>
you're reading...
Anadolu Ajansı, Sabah

20 bin İsrail vatandaşı Türk Yahudi aynı zamanda Türk pasaportu da taşıyor

İsrail’in Batyam şehrindeki İsrail Türkiyeliler Birliği Derneği Başkanı Zali De Toledo, İsrail’de 100 bin civarında Türkiye kökenli Yahudi’nin yaşadığını tahmin ettiklerini Anadolu Ajansı muhabiri Taner Aydın’a söyledi. Zali De Toledo, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada “Halen İsrail-de 100 bin civarında Türkiye kökenli Yahudi’nin yaşadığını tahmin ediyoruz” dedi ve sunları ekledi:
“Bunların İsrail’de özel olarak yöneldikleri bir meslek grubu yok. Hemen hemen her meslek grubunda Türkiye kökenli Yahudi ile karşılaşabilirsiniz” dedi. Türkiye’den İsrail-e yapılan toplu Yahudi göçlerinin 1948 yılında başladığını ifade eden Toledo, Türkiye Yahudilerinin yoğun olarak başta Batyam, Aşkelon ve Telaviv’de yaşadığını belirtti. İsrail Devlet İstatistik Enstitüsü Halishka Hamerkazit Le Statistika verilerine göre, 2001 yılına kadar yılına kadar Türkiye’den İsrail’e göç edenlerin toplam sayısı 70.407 kişi. En fazla göçün olduğu dönem, İsrail’in kurulduğu ve onu takip eden 10 yıllık dönem. Yıllara göre Türkiye’den İsrail’e göç edenlerin sayısı ise şöyle: 1948-1951: 34.547 kişi 1952-1960: 6.871 kişi 1961-1964: 4.793 kişi 1965-1971: 9.280 kişi 1972-1979: .118 kişi 1980-1989: 2.088 kişi 1990-2000: 1.215 kişi 2001: 108 kişi
Halishka Hamerkazit Le Statistika verilerine göre, 2001 yılından sonra ortalama her yıl 100 kişinin Türkiye’den İsrail’e kalıcı olarak göç ediyor. Aynı verilere göre 20 bin İsrail vatandaşı Yahudi aynı zamanda Türk pasaportu da taşıyor. Söz konusu verilere göre İsrail’e göç etmiş Türkiye kökenli Musevi sayısı toplamı 70 bin 407 kişi. Bu sayısının 30 bin 600’ünün yurtdışı doğumlu Yahudilerden oluştuğu, diğerlerinin ise İsrail’de doğduğu belirtiliyor.
Sabah gazetesinde Hıncal Uluç 23 Ekim Salı günü yayımlanan “Gün kardeşlik günüdür!” başlıklı makalesinde;”Türkiyeliler Birliği, Yeşilçam Korosu kurmuş İsrail’de” diyor ve ekliyor: “Doğup büyüdükleri kültürü devam ettiren Türk Geceleri düzenliyor, lakerdasından, yaprak dolmasına Türk mezeleri ile doldurdukları masalarında rakı keyfi yaparken, alaturka şarkılar söylüyorlarmış. Bu sene, 1958 göçmeni Moti Adanalı yönetiminde Yeşilçam korosu kurmuşlar. Türk Konservatuvarında okumuş iki solistin seslendirdiği Çanakkale Türküsü gecenin doruğu olmuş. İsrail’in İstanbul Kültür Ataşeliği döneminden tanıdığım dernek başkanı Zali Toledo, İsrail’e göçen Türk kökenlilerin ve onların çocuklarının Türk kültür ve dilini unutmamaları için çalışıyorlarmış. Hadi sevgili dostum Alaton.. Bu haberi de yorumlar mısın?. Şalom’da Edirne doğumlu, şimdi Amerika’da yaşayan Dan Bayer’in anlattıklarını da okudum.. Varlık vergisinden çektiklerini, Trakya’da yaşanan acıları anlatıyor.. Ama ayni dönemde büyük yardımlarını gördükleri Müslümanları da anlatıyor.. “Bütün çektiklerimize rağmen, şahısları suçlamamak lazım” diyor.. Geçmişin koşullarında yaşananları geçmişte bırakıp, bugüne kan davaları taşımanın yanlışını anlatarak… Ve bizim gazetelerde tek satır haberini okumadım. Gözüme çarpmadı. Verenler de saklamış olmalı… 1999 yılından bu yana, her yıl Galata’da “Yahudi Kültürü Avrupa Günü” yapılıyormuş. 2012 günü, 7 Ekim’de kutlanmış. Bu yılın teması “Yahudi Mizahı..” Bir yığın etkinlik içinde Nedim Saban’ın moderatör, Metin Serezli’nin konuşmacı olduğu “Yahudi Mizahı” paneli gerçekleşmiş. Ayhan Sicimoğlu ve orkestrası Avusturya Lisesi’nde etkinlik çerçevesinde konser vermiş. Hiç birini görmedik, duymadık, duyurmadık.. Nasıl medyayız biz… […]”

Tartışma

20 bin İsrail vatandaşı Türk Yahudi aynı zamanda Türk pasaportu da taşıyor’ için 2 yanıt

  1. TURK PASAPORTUNDAN BAHSETMEK ISTIYORUM ! DOGUMDAN ITIBAREN BIZE VERILMIS BU IMTIYAZ O KADAR MUHIMDIR KI 2ci DUNYA SAVASINDA ALMANYADA BERGEN BELSEN TEMERKUZ KAMPINDA BULUNMUS OLAN AILEM BU PASAPORT SAYESINDE AUSTWIZCHE GONDERILMEMIS VE MUHAKKAK BIR OLUMDEN KURTULMUSLARDI ! BU ARADA BERLIN TURKIYE KONSOLOSLUGUNDAN BIR YETKILI HER HAFTA ONLARI ZIYARETE GELIR VE DAYANIN MUTTEFIKLER GELECEK VE KURTULACAKSINIZ DIYE MORAL VERIRDI ! BU YUZDEN HER ZAMAN TURK PASAPORTUNU GURURLA TASIYORUM !

    Posted by DAVID KOHEN | 24 Ekim 2012, 10:25 pm

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: İsrail’le Anlaşmanın Anlamı – Teori ve Politika - 24 Ocak 2021

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: