>
you're reading...
HDN, Ortadoğu Haber Ajansı

2012 Eylül-Aralık döneminde en fazla Yahudiler ve Ermeniler hakkında nefret söylemi üretildi

nefretsoylemi2012grafik2Hürriyet Daily News bugün (03 Mayıs) “Jews, Armenians top victims of hate speech, study says” başlığı altında yayımladığı haberde “Medyada Nefret Söylemi İnceleme 2012 Raporu”na yer veriyor. Son dönemlerde en fazla Yahudiler ve Ermeniler hakkında nefret söylemi üretilirken, en sık hedef gösterilen diğer iki grup ise, Hıristiyanlar ve Rumlar oldu. Nefret söylemi içerdiği tespit edilen haber ve köşe yazıları üzerinden hazırlanan raporda, nefret söyleminin hedefi olan grupların hangileri olduğu, hangi konu nedeniyle ve hangi yöntemler kullanılarak nefret söyleminin üretildiği gibi istatistiki bilgilerin yanı sıra, örnek yazı ve haberlerin söylem analizleri yer almakta. Hrant Dink Vakfı’nın yürütmekte olduğu Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi çalışması kapsamında 2012 yılı Eylül-Ekim-Kasım-Aralık aylarını kapsayan medya izleme raporu geçenlerde yayımlandı. 2012 yılının son dört ayının incelendiği bu dönemde, nefret söylemi kapsamında değerlendirilen içerik sayısı yılın önceki dönemlerine benzerlik gösteren bir seviyedeydi. Bu dönemde de nefret söylemi içerdiği tespit edilen metinlerin çoğunluğunun ulusal basında yer aldığı görüldü ve yine önceki dönemlere paralel şekilde, bu dönemde de köşe yazıları nefret söyleminin en sık rastlandığı tür oldu.
2012 Eylül-Aralık döneminde en fazla Yahudiler ve Ermeniler hakkında nefret söylemi üretilirken, içeriklerde asli ya da ikincil unsur olarak en sık hedef gösterilen diğer iki grup ise, Hıristiyanlar ve Rumlar oldu. Ulusal, etnik, dinsel gruplar dışında, kişiler ve kurumlar bu dönemde de nefret söylemine maruz kaldı.
nefretsoylemi2012grafik1Nefret söylemi içeren haberler, özellikle belli bir konuya odaklanmamakla birlikte, Türkiye’nin NATO’yla ilişkileri, “Büyük Ortadoğu Projesi” kapsamındaki rolü, TSK İç Hizmet Kanunu’nun değişerek orduya verilen görevlerden “Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve kollamak” ifadesinin kaldırılması, Gazze’ye yönelik saldırılar, Müslümanların Masumiyeti (Innocence of Muslims) isimli filmin gösterime girmesi gibi olaylar nefret söylemi için bir bağlam oluşturdu. Yazılardaki bir diğer dikkat çekici noktaysa, nefret söylemine uğrayan grupların aynı zamanda terörle ve Kürt meselesiyle de ilişkilendirilmesi, bu sorunun kaynağı olarak gösterilmesiydi. “Müslüman Kürt’ten zarar gelmez, PKK bir Ermeni hareketi” anlayışı üzerinden üretilen bu söylemin, kimi zaman Hıristiyanları ve Yahudileri hedef alan içeriklerle de yeniden üretildiği görüldü.
Eylül-Aralık 2012 döneminde de doğrudan Kürtlere yönelik nefret söylemi nispeten düşük orandaydı. Ancak bu görece düşük oranın, bakış açılarındaki bir değişiklikten ziyade nefretin üstünü ustaca örten bir söylemin sonucu olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira söz konusu oranın düşük olmasının en önemli gerekçelerinden biri yazıların çoğunda “iyi Kürtler” ve “ötekiler” arasında bir ayrım yapılmış olmasıydı. nefretsoylemi2012grafik3Bu dönemde incelenen yazıların bir diğer özelliği de Barış ve Demokrasi Partisi’nin, üstü kapalı ya da açık bir şekilde terörle doğrudan ilişkili kabul edilmesi, hatta bazı yazılarda “sözde parti” olarak tanımlanmasıydı. Dolayısıyla, son dönemde üretilen nefret söylemi doğrudan Kürtleri hedef almamakla birlikte, Kürtleri temsil eden bir partiye yönelik olumsuz önyargıların ve nefret söyleminin eksik olmadığını söylemek gerekir.
LGBT bireylere yönelik hakaret ve aşağılama içeren ifadelerin yer aldığı haber ve köşe yazılarında eşcinselliğin genellikle “sapıklık”, “sapkınlık”, “çirkinlik” ve benzeri ifadelerle tanımlandığı, bazı yazılarda ise “ensest”le eşdeğer olarak gösterildiği gözlemlendi. Trans bireylerin konu edildiği içeriklerin önceki dönemlerdeki gibi söz konusu kişileri suçla ilişkilendirme üzerine kurgulanmış olduğu gözlemlendi. Yeni Çağ gazetesinden Arslan Tekin’in çeşitli aralıklarla sürdürdüğü köşe yazıları istatistiki analizlere dahil edilmeyip, kişi ve kurumlar üzerinden bu söylemin nasıl üretildiğine dair bir örnek olarak raporun “Medya eleştirisi” bölümünde söylem analizi yöntemiyle ayrıca incelendi.
Raporu okumak için tıklayınız

Tartışma

2012 Eylül-Aralık döneminde en fazla Yahudiler ve Ermeniler hakkında nefret söylemi üretildi’ için 5 yanıt

 1. Sitede misafirim.Turkiye’den aliya yapan ve tesadufen tanistigim birisi bahsetmis idi uzun zaman onceleri.Nereden hatirladiysam gecen gun,bir ziyaret edeyim dedim forumu..Iyi ki de etmisim.Begendim.Ciddi bir goruntusu var sitenin.Konular adeta cimbiz ile secilmiscesine enteresan.Belli ki bir emek verilmis.Emek veren,arastiran,dogrulari paylasan.bilgi alisverisinde hasis davranmayan her kim olursa olsun kutlanmayi hak eder..

  Nefret soylemleri ve Turkiye.Her daim var olan bastirilmis,sessiz duygular.Nefretin tetikcisi kiskancliktir derler.Ve bu her toplumda vardir da.Bu insanoglunun icgudusel tepkisidir.Ancak bu nefret Turk toplumunda surekli yukselis gosteren degisik bir grafik cizmektedir.Ozellikle ulkem ve insanina karsi.En tuhaf olani da,”Biz yahudileri seviyoruz,tepkimiz Israel devletinin siyonist saldirilaridir” seklinde suregelen soylemler.Yani sen beni sevmesine seviyorsun da,ancak evimin basima cokmesi kadar arzu ettigin bir sey yok.Kargalar bir yana,anka kuslarini guldurecek cinsten cumleler.

  El-Nusra denilen El-Kaide’nin devami eli kanli orgut gercekte Made in Israel.Hitler diye biri asla yasamadi ve Holocost tamamen yahudilerin gerceklestirdigi ve asla 6 milyon dindasimin olmedigi bir senaryo idi.Aynen,11 Eylul saldirisinin bizzat CIA tarafindan organize edildigi gibi..
  Nefrette dilin kemigi yoktur.Egitilmemis,bilgisiz,cahil,kimlerin yazdigi dahi belli olmayan tarih kitaplarinin asiladigi mitolojik hikayeler ve hurafi bilgilerle yetisen,sirti her daim gelecege donuk,hic bir sey uretemeden sadece tuketen bir toplumun,cagdas toplumlardan nefret etmemesi icin hic bir sebeb yoktur.
  “Sizleri Ispanyadan kurtaran atalarimizdir.Nankor olmayin”-Bu cumleyi okumayan,duymayan yoktur kanimca.Atalarimiz derken Osmanli’yi kast ediyor.Nereden bilecek ki garibim Osmanli’nin onun atasi olmadigini ve ona yillar boyu ot yedirdigini.Hele 1900’lu yillarin baslarinda Turk kimliginin insasinda gorev alan yahudiler hakkinda kim ne bilebilir ki?.Kurtler sayesinde yavas yavas dillendirilmeye baslanildi son gunlerde.

  Daha acik yazayim,affiniza siginarak.Nefretin en buyuk sebebi gecmise duyulan ozlemin gunumuzde gerceklesememesi.Yani,medeniyetlere coreklenerek hazira konma,yagma,fetih adi altinda isgaller ve asimilasyonlara gucleri yetmemesi..Orta asya bozkirlarinda at kosturarak gerceklestirilen ve bu ugurda omuz ustunde bas,tas ustunde tas birakmamacasina kan ile yazilmis bir tarihi diriltememenin hazin izdirabi.
  Analizde de belirtildigi uzere,ulusalci kesimin dahi bu nefret hezeyanina kendini kaptirmis olmasi dusundurucu olmamali.

  Cunku,solcusu,sagcisi ile.ulusalcisi,radikali ile,aydini,imami ile,ne olursa olsun butun dogmalara,tabulara saldiran,kimselerin bir yerlere bir turlu oturmadigi bir garip toplum,ne dese,ne yapsa haklidir.(Shalom from Jerusalem,capital of Israel)

  Posted by Shlomo Hayim | 15 Mayıs 2013, 7:33 pm
 2. Tamam! Anladık! Müslüman Türkler Yahudileri sevmiyor! Ermenilerı sevmiyor! Rumları sevmiyor! Hıristiyanları sevmiyor! Sevmiyor oğlu sevmiyor! Peki, hâlâ Avrupa Birliğine girmek isteyen var mı? Onların kültürü Hıristıyan kökenli. Nasıl anlaşabileceksiniz? Sevmediğiniz, hor gordüğünüz insanlarla ortaklık mı kuracaksınız? Kimlerle arkadaşlık yapacaksınız? Şii İranla mı? Arap Mısırla mı?
  Eninde sonunda seçmek hakkı yalnız sizin değil, hor gördüğünüz, sevmediğiniz, beğenmediğiniz insanların da seçme hakkı var. Bu koskoca dünyada yalnız Türkiye mi kaldı?

  Posted by Isaac Haskiya | 4 Mayıs 2013, 6:11 am
 3. Aslinda hastalikli BIR DUSUNCEYI IFADE EDEN # TURKLERIN TURKTEN BASKA DOSTU YOKTUR # SAPLANTISI BU NEFRET DUYGUSUNU DAHA DA KORUKLUYOR ! CUMHURIYETIN KURULUSUNDAN 90 SENE GECMIS ACABA BU AZINLIKLAR MEMLEKETE NE KOTULUK YAPMIS ? TAM TERSINE SADIK VATANDAS OLARAK VERGISINI VERMIS ASKERLIGINI YAPMIS MUTESEBBIS OLDUKLARINDAN IS KURUP BIR COK VATANDASA IS SAGLAMIS DOLAYISIYLA DEVLET DAHA COK VERGI TAHSIL ETMIS BU VERGILERLE MEMLEKET KALKINMIS IDI ! SIMDI ISE NE OLDU ? ISSIZLIK ALDI YURUDU ! HAYAT GITTIKCE PAHALILASIYOR ! INSAN ALTIN YUMURTLAYAN TAVUGU KESER MI ? BUGUN ISPANYA KRIZDE OLDUGU ICIN BIR ZAMANLAR KOVMUS OLDUGU YAHUDILERE ISPANYOL VATANDASLIGINI VERIP ORAYA YERLESIP IS ACMASI ICIN YALVARIYOR !

  Posted by IZZET KAGARIN | 4 Mayıs 2013, 1:46 am
  • Sayın İzzet Kagarin,
   Bu duruma iktisâdi menfaat açısından bakmak yetmez. İnsanların beraber bir kahve içmesi de lâzım, beraber gülüp beraber ağlaması da lâzım. Yalnız iş verdiğimiz için bize merhaba diyenlerle nasıl aynı yerde yaşayabiliriz? Bu işin nasıl biteceği belli. Pılını pırtısını toplayıp gidenler çok. Kalanlar az. Onlar da giderler.

   Posted by Isaac Haskiya | 4 Mayıs 2013, 6:20 am

Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: 2012 Eylül-Aralık döneminde en fazla Yahudiler ve Ermeniler hakkında nefret söylemi üretildi | Bati Ermenistan Ve Bati Ermenileri Sorunlari Araştirmalar Merkezi - 6 Mayıs 2013

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: