>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

“Yeni Komşumuz İsrail” ve “Yahudi Kürdü Barzani” Teorileri…

davos-erdoganŞebin Medya Yazarlarından Ali Zafer Topşir, “Yeni Komşumuz İsrail” (28.07) başlıklı makalesini; “Kuzey Irak ve Suriye sınırımızda Barzani liderliğinde yeni İsrail devletinin temelleri atılıyor” teorisine dayandırıyor:
Doksanlı yıllarda Refah Partisi sözcüleri: ” Kuzey Irak ve Suriye sınırımızda Barzani’nin liderliğinde yeni bir İsrail Devletinin kurulacağını ” ısrarla ifade etmişlerdi. Siyasetimizin sözüm ona duayen ve usta yorumcuları, mümkün değil, hayal ötesi söylemleriyle iddiaları dikkate dahi almamışlar, hatta bunun sadece Refah Partisi’nin bütün politikalarının İsrail düşmanlığı üzerine inşa davos14edilmesinden kaynaklanan bir yaklaşım olduğunu ifade etmişlerdi. Gün ola harman ola. Yıl 2013, Kuzey Irak ve Suriye sınırımızda Barzani liderliğinde yeni İsrail devletinin temelleri atılıyor.[…]”
Yazara göre bunun nedeni basit: “Yeni İsrail Devleti’nin kurulmasında ki amaç İsrail’in geçmişten bu yana elde etmeye çalıştığı Musul ve Kerkük petrollerine sahip olmak istemesidir. Böylece Musul ve Kerkük petrollerinin Türkiye ile ilişkisi kesilmiş olacak ve Türkiye’nin bu petroller üzerindeki hak iddia etmesinin önüne geçilecektir.
Bu kanıdan yola çıkarak bir tür komplo teorisi üretmek pek zor olmuyor:
“[…] 
Kurulacak yeni İsrail devleti petrolün Suriye kıyılarından ihracını sağlayarak, stratejik bir öneme sahip olan İran’daki Basra körfezinin etkinliğinin azalmasına sebep olacaktır. Yani İran için büyük bir öneme sahip olan Basra Körfezinin etkinliği azaltılarak, İran petrollerinin taşınmasını zorlaştırmak amaçlanmaktadır. Bugün Kürtlerin haklarının korunması yönünde söylemlerde bulunan Avrupa, Amerika ve Yahudiler için bu hakların korunması hiçbir önem arz etmemektedir. Asıl amaç bu petrole sahip olarak istedikleri güzergahtan ihracını sağlamak ve Müslümanları rahatsız ederek ileri karakol uygulaması olan, yeni İsrail devletini kurmaktır. Emperyalistlerin petrol uğruna yıktığı Osmanlı Devleti’nin yerine bölgede kurulan yeni devletlerde kan ve gözyaşı hiç dinmemiştir. Emperyalistler bu tutum ve amaçlarından hiçbir zaman vazgeçmedikleri gibi, vazgeçmeyeceklerdir de.[…] Aşiret Reisi Barzani, konferans ve toplantılarda terörist başı ile dalga geçmekte ve bir Yahudi Kürdü olarak yeni İsrail devletinin liderliğine oynamaktadır. Bu arada 19 Mayıs 2013 tarihli yazımda Suriye’nin 82. Vilayetimiz olmasını ve İsrail’e komşu olmamız gerektiğini söylemiştik, şimdi ise PKK Devletçiği ile yeni İsrail devleti bize komşu oluyor.” Ali Zafer Topşir, “Yeni Komşumuz İsrail
23/24 Aralık 2011’de Başbakan Erdoğan’dan OrtaDoğu Tarih/Coğrafya Teorileri (yer İstanbul “Müslüman Toplumlarda Değişim ve Kadının Rolü” konulu konferansı / Not: Sarkozy’nin babası Erdoğan’nın iddia ettiği gibi Cezayir’de hiç bir zaman askerlik yapmadı):

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: