>
you're reading...
Akşam

Mavi Marmara / Silvyo Ovadya: “Gelişmelerden çok memnunum. Çünkü yaşananlar Türkiye’de Yahudi aleyhtarlığını kuvvetlendiriyor”

aksam03042013Davos’ta yaşanan ‘one minute’ krizi sonrası Türkiye-İsrail arasında gerginleşen ilişkiler, Mavi Marmara saldırısı sonrası tarihin en kötü günlerini geçirdi. Barack Obama’nın Ortadoğu gezisi sırasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Başbakan Erdoğan’ı arayıp özür dilemesiyle yumuşama eğilimi göstermeye başladı. 2004-2010 yılları arasında Türkiye Yahudileri Cemaati’nin başkanlığını yapan, şu an Türk Sefarad Derneği Başkanı olan Silvyo Ovadya ve Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas gelişmeleri AKŞAM Gazetesine değerlendirdi:
İÇ SİYASET MALZEMESİ YAPILMAMALI
Silvyo Ovadya / Türkiye Yahudileri Cemaati eski Başkanı:
Gelişmelerden çok memnunum. Çünkü yaşananlar Türkiye’de Yahudi aleyhtarlığını kuvvetlendiriyor. Telefon görüşmesiyle her şey düzelmiş değil. Her ne kadar bazı ilişkiler zedelenmemiş olsa da, kötü zamanlar geçirildi. Geleceğe yönelik çok güzel projeler var. Ortadoğu’daki büyük sorunlardan hem Türkiye, hem de İsrail etkileniyor. Bu zamana kadar bir sürü girişim yapıldı, ama başarılamadı. Biri çekiniyor, öbürü ‘Böyle olmaz, bunu da istiyorum’ diyordu, fakat ABD’nin çabasıyla, çok uygun zamanda bu görüşme gerçekleştirildi.
Şu an bölgede önemli doğalgaz rezervleri var. İsrail, Türkiye olmadan bunları tek başına kimseye ulaştıramaz. Türkiye şu an bu konuda ortaklık yapılabilecek tek ülke. Böyle anlaşmalarla pozitif bir gelecek görünüyor. Sempati açısından eskisi kadar iki ülke halkı birbiriyle kaynaşır mı bilmiyorum, turizm eski günlerine döner mi, bilmiyorum; her şeyi gelecek gösterecek. Peres’in mesajları da çok pozitif. Siyasetçiler, ilişkileri iç politika malzemesi haline getirirlerse sorunlar yaşanabilir, bu konuda hassas olunması lazım.
BU ÖZÜR MUCİZEVİ
İvo Molinas / Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni:
Bir Türk Musevisine ‘Hayatta neyinizi kaybetmek istemezsiniz’ diye sorsanız, ‘Sağlığı, ailesi, parasını ve Türkiye-İsrail ilişkilerinin kaybolmasını’ istemediğini söyler. Çünkü biri kendi ülkesidir, diğeri de akrabalarının yaşadığı ve gönül bağının olduğu İsrail’dir. Kendi ülkesiyle İsrail arasında bir çatışmanın olması, ilişkinin bozulması Türk Musevisini gönülden yaralar. Mucizevi bir şekilde gelen özür, tazminat, ambargonun da kısmi ya da tamamen kalmasına yönelik yapılan konuşmalar, mucizedir.
İSRAİL HALKI TÜRKİYE’Yİ SEVİYOR
Daha bu ayın başında Tayyip Bey’in sözleri, antisemitizm tartışmalarına neden oldu. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ‘Dünyanın hangi ülkesinden ve hangi liderinden gelirse gelsin her türlü antisemit söyleme karşı çıkarız’ dedi, çok ağır sözlerdi bunlar. Fakat ‘Gecenin en karanlık anı şafağa en yakın zamandır’ sözündeki gibi hemen bu olaylardan sonra böyle bir gelişme oldu. Şimdi her şey hemen düzelecek demek kolay değil. Türk hükümeti ve kamuoyunun son 10 yılda Ortadoğu’daki olaylara karşı hassasiyeti çok arttı. Mavi Marmara da unutulmuş değil. Her şey çok tazeyken birden iyileşecek demek iyimser olur, ama gönül bunu istiyor. İsrail halkı Türkiye’yi çok seviyor. Müslüman, demokratik bir ülke. Bölgede diyalog kurabileceği yegane İslam ülkesi. İlişkilerin bozulması İsrail halkını çok üzmüştür. İsrail’e gidince haberleri taksiciden alabilirsiniz. Hemen size ‘Türkiye çok güzel, Antalya çok güzel, Boğaz harika, son olaylar bizi mahvetti, korkuyoruz’ diyorlar. Çok üzgünler. Tarihte yaşananlar nedeniyle korku Yahudilerin genlerine yerleşmiş durumda, tedirginlik duyuyorlar. AKŞAM

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: