>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Financial Times: Darwin’i “karga burunlu bir Yahudi” olarak gosteren Antisemit içerikli ilkokul kitapları tepki yarattı

BüyükAda’nın karşı komşusu Maltepe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayıyla ilçedeki 5, 6, 7, ve 8. sınıfa giden bin öğrenciye dağıttığı kitaplar Financial Times sütunlarında konu oldu. Tarihi figürlerin Yahudi karşıtı bir söylemle anlatıldığı kitapların Türkiye’de öfkeye neden olduğunu belirterek, saygınlığıyla tanınan gazete Türkiye’de genç nesillerin zihinlerinde Antisemitizm tohumları ekmek girişimine dikkati çekti. Geçtiğimiz günlerde Eğitim Sen 5 Nolu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan; “kitaplarda Yahudi, Ermeni düşmanlığı, Hıristiyanlığı aşağılama,dindar olmayan insanları aşağılama, sol felsefi bakışı aşağılama yapılmıştır”, açıklamasını yapmıştı.
İngiliz Financial Times gazetesi, Charles Darwin’in “karga burunlu ve maymunlara fıstık atan bir Yahudi” olarak tanımlanandığı, diğer tarihi figürlerin de Yahudi karşıtı bir söylemle anlatıldığı kitapların dinlere hoşgörüsüzlüğün yükseldiği konusunda kaygıların olduğu bir dönemde Türkiye’de öfkeye neden olduğunu belirtti. Gazete, “Ancak olay Maltepe’nin ötesinde. Yaşanan, Türkiye’de evrim teorisine önceki saldırıları takip etti. Geçen yıl bir internet filtresi evrim teorisiyle ilgili web sitelerine erişimi sınırlandırmıştı” diye yazdı. Olayın aynı zamanda, Türkiye’de dini okulların sayısını arttıran ve Hz. Muhammed’in hayatını devlet okullarında seçmeli ders olarak müfredat programına koyan AK Parti tarafından başlatılan eğitim reformlarının ardından geldiği belirtildi.
FT, muhalefetin laik sistemin tehdit altında olduğunu düşündüğünü belirterek, uzun zamandan beri Avrupa Komisyonu ve diğer kuruluşların da geleneksel Türk eğitim sistemindeki kitapların hatalı olduğu ve azınlıkların güvenilmez ve tehlikeli bir şekilde tasvir edildiği konusunda komisyonun Türkiye’yi eleştirdiğine vurgu yaptı.
Radikal gazetesi 19 Ekim 2012 baskısında, “Maltepe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü onayıyla 5,6,7, ve 8. sınıfa giden 1000 öğrenciye dağıttığı kitaplar, nefret diliyle şaşırttı”, haberini verdi.
Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 21 Eylül tarihli yazısında Maltepe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine ‘Büyük Adım Yayınları’na ait kitap ve ayraç ile maddi durumları iyi olmayan öğrencilere 400 adet çanta dağıtımı yapılacağını duyurdu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bahsettiği kitaplar Büyük Adım Yayınları’nın 15 kitaptan oluşan ‘Büyük Adım Biyografi Dizisi’ idi. Her biri 110 sayfadan oluşan kitapların yazarı yok. Kitaplarda “M. Sırrı Arvas editörlüğünde Büyük Adım Komisyonu tarafından hazırlanmıştır” notu var. Denetimden geçmeyen, bilimsel kaynakları belirtilmeyen kitapların dili sıkıntılı. Ayrımcı ifadelerin ve nefret dilinin hâkim olduğunu kitapların önsözünü H. Atmaca yazmış. Sıkıntı önsözde başlıyor:
Büyük adam olmak hiç de uzak bir hayal değil. Sadece başaranlara ve kahramanlara değil, kötülükleriyle ve dalavereleriyle meşhur olan yöneticilere, bilim adamlarına ve nicelerine tanık olacaksınız… Bu hikâye tadındaki biyografilerin ‘enfes’ dedirten üslubuyla sizi baş başa bırakıyoruz.”
Kitaplardaki sorunları ortaya çıkaran Eğitim Sen 5 Nolu Şube Yönetim Kurulu kitapların toplatılmasını isteyerek, Maltepe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Şube Başkanı Mehmet Aydoğan “Henüz 10-13 yaş aralığındaki çocuklara milli eğitim aracılığıyla okutulan ,yalan-çarpıtma ve hurafelerle dolu aynı zamanda dil ve edebi açıdan kepazelik arz eden bu korsan kitaplarla amaçlanan nedir? ‘Dindar-Kindar’ bir nesil yetiştirme hedefinin araçlarından birisi olarak mı kullanılmıştır?” Yahudi, ermeni düşmanlığı, Hıristiyanlığı aşağılama,dindar olmayan insanları aşağılama, sol felsefi bakışı aşağılama yapılmıştır” diye konuştu.
Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan kitapların içeriğini bilmediğini söyledi: “Kitapların adına bakınca olumlu mesajlar veriyor diye düşündüm. Üslubunu bilmiyorum, okumadım. Ama söylediğiniz argo üslup, nefret dili hoş değil. İnsanları yaftalamanın bir anlamı yok. Doğru değil. Dağıtılan kitapları ilçe milli eğitim müdürlüğünde denetlemek pek mümkün değil.”
Kitaplardan ırkçı örnekler:

(Hafıza Defterine Adını Yazdıranlar) Charles Robert Darwin: Küçük Charles’in iki derdi vardır. Birincisi Yahudi’dir ve kendini gizlemek zorundadır. İkincisi çıkık alnından, iri burnundan ve şekilsiz dişlerinden nefret eder. Okuldan ziyade hayvanat bahçesine takılır, maymunlara fıstık atar. Pasifik’te üç beş tane renkli kertenkele görünce nesli kesilmiş canlılarla yaşayanlar arasında münasebet kurmaya çalışır. Tam 20 yıl boyunca tezine uyacak malzemeler araştırır. Evet, şüphe içindedir ve kendini kandırdığının farkındadır…
Albert Einstein: Albert evde muhatap bulamadığından olacak ancak dört yaşında konuşmaya başlar. Okulu tırnağı kadar sevmez. Çekilir köşesine, bol bol hayal kurar. Tabiri caizse fazla uçar, ışık demetlerine filan binmeye kalkar. Albert iletişim özürlüdür. Çorapsız dolanır, ayda bir yıkanır ve sabun yemekten çok hoşlanır. (İşin acı yanı o yıllarda Gestapolar Yahudileri fırınlayıp sabun yapmaktadırlar) Dâhimiz pistir, pasaklıdır.
Thomas Edison: “Yapacak çok iş var ve hayat öyle kısa ki” sözüyle tanınan Edison, akarken küpünü doldurmaya bakar.”
(Mermerde kalanlar) Sır Isaac Newton: İşte ağaç altında pinekleyip sineklendiği günlerden birinde kafasına bir elma düşer. Newton “peki ay niye düşmüyor” dan hareketle yer çekimi ve merkezkaç kuvvet arasındaki hassas dengeyi yakalar. Bütün bunlar asırlar önce, Kindi, Razi, Biruni, Hazini ve İbn-i Heysem’in eserlerinde detaylarıyla anlatılmıştır.
Charlie Chaplin: Londra ’da doğar. Babası sirklerden sebeplenmeye çalışan çulsuzun tekidir. Anası deseniz ona keza. Bilirsiniz Amerika ’da parayı bulanlar ya karılarını değiştiriler ya da yeni bir araba alırlar. Şarlo ikisini de yapar, güzel arabalar alır ve alımlı kadınlarla takılmaya başlar.
Sigmund Freud: Sapıkların babası. Özellikle siyonistler ve Marksistler Freud’a sahip çıkar. Freud teorisi ise, Allahü tealanın kainatın şereflisi olarak yarattığı insanı, bir takım adi içgüdülerin esiri gibi gösteren bir teori.

Antisemitizm: Türkiye’de Yahudi düşmanlığını neden hiç kimse umursamıyor?

POSTED BY  ⋅ 20 AĞUSTOS 2012 ⋅ 7 YORUM

Akademisyen Corry Guttstadt Radikal gazetesinden Ezgin Başaran‘a, Türkiye’de Antisemitizmin yaygın olduğunu vurgularken, “Asıl endişe verici olgu, pek kimsenin bu sorunu fark etmemesi ve karşı çıkmamasıdır” diyor. Türkolog tarihçi Guttstadt, Türkiye, Yahudiler ve Holokost kitabının yazarı ve konunun üstadı. Röportajdan alıntılar: Yoğun gündemimizde arada kaynamış olabilir fakat geçen hafta yazar Roni Margulies, Taraf’taki köşesinde taze bir … Okumaya devam et »

Tartışma

Financial Times: Darwin’i “karga burunlu bir Yahudi” olarak gosteren Antisemit içerikli ilkokul kitapları tepki yarattı’ için 3 yanıt

 1. Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, modern Türkiyenin sandukasına beş çivi, üç vida ve bir düzine de daha perçin çaktı!
  Bu da benden yeni bir alfabe teklifi: ‘a-leyli-ala-ula-ala-leyl-ap-op…… ba-beyli-bala-bula-bala-leyli-bap-bop….ca-ceyli-cala-cula-cala-ceyli-cap-cop’….sonunda da ‘elif be te se, cimdallı köse’!!! Tanıdık güfte, değil mi?
  1954 senesinin yaz tâtilini Maltepede geçirmiştim. Türkiye güzellik kıraliçesi Sibel Göksel ile beraber, Süreyya plajında yüzerdim.
  Yazıklar olsun size!

  KeHaber Notu: PANORAMA’nın Haziran 1954 kapak fotoğrafı Türkiye güzellik kraliçesi Sibel Göksel’di. GittiGidiyor sitesinde Haziran 1954 sayısının bir nüshası 10 TLye satılıyor > Haziran 1954

  Posted by Isaac Haskiya | 21 Ekim 2012, 9:19 am
 2. SENIN KARGA BURUNLU YAHUDILER BU SENE DE NOBELCILER ORDUSUNA DORT NEFER DAHA KATTI SEN GIT HURAFELERLE UGRAS CENNETTE BADEM GOZLU 72 HURINI DUSLE ! ORAYA BIR AN EVVEL GITMEYE BAK CUNKU SENI COK OZLUYORLAR!

  Posted by YUSUF ELHAC | 20 Ekim 2012, 10:50 am

Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: Anti-Semitic School Books Spark Outrage In Turkey | JCagain Blog - 22 Ekim 2012

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: