini görüyoruz. Ben belki kendi kendimizi kandırdık diye düşünüyorum. Görünen o ki yanılmışım.Bilmiyorum, Sayın Erdoğan, Kıbrıs’ı Anadolu’nun uzantısı gibi gören generallerden farklı düşünüp bir şeyler yapacak mı? Generaller bir köşeye sıkışmış görünüyor. Bu Türkiye halkının lehinedir. Ama Kıbrıs’ta yaşananların bedelini Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ödüyor.[…]”
İslamcı çizgi TV5 haberi

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: