>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Yeşil Faşizm Gaz Sisinde Gezi Kuşağı “Bunlar” ve Politik İslamcılıkla Formatlanan “Onlar”

Gezi Fenomeni kapakGezi Direnişi ile ilgili ilk kapsamlı kitap olan “Gezi Fenomeni” İdea Politika Yayınları’nda çıktı. Nurten Özkoray ve Erol Özkoray’ın sosyolojik ve siyasi analiz, araştırma, röportaj, makale ve fıkralarından oluşan eser, 1 Ağustos’tan itibaren kitapçılarda bulunabilecek. Sosyolog Nurten Özkoray’ın “Türkiye’de Bireyselleşme ve Demokrasi” adındaki bilimsel çalışmasına referans veren kitapta ele alınan bireysellik parametreleri Gezi Fenomeni’nde harikalar yaratan ’90 kuşağı ile kendilerini sadece din ve milliyetle özdeşleştiren farklı kitleleri anlayabilmek için ışık tutuyor. 2010 yılında Boğaziçi Üniversite’sinde verdiği tez ile “Türklerin otoritarizme karşı niçin ayaklanmadığı” sorusuna cevap arayan bu çalışması ile Nurten Özkoray, somut olarak Gezi’de vücut bulan büyük ayaklanmanın koşullarını öngörmüştü. Nurten Özkoray geniş makalesinde Gezi’de tüm boyutları ile görülen, bireysellik ve demokrasi arasındaki doğrudan ilişkiyi inceliyor. Siyaset bilimci Erol Özkoray ise gençlik ve halk hareketinin karsısına dikilen Yeşil Faşizm’in analizini yapıyor. “Yeşil Faşizm Nasıl Kuruldu?” başlıklı geniş makalesiyle son 11 yılın iktidarını oluşturan Türk Silahlı Kuvvetleri ile AKP’nin iktidar kullanımında hangi süreçlerden geçtiği, birlikte AB projesini dolayısı ile demokrasiyi nasıl çökerttikleri, demokratik olması gereken medyanın nasıl yok edildiği, TSK ile iktidar paylaşımının ardından AKP’nin 2011’den itibaren rejimin niteliğini değiştirerek Yeşil Faşizm’i uygulamaya başladığı ve iktidarı nasıl ele geçirdiği inceleniyor. Olayların başından beri sahada bu hareketin her aşamasını gazeteci gözüyle takip eden Erol Özkoray’ın hazırladığı röportajlar, zaman zaman da bir aktör olarak anti-otoriter sürece katılması kitaba dinamizm kazandırırken, çevreci bir tepkinin nasıl tüm ülkeyi saran bir başkaldırıya dönüştüğünün perde arkasını da anlatıyor.
taksim2Halkın kamusal alanına, parklarına sahip çıkmasıyla
buralarda düzenlenen forumlarda başlayan katılımcı demokrasi tecrübesi, aynı zamanda ülkenin demokratik geleceği için “yerinden yönetim” hakkında düşünülmesini, merkeziyetçiliğin dozunun düşürüldüğü yeni üst-yapılar tasarlanmasını gerektiriyor.
TOMA’lardan sıkılan kimyasal suların, öldürücü gaz kapsülü atan tüfeklerin ardındaki devlet ve vatandaşlık anlayışının temellerine inen kitapta, Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren çoğulculuğa kapalı olmasının demokrasiyi nasıl engellediği ve bu sorunun nasıl çözülebileceği de anlatılıyor. Gezi Fenomeni, bu olağanüstü, muhteşem, beklenmedik ve ender görülen olayın bütün boyutları ile anlaşılmasını sağladığı gibi, gerçek bir demokrasinin kurulması için çözüm yollarını da öneriyor. Gezi Fenomeni’nde öncü rol oynayan ’90 kuşağının kitaba doğrudan katkıda bulunmasını isteyen yazarlar, tarih doktorası yapan oğulları Hayri Gökşin Özkoray’dan “Doğrudan demokrasi deneyimleri” konulu yazıyı ve Gezi direnişi kronolojisini kitaba dahil ettiler. Yine ’90 kuşağından kızları İmre Özkoray ise kendi kuşağının siyasi mizahını yansıtan sloganların çok geniş bir derlemesini yaptı. Ayrıca Gezi Parkı’ndaki ve Taksim civarındaki direnişten çektiği fotoğrafları da kitapta yayınladı. Polis tarafından kasten öldürülen Ethem Sarısülük’e ithaf edilen, 280 sayfadan oluşan Gezi Fenomeni, parklardaki forumlarda ve seçilmiş kitapçılarda 1 Ağustos’tan itibaren 15 TL’den satışa sunulacak.
İletişim: İdea Politika Yayınları, ideapolitikayayinlari@gmail.com, http://www.twitter.com/ideapolitika


Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: