>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Türkiye’de soykırım inkarcılığına karşı mücadele eden Erol Özkoray’a Paris’te “Cesaret Madalyasi” verildi

ozkoraymadsalyaIdea Politika | 24 Nisan 2013 | 24 Nisan’da Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünü anmak için Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoë’nin himayesinde yapılan törende, Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi (CCAF) 2013 yılı “Cesaret Madalyası”nı gazeteci-yazar Erol Özkoray’a verdi.
Paris Belediye binasında 1.200 kişinin katılımıyla gerçekleşen törenin açılış konuşmasını yapan Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoë “Türkiye’de soykırım inkarcılığına karşı mücadele eden İdea Politika’nın yöneticisi Erol Özkoray’dan desteğimizi esirgememeliyiz dedi. CCAF’in Mourad Papazian ile birlikte eş başkanı olan Ara Toranian da yaptığı konuşmada, Erol Özkoray’ın Fransa’da soykırım inkarcılığını reddedenleri cezalandıran kanunun Senato’dan geçmesi için imza veren 6 önde gelen düşünce ve dava insanından [Bernard Henri-Lévy (filozof), Serge Klarsfeld (Anti-Nazi aktivist /avukat), Charles erolozkorayParisAznavour (sanatçı), Michel Onfray (filozof), Robert Guédiguian (yönetmen), Erol Özkoray (yazar)] biri olduğunu ve demokrasi mücadelesinde kendisini ispatladığını belirtti.
1998 yılında yayınlamaya başladığı İdea Politika Dergisi’nde Avrupa Birliği değerleri ve demokrasiyi savunurken, siyasetteki rolü sebebiyle orduyu eleştirdiği için çok sayıda dava ile mücadele etmiş olan Özkoray, teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Ermeni soykırımının tanınması ve gerçek için 40 yıldır çok şey yapıldı. Bu çok büyük tarihi, siyasi ve ahlaki bir başarıdır. Daha yapacak çok iş olduğunu söylemeyeceğim. Ama işin özü kaldı: adaletin zafer kazanmasının sağlanması, soykırım inkarcılığı ile mücadele için kanun çıkartılması bunun yani sıra Başbakanlığa bağlı ASIMKAKA’nin lağvedilmesi (Asılsız Soykırım İddiaları ile Mücadele Koordinasyon Kurulu) ve nihayetinde Türkiye tarafından Ermeni soykırımının resmen tanınması. Bu ülkede ancak bu şekilde gerçek bir demokrasi inşa edebiliriz. Yalan üzerine kurulu resmi tarihi ortadan kaldırmak için önümüzde iki yıl var. Ermeni soykırımının yüzüncü yılında 2015’te hep birlikte kat etmiş olduğumuz yolu göreceğiz ama inancım tam; birlikte dağları devirebiliriz”.
Davetlilerin dakikalarca ayakta alkışlamalarının ardından Belediye Başkanı Bertrand Delanoë, Erol Özkoray’a “sizinle birlikteyiz ve destekliyoruz” dedi.
Bundan önceki “Cesaret Madalyası” 2005 yılında yine Bertrand Delanoë’nin himayesinde CCAF tarafından yazar ve yayıncı Ragıp Zarakolu ve Ali Ertem’e verilmişti.

Tartışma

Türkiye’de soykırım inkarcılığına karşı mücadele eden Erol Özkoray’a Paris’te “Cesaret Madalyasi” verildi’ için 2 yanıt

  1. “Cehalet Madalyasi” denilse daha uygun olur. Asala gibi bir terorist grubun eski sözcüsü olan Arar Toranian’nin elinden béyle kanli bir madalya nasil alinir?

    Posted by Soy Krimyok | 30 Nisan 2013, 2:04 pm
  2. BU MESELEYI ANCAK TARAFSIZ TARIHCILERIN VERECEGI BIRKARAR COZEBILIR ! O ZAMANKI KARISIK DURUMDA ANADOLUDA BIR COK YAHUDI AILESININ DE BU TEHCIRDEN ZARAR GORMUS OLDUGU GERCEGINI UNUTMAMAK LAZIM !

    Posted by veysel bildirici | 24 Nisan 2013, 7:18 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: