>
you're reading...
İHA

Antalya: İsrail’in Ankara Maslahatgüzarı Y. Levi Sfari’den üzerinde “One Minute” fotoğraflı albüm hediyesi

sfariOneMinuteİsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari, İsrail halkının yüzde 80-90’ının hayatlarında bir kere Antalya’yı ziyaret ettiğini belirterek, “Türkler ve Yahudiler geçmişe dayanan çok derin bağlara sahip” dedi ve ekledi: “Alışkanlıklarımız, davranışlarımız, yemeklerimiz bile aynı. İsrailliler Türkiye’de kendilerini evinde hissediyor“. İHA Ajansına göre; Türkiye’ye özrün ardından özellikle turizmde ilişkilerin tekrar gelişmesi için Antalya’ya gelen Sfari, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Sfari, burada yaptığı açıklamada, İsrailli turistlerin evlerine dönmek için sabırsızlandığını da söyledi. Sfari, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni’ye üzerinde “One Minute” fotoğrafının da bulunduğu İsrail-Türkiye ilişkilerini anlatan albüm hediye etti. Cemiyette Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Yeni ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan Maslahatgüzar Sfari, Antalya Gazeteciler Cemiyeti içinde Türk siyasi hayatını fotoğraflarla anlatan basın müzesini gezdi.

sfariantalyeZiyarette, Cemiyet Başkanı Yeni, İsrailli gazetecilerle olan ilişkilere dikkat ettiklerini belirterek, “Dostlarımız da var. Aracılık yapmaları halinde kardeş bir meslek örgütüyle de işbirliği yapmak isteriz” dedi. Başkan Mevlüt Yeni, ayrıca Maslahatgüzar Levi Sfari’den gazetecilerin kullandığı gri renkli hizmet pasaportuna İsrail’in uyguladığı vize rejiminin kaldırılmasını talep ederek, “Bu konuda yardım istiyoruz” dedi.
Ziyaretin anısına kendisine Antalya Gazeteciler Cemiyeti flaması hediye edilen İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari, iki devlet arasındaki ilişkilerin her şeyden önce halklar arasındaki ilişkilere dayandığını kaydederek, “Biz çok şanslıyız çünkü Türkiye ve İsrail, bölgede en önemli ve sağlam ilişkileri olan iki müttefik ülke. Türkler ve Yahudiler geçmişe dayanan çok derin bağlara sahip. Antalya, Türk ve İsrail halkları arasındaki ilişkilerin oluştuğu yer. Son yıllarda yaşanan, herkesin de malumu olan sıkıntılar olmakla birlikte bunlar halklarımız arasındaki ilişkiler açısından sorun değil. Daha çok sayıda İsraillinin buraya geleceğin umut ediyorum” diye konuştu.
Sfari, İsrail’de yayınlanan istatistiklere göre, İsrail halkının yüzde 80- 90’ının hayatlarında bir kere Antalya’yı ziyaret ettiğini kaydetti. Türkiye’nin tarihinin, müzelerinin, yemeğinin ve misafirperverliğinin İsrailliler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyleyen Sfari, “İsrailli turistlerin geri dönmeleri konusunda ilgi artmış durumda. İsrail havacılık şirketleri direk uçuş yapma konusunda görüşmeler var. Bu, ülkeler arasında yeni sayfa açılmış olacağı anlamına geliyor. Duygularımız bu yönde. Tur operatörlerimizin görüşüne göre bu yıl beklenenden çok daha fazla İsrailli turist Antalya’yı ziyaret edecek. Turizm iki ülke halkı arasındaki ilişkilerin gelişmesindeki en iyi yoldur. İsrailliler’in Türkiye’ye geri gelmek istemeleri çok olumlu gelişme. Biz de Türkleri bekliyoruz. Uzaktan görülen İsrail ile yakından görülen İsrail çok farklı. Ziyaretler ülkeler arasındaki algıları değiştirebilir. Alışkanlıklarımız, davranışlarımız, yemeklerimiz bile aynı. İsrailliler burada kendilerini evinde hissediyor. Türkiye’ye 2 haftalığına gelen Rus turistler de bir günlüğüne Kudüs’e geliyor. Bu da her iki ülkenin ekonominse katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.
Levi Sfari, Cemiyet Başkanı Yeni’nin gri pasaporta uygulanan vize rejimi konusunda da olasılıklara bakacaklarını kaydederken, konuşmasını ‘işbirliğinin her düzeyde çok daha sıcak olması’ dileğinde tamamladı.
Ziyaretin anısına Levi Sfari, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ne Türkiye ve İsrail ilişkilerini fotoğraflarla anlatan bir kitap hediye etti. Kitabın kapağındaki ‘One Minute‘ fotoğrafı da dikkat çekti. Maslahatgüzar Yosef Levi Sfari, gazetecilerden soru almadı.
oneminuteantalya

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: