>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

İzmir Doğal YaşamParkı için İsrail’le yapılan ortak dayanışmada “Nuhun Gemisi Operasyonu”

timesofisrael_05052013The Times of Israel; “Noah would be proud: Flying ark to give new life to Turkey“, başlığı altında yayınlanan haberde, İzmir Doğal YaşamParkı için İsrail’le yapılan ortak dayanışma girişimi çerçevesinde yapılan hava yoluyla taşıma operasyonunu, Nuhun Gemisine benzetti.
İzmir Sasalı’da kurulacak Doğal Yaşam Parkı için İsrail’den 2 fil, 5 su aygırı, zebra ve 2 maymun ailesi getiriliyor. Sasalı’da yapımı devam eden Doğal Yaşam Parkı’nda yaşayacak hayvanların sayısını ve çeşidini artırmak için yeni hayvanların getirilmesi konusunda Tel Aviv Hayvanat Bahçesi ile anlaştı. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği EAZA’ya Ekim ayında üyelik başvurusu yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu anlaşmayı, yine EAZA üyesi İsrail’deki Hayvanat Bahçesi ile dayanışma ve işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde İsrail’e giderek Safari – Zooligical Center Tel Aviv – Ramat Gan yetkilileri ile görüşen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İzmir’in yeni dostlarını belirledi.
Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda fil ailesi oluşturulması için İzmir’e verilen biri erkek biri dişi olmak üzere iki yeni fil, İzmir’in yeni maskotları olacak. 15 bin metrekarelik açık ve kapalı alandaki doğal ortamlı fil barınağında; Pak Bahadur ve Begümcan ile birlikte yaşaması planlanan fillerden erkek olanı henüz 2002 doğumlu. Dişi filin doğumtarihi ise 1999. İsrail’de yapılan anlaşmaya göre, Sasalı’daki Doğal YaşamParkı’nın diğer yeni üyeleri ise su aygırı ailesi olacak. 2 tane yetişkin, 3 tane de yavru su aygırı, İzmirlilerle yeni ortamlarında tanışacak.
2 maymun adasına 2 maymun ailesi
İsrail Hayvanat Bahçesi’nden İzmir’e gelecek hayvanlar, sadece filler ve su aygırları ile sınırlı değil! 2 adet zebra, merkat, cüce mongoz ve Afrika mahmuzlu kaplumbağalar da, yaşamlarını bundan böyle Sasalı’daki doğal ortamda sürdürecekler. İsrail Tel Aviv’e yapılan ziyaret sırasında, Maymun Kurtarma Merkezi yetkilileri ile de görüşülerek iki maymun ailesinin İzmir’e getirilmesi için de ayrıca anlaşma sağlandı. “Siyah makak” cinsi 13 maymunluk bir aile ile Lemur cinsi 15 maymunluk ikinci aile, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda oluşturulacak 2 maymun adasına yerleştirilecek.
İzmir ile Tel-Aviv’in hayvanat bahçesi kardeşliği
sasalidogalyasamparkiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Sasalı Doğal Yaşam Parkı için İsrail’deki Tel-Aviv Ramat Gan Safari Hayvanat Bahçesi ile Türkiye’de ilk kez “Kardeş Hayvanat Bahçesi” anlaşması imzaladı. Bu çerçevede İsrail’in Tel-Aviv kentinde bulunan Ramat Gan Safari Hayvanat Bahçesi Direktörü Yehuda Bar ve Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği Fil Grubu Başkanı Amelia Terkel ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ersu Hızır protokole imza koydu. Protokolle İsrail’deki hayvanat bahçesi ile bilgi paylaşımı, teknik destek, hayvan çeşitliliğinin artırılması gibi konularda işbirliği yapılmasını öngörüldü. İmza töreninde İsrail’den iki fil, beş su aygırı, zebra ve iki maymun ailesinin getirilmesinin de onayı verilmiş oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır, “Sasalı’ya taşınacak ve getirilecek olan hayvanlar hazırlanan Doğal Yaşam Parkı’nda, doğdukları ortama yakın yaşam koşullarında daha rahat yaşayacaklar” diye konuştu. Ramat Gan Safari Hayvanat Bahçesi Direktörü Yehuda Bar, “Bu ziyaretin işbirliğini gerçekleştirmek ve artırmak için iyi bir fırsat olduğuna inanıyorum” dedi.

Tartışma

İzmir Doğal YaşamParkı için İsrail’le yapılan ortak dayanışmada “Nuhun Gemisi Operasyonu”’ için 2 yanıt

  1. Sayin Editor/Redaktor,
    Haber icerigi biraz bayatlamis gibi. Izmir Dogal Parki, 5 yildan fazladir faaliyette. Ustelik haber icinde gecen Pak Bahadu(i)r coktan sizlere omur, Begumcan’in bebegi ise neredeyse 2 yasinda. Bilginize….

    KeHaber Notu: Kaynak >> İzmir Büyükşehir Belediyesi

    Posted by Mine Gomez | 6 Mayıs 2013, 8:34 am
  2. yahu su aygirlari Istanbul sokaklarinda girla var ! Pijamali esekler ise surusune bereket !

    Posted by erroll Gelardin | 5 Mayıs 2013, 11:13 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: