>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

El Kaida Turka 15 Kasım 2003 Sinagog Saldırıları Vahşeti kurbanlarının 10. Yıl Anma Duası

İlk patlama saat 09.14′te Kuledibi Neve Şalom Sinagogu önünde yaşandı

Türkiye Hahambaşılığı – Türk Musevi Cemaati; “15 Kasım 2003… O acı günde sevdiğimiz dostlarımızı, arkadaşlarımızı, kaybedeli tam 10 yıl oldu. Peki 10 yıl geçmesine rağmen yaşananlar unutuldu mu?” sorusunu vurguladıktan sonra bildirisinde şunları yazdı: “O gün çocuk olanlar bugün artık genç, genç olanlar artık birer yetişkin. Cemaatin tüm gençleri el ele verdiler, bir oldular! Yaşadıklarımızı, herkese anlatmayı, hatırlatmayı, unutmamayı ve unutturmamayı görev bildiler! 15 Kasım faciasında İstanbul’un iki önemli sinagoguna yapılan El Kaide vahşeti kurbanları 23 Ekim 2013 Çarşamba saat 19.00’da Kuledibi Neve Şalom Sinagogunda (İbrani tarihine göre) anıldı. Radikal İslamcı teröristlerin, Neve Şalom ve Beth Israel sinagoglarının bulunduğu sokaklarda havaya uçurdukları araçlar iki mahalleyi cehenneme çevirip, yoldan geçen onlarca kişinin de hayatını kaybetmesine ve yüzlercesinin yaralanmasına neden olmuştu. Şalom gazetesinde yayımlanan 14 Ağustos 2013 tarihli makalesinde Mois Gabay; “15 Kasım 2003 tarihini yaşıtlarımız yakından bilse de gerek 21 Ağustos 2003 günü sadece Yahudi olduğu için muayenehanesinde rastgele saldırılarak katledilen Diş Hekimi Yasef Yahya’nın hazin ölümü gerekse 6 Eylül 1986 saldırısı çoğumuz için uzaklarda kalan acı olaylardır“, diyor ve ekliyor:   Bu yıl Diş Hekimi Yasef Yahya’nın anılmasının iftar yemeğinden bir gün evvel olması vesilesi ile de Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh’in hükümet yetkililerine ve konuklara hitaben konuşmasında Yasef Yahya’yı anması bir nebze de olsa bir hiç uğruna katledilen kardeşimizin verdiği mesaj açısından önemliydi. Cemaat başkanının konuşmasında akademik çevrelerde bile kendini gösterebilen Yahudi düşmanlığına, Tevrat üstünden yapılan hakaretlere varan bir çerçevede ortak dertlerimizi paylaşabilmesi ezberleri bozan cesur bir konuşma olarak hafızalara geçti. Gecenin sonundaizah edilemeyen nedensiz bir nefretsonucu katledilen dindaşlarımızı düşündükçe yaşadığımız iklimde bize yaşatılan tecrübelerin daha cesur olmamıza izin vermediğini de bir kez daha hatırladım. Kimi zamanlar gerek gazetemizin gerekse de cemaat yönetiminin yaptığı açıklamaları çok alçak sesli olarak düşünen dindaşlarımızın son yirmi yılda cemaat olarak yaşanan sıkıntıları hatırlaması bu sessiz isyanı anlamalarını sağlayabilir. 
memleketim_aytenalpmanHer zaman yüksek sesle olamasak da toplum olarak sesimizi yükseltebileceğimiz ortak acımızı haykıracağımız anlar da vardır. Her ne kadar gerek 6 Eylül gerekse 21 Ağustos anmalarına benim gibi birçok yaşıtım katılamasak da, toplumumuza ortak acıları hatırlatmak ve gençleri bilinçlendirmek cemaat yönetiminin görevi olmalıdır. Tabelasında sadece Yahudi ismi yazdığı için ve bir sonraki saldırının maddi kaynağını bulmak amacıyla hunharca katledilen Yasef Yahya’yı, bundan tam on yıl evvel gencecik Yoel’i, Anette’i ve diğer kardeşlerimizi de yok eden yine aynı “sebepsiz nefretti.” Geride kalan bizler, her yıl bazen sinagogda bir avuç cemaat gönüllüsü veya mezarı başında bir avuç seveni ile onları anmak yerine, toplumca bu felaketleri senede bir kez olsa da ne kadar konuşur, hatırlatır ve anlatırsak o zaman o kardeşlerimiz de bir hiç uğruna gitmemiş olurlar. 15 Kasım 2003 günü şans eseri hayatta kalan bizlerin önünde ise şimdi toplumca unutmamak için bir tarih daha var: 23 Ekim 2013.
pinto15kasim
Bu yıl 15 Kasım saldırılarının anması 23 Ekim’de ve uzun süredir cemaatin çeşitli kurumlarından gönüllü bir ekip bu anmanın diğerlerinden farklı olması için uğraşıyor. O gün birer genç olanlarımız bugün yetişkin bir birey, çocuk olanlar ise geleceğimizi oluşturacak birer genç olarak aramızdalar. Bar Mitzva kulüplerinde, Göztepe’nin spor salonunda ismini gördükleri kardeşlerinin neden anıldıklarını bilmek en çok da o günleri yaşamamış küçüklerimizin hakkı. Belki ilerde bir gün sinagogda karşılaşabilecekleri, ama hunharca katledilip cennete giden ağabeylerini, ablalarını senede bir gün olsun anmak onlara vereceğimiz en anlamlı bilinçtir. Belki o zaman her yıl mezarı başında bir avuç seveni ile anılan, hepimiz adına aramızdan ayrılan kurbanların ailelerinin dinmeyecek acılarını da bir nebze olsun azaltabiliriz.[…]
Şalom 14.08.2013 / Mois Gabay
Milliyet 11 Ekim 2012 Erdal Kılınç: 15 Kasım 2003’te  Neve Şalom 20 Kasım 2003’te İngiliz Konsolosluğu ve HSBC’nin Levent’teki genel merkezine aynı yöntemle düzenlenen saldırıların ardından patlamalarla bağlantılı oldukları tespit edilen El Kaide’nin Türkiye yapılanmasının lideri Habib Akdaş ile Azad Ekinci, Gürcan Baç, Abdülkadir Karakuş, Sadettin Akdaş ve Burhan Kuş’un Irak’a kaçtıkları belirlenmişti. Şubat 2005’te bir kimlik kontrolü sırasında şans eseri yakalanan Burhan Kuş ve Sadettin Akdaş, koalisyon güçlerinin kontrolündeki Ebu Garib Cezaevi’ne konulmuştu.
“Susma Hakkı”nı kullandı: Kuş ve Akdaş, Irak’ta yakalandıktan sonra Türk makamları iade talebinde bulundu. Kuş’un iadesi önceki gün gerçekleşti. Kuş, Irak ve Türk yetkililerinden oluşan bir ekip tarafından Atatürk Havalimanı’na getirildi. MİT tarafından da sorulandığı ileri sürülen Kuş, önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne daha sonra adliyeye götürüldü. Susma hakkını kullanan Kuş, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kuş’un savunmasına katılan avukatı Ömer Yüzgül, müvekkilinin Interpol yetkililerinin de aralarında özel bir ekip tarafından Türkiye’ye ancak susma hakkını kullandığını söyledi.
Burhan Kuş, bomba yapımında kullanılan gübre örneğinin numunelerini Mersin’den aldığı söylemişti. Kuş’un anlatımına göre; Aktaş, numuneleri suya koyup denedikten sonra 15-16 ton gübre almasını istemişti. Mersin’den gübreyi alan Kuş, İstanbul’a geldikten sonra İkitelli’deki işyerinde Habip Akdaş ve Gürcan Baç’ın, işyerinin ortasındaki ocak koyarak kazanda bir şeyler kaynattıklarını, boru ve benzeri malzemelerle bir şeyler yaptıklarını anlatmıştı. Bomba yaptıklarını sonradan öğrendiğini öne süren Kuş, bombanın nasıl yapıldığını da ifadesinde anlatmıştı. Kuş, firari sanıklardan Baç’ın, İngiliz Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıda, binanın yakınlarında bulunduğunu, kendisine, “Güzel bir eylem oldu” dediğini iddia etti. El Kaide’nin 15-20 Kasım 2003’te İstanbul’da gerçekleştirdiği 4 saldırıda toplam 58 kişi hayatını kaybetti, 753 kişi yaralandı. Neve Şalom Sinagogu: (Beyoğlu) Sinagogun önünde kamyonetteki bomba patlatıldı: 13 kişi öldü, 186 kişi yaralandı. Beth İsrael Sinagogu: (Şişli) Sinagogun arkasındaki kamyonetteki bomba patlatıldı: 13 kişi öldü, 117 kişi yaralandı. HSBC Bankası: (Levent) Bina önündeki kamyonetteki bomba patlatıldı:  14 kişi öldü, 192 kişi yaralandı. İngiltere Başkonsolosluğu: (Beyoğlu) İstiklal Caddesi’nde bulunan başkonsoloslk önündeki kamyonetteki bomba patlatıldı: Başkonsolos Roger Short ile 2 polis memurunun da aralarında bulunduğu 18 kişi hayatını kaybetti, 258 kişi de yaralandı.

Liderleri ABD’nin bombasıyla öldü
– Habib Akdaş: “Ebu Enes”, “Selim” ve “Hüseyin” kod adlarını kullanan Akdaş, El Kaide Türkiye yapılanmasının lideriydi. Eylül 2004’te Irak’ın El Anbar bölgesinde ABD uçaklarının bombardımanı sonucu öldü.

Gürcan Baç: El Kaide Türkiye yapılanmasında Merkez Komite üyesiydi. Şubat 2005’te Irak’ın Felluce ilçesinde girdiği çatışmada öldü.

Azad Ekinci: El Kaide Türkiye organizasyon şemasında hücre yapısında yer alan Azat Ekinci, 2004 yılında Irak’ın El-Anbar bölgesinde bir intihar saldırısı düzenleyerek öldü.

Sadettin Akdaş: Hücre yapılanmasında yer alan Akdaş, Şubat 2005’te Burhan Kuş’la birlikte Irak’ta yakalandı. Halen Irak’ta Ebu Garib cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Burhan Kuş: Şubat 2005’te Irak’ta yapılan kimlik kontrolü sırasında yakalandı.

Abdulkadir Karakuş: El Kaide hücre yapısı üyesi 2005 yılında Bağdat’ta yakalanmıştı. Halen Ebu Garib Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.


Tartışma

El Kaida Turka 15 Kasım 2003 Sinagog Saldırıları Vahşeti kurbanlarının 10. Yıl Anma Duası” için bir yanıt

  1. DEVLET IDARESINI BILMEYEN RTE DAVUTOGLU IKILISI MAALESEF SIMDI EL KAIDE YI DESTEKLEYIP YURT ICINE SOKTULAR ! ASIL SIMDI OLACAKLARI GORUN VE HER TURLU MUSIBETE HAZIRLIKLI OLUN SABRI MERDA GIBI RTE YANDASLARI !!!!

    Posted by AZNOTON BABA | 24 Ekim 2013, 4:06 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: