>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Reyhanlı’da vahşete tepki yerine, Sakarya’da “Nekbe Günü” eyleminde İsrail Bayrağı Yakmak tercih edildi

sakarya2_16052013İsrail’in kuruluşunu; “Nekbe Günü” / “Büyük Felaket Günü” günü olarak algılayan bir grup Sakarya’da protesto eylemi gerçekleştirdi. Reyhanlı’da yaşanan vahşet karşısında herhangi bir gösteri gerçekleştirmeye gerek duymayan, “Sakarya Adalet Girişimi” tarafından düzenlenen protesto gösterisine katılanlar, İsrail bayrağını yaktı. İHA ajansı haberine göre “Sakarya Adalet Girişimi” adına, Muhammed Emin Duman tarafından okunan basın açıklamasında, “Filistin’in son 65 senesini zulüm, kan, gözyaşı ve zorunlu ilticalar oluşturuyor. Toplam 11 milyon olan Filistinlilerin, 5 milyondan fazlası Ürdün, Suriye ve Lübnan gibi muhtelif ülkelerde mülteci durumunda yaşıyor. 5 bine yakını zindanlarda türlü baskı ve işkencelere maruz kalarak esaret altında bulunuyor. Geriye kalanları ise, Siyonist zulme direkt maruz kalarak harap olmuş ocaklarında hayata tutunmaya çalışıyorlar” denildi ve Filistin halkının karşılaştığı zulümlere karşı göstermiş olduğu direnişin önemine vurgulandı.
sakarya160520131948 yılında yaşananları hatırlatma gayesi güden, her yıl 15 Mayıs’ta eylemler yapılan “Nekbe Günü” çerçevesinde Ankara’da İsrail Başkonsolosluğu önünde de gösteri düzenlendi.
Eylemde konuşan Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği (FDHH) Genel Başkanı Selim Sezer, İsrail Devleti’nin kuruluşunu ilan etmesinden bu yana on binlerce Filistinli yok edilirken, 800 binden fazlasının ise tutuklandığını söyledi. ABD’nin Filistin’de barış ile ilgili yaptığı girişimlere de değinen Sezer, “ABD kendi bölgesel planları doğrultusunda Mavi Marmara katliamından bu yana diplomatik düzeyde ilişkileri bozulan Türkiye ve İsrail’in de ilişkileri hızla normalleştirmesini istiyor. Obama’nın zorlamasıyla Netanyahu’nun istemeye istemeye de olsa Türkiye’den özür dilemesi bu doğrultuda atılan bir adımdı. Ne var ki telefon yoluyla gelen bu özür hiçbir resmi anlam taşımadığı gibi, Mavi Marmara saldırısının bedelini ödeyenin Türkiye Devleti değil, Türkiye halkı ve Gazze ablukasını delmek üzere yola çıkan onlarca farklı milliyetten Filistin dostu olduğu düşünüldüğünde, bu özrün herhangi bir anlam taşımadığı anlaşılacaktır. Sahte özürle birlikte başlayan Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi süreci her bakımdan tehlikelidir” dedi.
el-nakba-felaketinin-yildonumunde-israil-konsoloslugu-onunde-eylemİstanbul 4. Levent’teki İsrail Konsolosluğu önünde de yapılan  ESP, Antikapitalist Müslümanlar ile Kudüs-Der’in katıldıkları eylemde; “Siyonizm yenilecek direnen Filistin kazanacak” pankartı açılarak, “Denizden nehire özgür Filistin”, “Filistin halkı yalnız değildir” sloganları atıldı.
Grup adına açıklama yapan FHDD Başkanı Selim Sözer, 14 Mayıs 1948 yılında Filistin topraklarının yarıdan fazlasının üzerinde İsrail Devleti’nin kuruluşunun ilan edildiğini hatırlatarak, “O günden sonra yüz binlerce Filistinli yaşadıkları yerlerden silah zoruyla çıkarıldı. Binlercesi katledildi” dedi. Filistin’in ve halklarının gerçek dostlarının temel görevinin İsrail’i topyekun “boykot” etmek olduğunun altını çizen Sözer, “Akdeniz’den Ürdün Nehri’ne laik, demokratik özgür Filistin Devleti kuruluncaya kadar Filistin halkının mücadelesinin destekleyeceğimizi ilan ediyoruz” diye konuştu.
Sözer’in ardından konuşan Kudüs-Der Başkanı Nurettin Şirin, İsrail’in kurulduğu günden beri Filistin’in işgal altında olduğuna dikkat çekerek AKP hükümetinin İsrail’le olan ilişkisini eleştirdi ve “İsrail’le ilişkilerimiz normalleşiyor diyorlar. Bu Filistin halkını çiğnemek halkı satmak demektir” dedi. Anti Kapitalist Müslümanlar adına konuşan Sedat Doğan ise Filistin halkının özgürlük mücadelesinin haklı olduğunu, onların yanında yürümenin boyunlarının borcu olduğunu kaydetti. ESP MYK üyesi Ziya Ulusoy da Filistin halkının mutlaka zaferi kazanacağını söyleyerek, her zaman Filistin halkının yanında olacaklarını kaydetti.

Tartışma

Reyhanlı’da vahşete tepki yerine, Sakarya’da “Nekbe Günü” eyleminde İsrail Bayrağı Yakmak tercih edildi’ için 3 yanıt

 1. Konya denilen bir devlet olmadığı gibi Filistin denilen bir devlet de yoktur.
  Konyalılar denilen bir millet olmadığı gibi Filistinliler denilen bir millet de yoktur.
  Emme-ve-lâkin, hem cehâlet, hem de söz serbesttir.
  Beyaz bez üstüne siyah sloganlar yazmak, bayrak yakmak, bağırmak çağırmak, bilet kesmeden içine girilen ucuz senaryolu sokak sinemasından başka bir şey değildir.

  Posted by Isaac Haskiya | 19 Mayıs 2013, 9:14 am
 2. IT URUR KERVAN YURUR

  Posted by HAZIM | 18 Mayıs 2013, 11:49 am
 3. SAYIN EDITORUN HAKLI YORUMUNA BEN DE KATILIYORUM ! Reyhanlidaki VAHSETI KIM YAPMIS ? BU KADAR ARAP FILISTIN SEVDASI BU TRAJEDIYE SEBEP OLMUSTUR ! ORADAKI HALK HAKLI OLARAK ISYAN EDIP SURIYELI MULTECILERI ISTEMEDIKLERINI BEYAN EDIYORLAR ! AYNI HADISE SAKARYADA OLSA IDI BAKALIM KIMIN BAYRAGINI YAKACAKLARDI ?!!

  Posted by IZZET KAGARIN | 16 Mayıs 2013, 8:19 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: