>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Talha Uğurluel; “Yahudiler ne zaman bir araya gelseler birbirlerini yerler” …

talhaugurluel2Bağcılar Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği programda konuşan araştırmacı-yazar tarihçi Talha Uğurluel, “Yahudiler Filistin olmasa birbirleriyle savaşırlar” dedi. Araştırmacı tarihçi bu fikrini dile getirirken, son haftalarda Türkiye’yi dört bir yanda sarsan, Gezi Parkı dalgalanmalarına değinmeye gerek görmedi. Yahudi Düşmanlığını körüklemek, İslamcı İktidarın “sıfır sorun” dan “bitmez sorun” dönemine geçişini perdeleyecek beklentisi nereye kadar geçerli? Al Monitor’da yayımlanan yazısında Kadri Gürsel; “Türkiye Arap Bahar’”ndan sonra Doğu Akdeniz havzasındaki politikasını, hayalci bir ‘İhvan enternasyonalizmi’ temelinde Sünni İslamcı aktörlerle el ele verip yeni bir bölgesel düzen kurma stratejisine dayandırdı” diyor ve ekliyor: “Türkiye bugün Ortadoğu’nun yalnız adamıdırTürkiye’nin Ortadoğu’da politika yürütme zemini Soğuk Savaş sonrasında hiç bu kadar daralmamıştı. Davutoğlu’nun İslamcı ve Sünnici politikalarının Türkiye’yi 4 küsur yılda getirdiği nokta maalesef budur“.
posta_gazetesi_01102012Bağcılar Belediyesi, Ramazan Çadırı’nda düzenlediği “kültür etkinliklerinde” ise araştırmacı Talha Uğurluel, tarihte en çok tartışılan konulardan birinin iki üçgenin iç içe geçmiş sembolü olduğunu söyledi: Aslında bu işaret Hz. Süleyman’ın mührüdür. Anlamı da gökyüzü ile yeryüzünün iç içe geçmiş halidir. Osmanlılar hatta Selçuklular yüzyıllarca bu sembolü kullanmışlardır. İsrail Devleti kurulduğunda da bu işareti bayraklarına koydular” diye konuştu. Yahudi toplumunun “hiçbir zaman bir arada huzur içinde yaşayamadığını” belirten Uğurluel, “Ne zaman bir araya gelseler birbirlerini yerler. Geçimsiz bir yapıları vardır. Yahudilerle koskoca Roma İmparatorluğu baş edememiş. İmparator Hadrian M.S. 135 Yahudileri dünyanın dört bir yanına dağıttı. Bugün nasıl geçiniyorlar diye sorarsanız? Filistin tazyiki ile geçiniyorlar. Filistin’i kendileri ortaya koyuyor, kendileri alevlendiriyor. İnanın Filistin olmasa bunlar kendileriyle savaşır” dedi. Halkın tarihi kulaktan dolma bilgilerle öğrendiğini söyleyen Talha Uğurluel, “Mesela hep şikayet ederiz. Bu Araplar topraklarını satmasaydı, Yahudiler İsrail Devleti’ni kuramayacaktı. Bu yanlış bir bilgidir. Bugün İsrail’in bulunduğu toprakların sadece yüzde 1’i satın alınarak elde edilmiştir. Yüzde 99’u 1948-1967 savaşlarında ele geçirilmiştir” dedi.
Ekşi Sözlük’te Talha Uğurluel için söylenenler arasında bazı satırlar dikkati çekiyor:
“Çok bilgi sahibi olduğu şüphe götürmeyen ancak islam sempatisinden dolayı anlattığı her konuyu öyle ya da böyle, bir şekilde islam’a bağlaması ve islam’ı övmesi sebebiyle çok da sevmediğim bir tarihçi. Sahip olduğu bu binlerce sayfalık bilgiyi islam sosuna bandırmadan da sunabilir neticede. Çünkü olması gereken budur, objektifliktir.”
emad-hajjaiAl Monitor’da yayımlanan yazısında Kadri Gürsel şunları vurguluyor makalenin sonunda:AKP hükümetinin Gezi protestolarına verdiği baskıcı ve otoriter reaksiyon AB ile ilişkileri daha da geriye götürmüştür. Gezi protestolarının baş tetikleyicisi ise yine dışta olduğu gibi içeride de AKP iktidarının izlediği İslamcı politikalardır. ABD’yle ilişkilere gelince… İkili ilişkiler her zamanki gibi önemini koruyor ama bu ilişkilerin dayandığı çok taraflı bölgesel işbirliği konularında sıkıntılar yaşanıyor. İsrail’le normalleşme sürecinin durağanlığından yukarıda bahsettik. Erdoğan, Beyaz Saray’da gönülsüz biçimde 2’nci Cenevre Süreci’ne angaje olmuşsa da bu süreç de ilerlemediğinden Türkiye, Suriye’de izlediği yanlış politikanın kendisini mahkum ettiği kısır döngüden kurtulamıyor. Türkiye’nin İslamcı, Sünnici olmanın da ötesinde yer yer Osmanlıcı söylemlerle desteklenen bir hegemonya arayışındaki yanlış dış politikasının, maharetle yürütülmesi halinde bile dibe vurması, her koşulda sadece bir zaman sorunuydu.”
Öteki Gündem – Kasım 2012- Filistin toprakları ve Israil

Tartışma

Talha Uğurluel; “Yahudiler ne zaman bir araya gelseler birbirlerini yerler” …’ için 5 yanıt

 1. BUNLARIN GOZLERI VAR GORMEZ KULAKLARI VAR DUYMAZ AYAKLARI VAR YURUMEZ ! BUNLAR YASAMASINI DA BILMEZLER ! SADECE KIN NEFRET VE DEDIKODU ILE SOZDE YASIYORLAR ! YAZIKLAR OLSUN SIZE !

  Posted by Arab Rami | 17 Temmuz 2013, 5:54 pm
 2. “Yahudiler Filistin olmasa birbirleriyle savaşırlar”..

  Peki ya hoşgörü dinine sahip olanlar?

  Uğurluel şöyle bir baksın etrafına.Din kardeşlerinin birbirlerini nasıl boğazladıklarını,derilerini yüzüp gözlerini nasıl oyduklarını,tekbir getirerek kör bıçakla kafaların nasıl kesildiğini bir görsün.
  İman ile ırkçılığın dansı eşliğinde kan ile yazılmış İslam tarihine ilave edilen sayfaları görsün..

  Zurnada peşrev olmaz Uğurluel..Sen ve gibilerinden cevap beklemek abes aslında,çünkü teşbihte hata olmazmış derler.Kelin merhemi olsa başına sürermiş de sürmesine,ama gururla yaşayan dünya ülkelerinin medeniyetinden şu (!) veya bu (!) nedenlerle o denli uzakta ve dışındasın ki,”BU ADAM NE DİYOR” bile diyebilirsin.

  Tarih boyunca hiçbir uygarlık yaratamamış,yaşamlarını talana ve çapulculuğa dayandıranların sürdürdükleri zaman diliminde,bizler İsraeloğulları olarak Musa’nın peşinde anayurdumuzu ararken kurulu medeniyetlere çöreklenip omuz üstünde baş,taş üstünde taş bırakmayanları da gördük..

  Yolda karşıdan karşıya geçerken sergilediğin “Antilop” yeteneğini yitirdiğin gün ,artık kimselerin ensesinde olamayacaksın sayın (!) Uğurluel..

  Yazılanlarıı da unuttum arada.Geri dönüp okumaya ne mecalim ne de arzum var.Yek sen bilirsin.Bende seninle yariştıracak akıl da yok,bilgi de.Gelişince senin gibi cihad komandosu olup,bir yere bakmadan ilim ve irfan dağıtan bir Jeedi olacağım inşallah.
  Değirmenci değirmenin gürültüsünü çarklar zınk diye durunca anlarmış.
  Durdurdum,hala anlamıyorsun değil mi?-Yazdıklarımı da kulak arkası ediyorsundur a kurmalı Senber-i Semazen’im benim.
  Acemi müneccim gökte yıldız ararken,önündeki çukuru görmezmiş.Pabucunun ucuna bevl etmekten vazgeçtiğin gün,önüne bakacağın gündür..Yazının okunaksız olduğunu bilirdim de,konuşurken antisemitik hücrelerinin voltaj dalgalanmasını Acem kılıcı misali tutturamadığını bilmezdim.

  Bu ahvalde TARİH yanılıyor demek ki..

  Önce asan,sonrasında da ağlayan ne idüğü belirsiz bir ırkın afhadı olarak sadece saçmalamamış,zırvalamışsın da Uğurluel…

  Ne diyordu dam biti P.Açıkalın…”Aagggnadiinnn sen onu”.

  Keremine kurban olduğum Zat-i Kibriye.Neler yaratıyor.

  Haa,bir de “Kelb” ile Kalb” i ancak ayırt edebilen benim türkçemden de rahatsız olma.E mi?

  Posted by Shlomo Hayim | 17 Temmuz 2013, 5:19 pm
 3. İnsanın kendi karakterini en açık biçimde ele verdiği zaman,başkalarını tarif ettiği zamandır.(Jean Paul Richter).

  Allah versin Uğurluel okumadan alim,yazmadan katip olmuş.Normaldir.Yok olmaya giden bir süreci kılcal damarlarına kadar yaşayan dogmatik kafaların bunalıma düşmemesi mümkün değildir.

  Biz İsrailoğulları olarak hayatta kalma mücadelesi verirken bunun hakkını vermeyi seçmiş,böylesi dogmatik kafaların bir şekilde gördükleri bu mücadelede altta kalıp yenilenler için mücadele verdiklerini sananlar da demagojinin hakkını vermeyi seçmişlerdir.Aynen Talha Uğurluel örneğinde görüldüğü üzere…..

  ”Akıllı insanlar söyleyecek bir şeyleri olduğu için,aptallar ise sırf bir şeyler söylemek için konuşurlar”.(Eflatun)

  İnsi ve cinni şeytanlar insanların aklına şüpheler,tereddütler,kalplerine vesveseler atarak onların hakikate uyanmalarına,gerçeği görmelerine engel olurlar.Şeytan çirkini,fenalık ve hainliği güzel olarak,muhali imkansızı mantıklıymış gibi insanların beyin,kalp ve damarlarında dolaştırarak onları yoldan çıkarmaya çalışır.Ancak,Allah vergisi aklın apışarasında değil de,kafasının içinde olanlara,okuyan,sorgulayan,mantıklı düşünen ve şarlatanların kandıramayıp bilime teslim olan insanlara bin tane şeytan hücum etse yine de mağlup edemez..

  Allah kimseleri yanlışı savunacak kadar cahil,doğruyu inkar edecek kadar şeytanlaştırmasın.

  Ezik,büzük,etkisiz ve nefret edilen bir ülkeden İsrael hakkında atıp tutanlara kendi zavallılık ve çaresizlikleri bir yana,yılgın,bitkin,çaresiz,eğitimsiz,aç yaşamaya mahkum edilen şeriatın esiri ve kölesi olmuşlara cevap da yok,su da yok.

  Şeytanların kimlere inmekte olduklarını size haber vereyim mi?

  Onlar, gerçeği ters yüz eden,günaha düşkün olan her yalancıya inerler.Bunlar şeytanlara kulak verirler ve çoğu yalan söylemektedirler.-(Şuara Suresi, 221-223)

  Posted by Shlomo Hayim | 17 Temmuz 2013, 4:14 pm
 4. Yahudileri ağzına dolayacagına, kendi gözündeki merteğe baksana.
  İslam alemi kurulduğundan beri bölünmüş durumda ve birbirlerini telef etmekte.
  Alevi Sunni çatıiması, Mısır, Irak… daha da uzatmak mümkün.

  Posted by Marko Paşa | 17 Temmuz 2013, 1:42 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: