>
you're reading...
Yeni Şafak

Ali Bayramoğlu uyardı: “Bu diyarda Ermeni, Musevi, Alevilere, farklı inançlara, yönelik aşağılama, küfür, şiddet…”

Ali Bayramoğlu, basındaki nefret söylemi tehlikesine Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde “Uyarıyorum” başlığı ile dikkat çekti: “Türkiye’de ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan köşe yazısı ve haber toplamı 2012 Ocak-Nisan ayları arası 115’e çıkmış durumda.” Alıntılar:
“Nefret söylemi, farklı kimliklere, farklı inançlara yönelik aşağılama, küfür, şiddet hali ve davetidir. Ve bu diyarda Ermeni, Musevi, Alevi, Kürt, hatta Müslüman ve diğer kimlikler bundan nasibini alır. Nefret söylemi Türkiye’de belli bir çıtanın altına hiç düşmez. Ancak zaman zaman ani çıkışlar yapar.
Bu çıkışlar nedensiz değildir…
Bu çıkış dönemleri ülkedeki siyasi konjonktürle yakından ilişkili olur. Nefret söylemi kimilerinin silahı haline dönüşür, güç kavgalarının, siyasi hedeflerin taşıyıcısı haline gelir… 2000’li yılların nefret söylemi, hatta nefret politikalarının parçası haline getirilen misyonerlik meselesi ve misyoner avı buna açık örnektir.[…] Türkiye’de ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan köşe yazısı ve haber toplamı 2011’in ilk dört ayında 38, ikinci dört ayında 41, son dört ayında 27 iken, bu rakam 2012 Ocak-Nisan ayları arası 115’e çıkmış durumda…Taranan toplam 16 ulusal gazetede toplam 115 haber ve köşe yazısı nefret söylemi içeriyor. Bunlara internet sitelerini eklediğimiz, kimlikler dışında tek tek kişilere ve kimi düşüncelere yönelik nefret söylemini kattığımız zaman ulaşılacak rakam korkunç olacaktır. Nefret söylemi sabittir…
Nefret söyleminde önceki dönemlere oranla büyük bir patlama vardır…
İçinde bulunduğumuz savaşçı ortamın, siyasi parti temsilcilerinden hükümet yetkililerine değin geniş bir hattı kuşatan savaşçı dilin nefret söylemini derinleştirdiğine de hiç şüphe yok… Ve ivme yükseliyor.
Yaz aylarından bu yana sadece HaberVaktim sitesi ve Akit Gazetesi 20’ye yakını benimle ilgili olmak üzere Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Ahmet İnsel’e yönelik nefret söylemi içeren, hedef gösteren yayın yaptı. Yalan, dolan, iftira, küfür, aşağılama, düşmanlık içeren, şeytanlaştırma üzerine kurulu, doğal kimlik ögelerini nefret unsuru haline çeviren, düşünceyi bölücülükle eş tutan yayınlarına gün atlamadan bir yenisini ekliyorlar… Bu yayın politikası sonuç vermesi beklenen ve ölümcül sonuçları olabilecek bir yayın politikasıdır.[…] Şiddet ortamının, şiddet dilinin meşrulaşması bu tür arayışları sıradanlaştırıyor ve yayıyor… Kötü kokular geliyor…”  Ali Bayramoğlu / Uyarıyorum


Tartışma

Ali Bayramoğlu uyardı: “Bu diyarda Ermeni, Musevi, Alevilere, farklı inançlara, yönelik aşağılama, küfür, şiddet…”’ için 3 yanıt

 1. SAYIN YUSUF ELHAC COK BEDBIN GORUNUYOR ! TURKIYE 89 SENEDIR LAIK CUMHURIYET DEMOKRATIK BIR DEVLET IDARESI TANIMIS VE BU NIMETLERDEN FAYDALANMIS BUYUK BIR AYDIN KITLESI VAR ! SAYET BU ZUMRE IKTIDARA GECERSE HER SEY DEGISECEK VE VAZIYETLER IYIYE DOGRU GIDECEK ! MESELA SU ANDA MAVI KART DIYE BIR BELGE SAHIBI OLAN TURKIYEDE DOGMUS FAKAT HERHANGI BIR SEBEPLE VATANDASLIGINI KAYBETMIS INSANLAR ARTIK GERI DONUS YAPIP TURKIYEDE YERLESME HAKKINA SAHIB OLACAKLAR ! SADECE SAGLIK SIGORTASINDAN FAYDALANAMIYACAKLAR !

  1

  Posted by AZNOTON BABA | 11 Eylül 2012, 1:15 pm
  • Sayın Aznoton Baba,
   Çok iyimsersiniz, hem de fazlasıyla!
   Bahsettiğiniz 89 senenin içinde geçen olayları görmek istemiyorsunuz. Aydın kitlesi zannetiğiniz kadar büyük değil; olsa olsa % 15 veyâ 20. Bir insan, bir oy sisteminde irâdesini uygulayamaz.
   Türk politikası Avrupada aradığını bulamamış ve sözünün daha geçerli olan ve kendi müslüman halkının tercih ettiği Doğuya doğrulmuştur. Bu yoldan dönüş olabileceği pek muhtemel değil.
   Mavi Kart ‘gel, işte âkide şekeri’ derse bile gidip yerleştikleri yerlerden dönmek isteyenlerin sayısı az kalacaktır.
   Benim mütevâzi görüşümde yurt dışında oturup tam müslüman olarak yaşamayı tercih edenler belki döner; daha liberal bir hayat yaşayanlar dönme kararını almadan uzun zaman tereddüt ettikten sonra bulundukları yerde kalırlar. Göç edip yeni bir hayat başlamak kolay iş değildir!
   Hıristiyan ve yahudi olanların en azından dersek dili sütten yanmıştır, yoğurdu üfleyerek yerler!
   Kusura bakmayın, imzanızın sebebini anlayamadım: siz bilirsiniz demem lâzım!
   Ben asıl ismimi kullanıyorum.

   Posted by Isaac Haskiya | 13 Eylül 2012, 7:10 am
 2. ARTIK OK YAYDAN CIKTI ! SORUMSUZ POLITIKACILARIN OY ALMAK UGRUNA UYDURDUKLARI KOMPLO TEORILERI ILE BUNLARI DESTEKLEYEN YANDAS GAZETELERIN NEFRET DOLU MAKALELERI CAHIL HALKI ZEHIRLEYIP BUGUN GORDUGUMUZ KAOSU YARATTI ! ARTIK KIMIN NE OLDUGU BELLI DEGIL ! MILLET KAMPLARA BOLUNMUS HERKES BIRBIRINE KUSKU ILE BAKIYOR ! RUZGAR EKTILER SIMDI FIRTINA BICIYORLAR !

  Posted by YUSUF ELHAC | 9 Eylül 2012, 3:07 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: