>
you're reading...
Ajans

Alışveriş merkezleri danışmanı Avi Alkaş’ın küçük oğlu Alp Alkaş genç yaşta yaşamını yitirdi

Türkiye ’nın başta AK Merkez olmak üzere bir çok önemli alışveriş merkezine hizmet veren danışmanlık şirketinin sahibi Avi Alkaş’ın küçük oğlu Alp Alkaş Londra ’da kaldığı evde ölü bulundu. Londra’da çalışan 27 yaşındaki Alp Alkaş’ın dün geceyarısı evinde fenalaşarak hayatını kaybetti. 27 yaşındaki Alkaş’ın kalp krizi geçirmiş olabileceği öne sürülüyor. Alp Alkaş’ın kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere karşın kurtarılamadığı öğrenildi. // Güncelleme 8.11.2012  Avi Alkaş’ın Londra’da yaşamını yitiren oğlu Alp’in (27) milyonda bir yaşanan (Spontenous Cerebro Vascular Accident) “beyin felci”ne yenik düştüğü belirlendi.Hürriyet – Zafer Öztürk //
Musevi cemaatinin en önemli işadamlarından olan Alkaş Danışmanlığın sahibi Avi Alkaş sabah aldığı ölüm haberi sonrası hemen ilk uçakla Londra’ya hareket ederken yanında Alp Alkaş’ın Efes Pilsen yardımcı antrenörü olan ağabeyi Emir Alkaş da yer aldı. Robert Kolej’de tamamladığı lise eğitiminin ardından, 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan Alp Alkaş, yüksek lisans öğrenimini de yine Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Bilişim Sistemleri üzerine tamamladı.
Üniversite hayatı boyunca, Türkiye’de alışveriş merkezleri ve perakende danışmanlığında lider firma olan Alkaş Danışmanlık’ta çalışan Alp Alkaş, Yönetim ve Operasyon Uzmanlığı yapmıştır. Bu süreçte önemli alışveriş merkezi konsept geliştirme ve kiralama departmanlarında görev alan Alp Alkaş, şirketin dünyaca ünlü gayrimenkul hizmet firması Jones Lang LaSalle ile stratejik ortaklığa girmesinin ardından, şirketin Avrupa merkezinin bulunduğu Londra’ya yerleşti
Burada perakendecilerin uluslararası genişleme planlarına destek olan Avrupa Perakende Grubu’nda (Pan-European Retail Agency) ve Avrupa genelindeki alışveriş merkezleri yatırımları için uluslararası şirketlere danışmanlık veren Avrupa Perakendesi Sermaye Piyasaları (European Retail Capital Markets) ekiplerinde görev aldı.
Yirmi iki yaşında perakende sektörünün önemli sertifikasyonlarından CSM(Certified Shopping Center Manager) ve CMD(Certified Marketing Director) ünvanlarına hak kazanan Alp Alkaş, bu iki ünvanı kazanan tarihteki en genç kişi olarak ICSC Next Generation programının Yönetim Kurulu’na kabul edildi

Boş zamanlarının büyük bir kısmını spor aktivitelerine ve farklı tür spor müsabakalarını takip etmeye ayıran Alp Alkaş, ayrıca sinema ile non-fiction ve otobiyografi kitaplarına ilgi duydu. Salsa Basket İnternet sitesi acı haber duyulur duyulmaz şu satırları sütunlarına aktardı:
Emir Alkaş’ın Kardeşi Alp’i Kaybettik, Başımız Sağolsun  Hayat denen meret garip. Ve bir o kadar da boş. Her ölüm acı ama zamansız olanı en acı. Anadolu Efes yardımcı antrenörü, güzel adam Emir Alkaş’ın, kendi kadar güzel insan olan kardeşi Alp Alkaş’ı kaybettik. Gencecik yaşında veda etti bu fani dünyaya. Daha dün akşam İBB-G.Saray maçını izlerken tweet bırakıyordu sanal ortama. Meğer son mesajıymış, farkedememişiz. Başımız sağolsun, mekanı cennet olsun.


HaberTürk 2012 yazında Avi Alkaş’la röportaj yapmıştı:
Jones Lang Lasalle’in 54 yaşındaki ülke müdürü Avi Alkaş, 3 sene içinde aktif emeklilik için kolları sıvadı. Yıllardır Kapalıçarşı’yı modernize etme hayali kuran Alkaş, bunu hayata geçirmek için Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demirle görüşmüş. Kapalıçarşı’daki dokuyu bozmadan, halıcılar ve gümüşçülerle lüks markaları bir arada bulunduracak bir yapı kurmak isteyen Alkaş, bu işi tamamen bedel almadan ve gönüllü olarak yapacak. Daha önce çarşıda mağaza açma sözü veren Louis VuittonCEO’suYves Carcelle’in bu sözü son geüşinde yinelediğini ifade eden Alkaş, ‘Bu bitince, 3-4 yıl sonra odama çekilip sorulduğunda yardım etmek istiyorum’ diyor.
AVM deyince ilk akla gelen isim olan Avi Alkaş, işi gereği bir yılda 180 gün evinde uyuyamıyor. Onun yerine AVM’leri yerinde soluyarak tanımayı tercih ediyor. Hayatının akışını değiştiren en önemli olay Robert Koleji’nde okumak. Bu sayede İngilizce düşünebildiğini ve bunun ona çok şey kazandırdığını söylüyor. Üniversite ve yüksek lisans eğitimini de Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamış. ‘Herhalde Robert Kolej ve Boğaziçi mezunu olmasam Ali Dinçkök beni Akmerkez’e genel müdür yapmazdı’ diye konuşuyor.

Torium’un yatırımcısı Aziz Torunla Filipinler’e gittiğini, Zorlu Center’ın sahibi Ahmet Zorlu’yla 5 günde 6 şehir gezdiğini dile getiren Alkaş, ‘5 günde 31 AVM, 20 de otel gezdik. Ayaklarımıza kara sular indi’ diyor. Neyin nerede olduğu bildiğim için çok hızlı alışveriş yapsa da, Avi Bey yine de buna zaman bulamadığından yakınarak, ‘Ayakkabılarımı bile ayağını sokup arkaya dört parmağını koyarak eşim alıyor.
Ben hangi mağazanın hangisiyle yan yana geldiğini incelemekten, kendime vakit ayıramıyorum. Aslında Avi Alkaş’ın profesyonel yaşamı alışveriş merkezleriyle başlamadı. Özal dönemi işadamlarından olan Alkaş, bu işten önce 8 yıl bir ortakla elektronik terazi ithalatına başlamış. Sonra ürünün montajı da Türkiye’ye kaymış. Bu iş ile gıda perakendeciliğini yakından tanıma fırsatı bulan Alkaş, 1993 yılında Akmerkez’e genel müdür oldu.
Bayraktar Holding bünyesinde çalışan Aktaş, daha sonra Alkaş Danışmanlık’ı kurdu. 3 yıl önce kurduğu şirketi Jones Lang Lasalle’e devretti. Ama şimdi bu uluslararası şirketin Türkiye ülke müdürü olarak çalışmayı sürdürüyor. En büyük hobisi şarkı söylemek olan Alkaş, aynı zamanda kendisini ‘sıkı Galatasaraylı’ olarak da tanımlıyor.
‘Kuzey Kıbrısa marka götürmek zor oluyor’
Kuzey Kıbrıs’ın tanınmaması nedeniyle uluslararası markaları götürmek konusunda zorluk çektiklerini söyleyen Avi Alkaş, yine de orada bir AVM açmak için çalışıyor. Uluslararası markalar gelmese de güçlü yerli markalarla orada çalışabileceklerini dile getiren Alkaş, ‘Türkiye’den giden markalar orada çok başarılı performans veriyorlar. Ama orası hala bir AVM’ye kavuşmadı. Sıdıka Atalay bunun için çalışmalarını sürdürüyor’ diye konuşuyor.
Geçmişine çok sayıda ödül sığdıran Avi Bey, ICSC Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi. Alkaş, gençlik hayali olan akademik kariyer hevesini de yine ICSC bünyesinde AVM konusunda dersler vererek gideriyor. Dubai’de bile bu alanda hocalık yapıyor. Sermayesinin itibarı olduğunu ifade eden Alkaş, ‘Kayınpederim benim işimi bir tanıdığına ‘Laf satıyor’ diyerek anlatmıştı. Evet biz hayal satıyoruz’ diyor.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: