>
you're reading...
CNNTürk

“Yahudi mizahı” temasıyla, 7 Ekim Pazar günü İstanbul’da Yahudi kültürü anlatılacak

İstanbul’un Galata ve Balat gibi, Yahudiler’in yoğun olarak yaşadığı bölgelerinde yapılacak olan  etkinlikleri Schneidertempel Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. İlki 1999 yılında yapılan Yahudi Kültürü Avrupa Günü etkinlikleri Yahudilerin kültürel ve tarihi mirasını tanıtma amacıyla düzenleniyor. Türkiye dahil olmak üzere Avrupa’nın 30 farklı ülkesinde düzenlenen etkinlikler kapsamında konserler, söyleşiler, dans ve tiyatro gösterileri, sergi ve konferanslar yer alıyor. Her yıl farklı bir temayla düzenlenen Yahudi Kültürü Avrupa Günü bu yıl 7 Ekim Pazar günü İstanbul’un Galata ve Balat gibi Yahudilerin yüz yıllar boyunca yoğun olarak yaşadığı çeşitli bölgelerinde yapılacak etkinliklerle kutlanacak. Bu yılın teması ise Yahudi Mizahı olarak belirlendi. Tamamı halka açık olan etkinliklerde ünlü sanatçılardan konserler İstanbullulara eğlenceli saatler yaşatacak.
Etkinlikte yer alacak sanatçı, fotoğrafçı ve karikatüristlerin de katıldığı toplantıda konuşan Türk Musevi Cemaati Basın Sözcüsü Deniz Saporta, “Yahudi kültürü çoğu zaman merak edilen ve tanınmak istenen birkültür” dedi ve şunları ekledi:
‘Yahudi Kültürü Avrupa Günü’nün Türkiye’de 2006 yılından itibaren kutlandığını ifade eden Saporta, “Yahudi kültürü çoğu zaman merak edilen ve tanınmak istenen bir kültür. Fakat yaşadıkları yerde Yahudiler çok sayıda olmadıkları için insanların çok fazla ulaşamadığı bir kültür. Türkiye’de az sayıda kalmış Yahudi toplumunun kendisini geniş topluma tanıtması açısından bu etkinliğin yararlı olduğunu düşünüyoruz. Etkinlikte temalar daha önce, “Bayramlar”, “Yahudilik’te müzik ve sanat” oldu. Bu sene çoğu etkinlik Yahudi mizahı etrafında çerçeveleniyor” diye konuştu.
Yahudi mizahının kendisini dünya konjonktürüne yerleştirmiş bir mizah olduğunu ifade eden Saporta, etkinlikte Yahudiler’in karakteristik özelliklerinin mizah içinde okuyanlara ve izleyicilere sunulacağını söyledi.
Etkinliğin amacının o ülkenin Yahudileri ile ilgili her şeyi anltabilmek ve tanıtabilmek olduğuna dikkati çeken Saporta, “Türk Yahudileri’nin kendine özgü gelenek ve görenekleri yemek şekli ve kültürel, tarihsel mirası var. Maalesef normalde kapalı olan sinegog ve kurumlarımız Yahudi Kültürü Avrupa Günü’nde herkese açılacak. Bu bağlamda bu sinagog ve kurumları merak edip gezecek olan vatandaşlar buralara girebiliyor” dedi.
Etkinlikte sahne alacak olan Renan Koen Trio, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İspanya’dan Osmanlı İmparatorluğu’na gelen Yahudiler’in Edirne’ye yerleştikten sonra Mevleviler’le ortak bir ilahi formu oluşturduğunu ve buna “maftarim” denildiği belirtti.
Dünyanın hiçbir yerinde Yahudiler’in Türk makamlarıyla dua okumadığını kaydeden Trio, vereceği konserde 1 tane maftirimi alıp viyolensele ve kemençeye uyarladığını söyledi.
İlki 1999 yılında yapılan Yahudi Kültürü Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında Ayhan Sicimoğlu, Renan Koen Trio, Şef Menahem Eskenazi şefliğindeki Maftirim Korosu ve Buket Bahar & Jerfi Aji gibi grup ve sanatçılar sahne alarak Yahudi müzikalleri, caz ve latino gibi türlerden eserler sunacak.
Türk mizahının ustaları Erdil Yaşaroğlu, Kandemir Konduk, Metin Serezli ve İrvin Mandel, Nedim Saban;ın moderatörlüğünde Yahudi mizahını tartışacak.
Film gösterimleri, sergi ve sunumların yer alacağı etkinlikte Yahudi gençlerinin reşit olma (13 yaş) “Bar Mitzvah” töreni de temsili olarak yapılacak Neve Şalom ve Aşkenaz Sinagogu ile Galata Derneği ve daha pek çok farklı mekanda gerçekleştirilecek etkinlik bir gün sürecek.
7 Ekim Pazar Yahudi Kültürü Avrupa Günü etkinlikleri / Program:
Sergiler
11:30 – 17:30 Suzy Hug Levy Resim ve Heykel Sergisi (Neve Şalom Sinagogu giriş holü)
11:30 – 17:30 İrvin Mandel Karikatür Sergisi (Neve Şalom Sinagogu giriş holü)
11:30 – 18:00 İzzet Keribar Fotoğraf Sergisi (Schneidertempel Sanat M.)
11:30 – 18:00 İzel Rozental Karikatür Sergisi (Schneidertempel Sanat M.)
12:30 – 18:00 İzmir Sefarad Düğünü Fotoğraf Sergisi (Matsa Fırını)
Panel ve Konferanslar
11:30 – 12:30 Seyfi İşman – Sinemada Yahudi Mizahı (Matsa Fırını)
12:30 – 13:20 Avi Albohayre – Dünden Bugüne Yahudi Mizahı (İtalyan Sinagogu)
12:30 – 13:15 ve 15:30 – 16:15 Judith Liberman – Yahudi Masalları (Galata Derneği)
13:20 – 14:20 İzzet Keribar – Endülüs (Schneidertempel Sanat M.)
13:30 – 15:00 Yahudi Mizahı Paneli – Nedim Saban(moderator), Erdil Yaşaroğlu, Metin Serezli, Kandemir Konduk, İrvin Mandel (Neve Şalom K.M.)
15:00 – 15:40 İzmir Sefarad Düğünü Belgeseli (Matsa Fırını)
Müzik ve Konserler
13:30 – 14:20 Renan Koen Trio (Aşkenaz Sinagogu)
14:30 – 15:20 Şef Menahem Eskinazi önderliğinde Maftirim Korosu (İtalyan Sinagogu)
15:30 – 16:20 Buket Bahar & Jerfi Aji (Aşkenaz Sinagogu)
16:30 – 18:00 Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars (Avusturya Lisesi)
Diğer Faaliyetler
10:00 – 16:40 Fest Travel Yahudi Mirası Kültür Gezisi
11:30 – 12:15 Yemek Atölyesi (Barınyurt Matan Baseter)
12:30 – 13:30 Sefarad Yemekleri (Barınyurt Matan Baseter)
16:00 – 16:40 Temsili Bar Mitzvah Töreni (Dostluk Yurdu Derneği) (Neve Şalom Sinagogu)

Tartışma

“Yahudi mizahı” temasıyla, 7 Ekim Pazar günü İstanbul’da Yahudi kültürü anlatılacak” için bir yanıt

  1. Türkiyede 500 yıl yaşadıktan sonra Yahudi kültürünün ne olduğunu anlatmak zamanı şimdi mi geldi? Geç olsun, güç olmasın denir ama bu kadarı da gülünç.
    Zâten günümüzde çoğunlukta bulunan ve sokaklarda bas bas bağıran islamcılar buna ne göz atar ne de kulak asar, kolayca yahudiler maymundur, hınzırdır demek varken.
    Boş verseydik daha iyi olurdu!

    Posted by Isaac Haskiya | 7 Ekim 2012, 11:31 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: