>
you're reading...
Zaman

“Yeni” Akit’in; “Gülen’in finansörü Yahudi vakıfları” başlıklı haberi uydurma çıktı

akit24012014Zaman gazetesi New York muhabiri Orhan Akkurt’un bildirdiğine göre, Yeni Akit (eski Vakit) gazetesinin dün sürmanşetten verdiği ‘Gülen’in finansörü Yahudi vakıfları’ başlıklı haberi yalan çıktı. Fethullahçı kesimin yayın organı; “Son günlerde Hizmet hareketine yönelik yakışıksız bir üslup kullanan Yeni Akit gazetesi, yine bir yalan habere daha imza attı” ara başlığını kullandı. ABD’de Yahudi vakıflarının hizmetin öncülük ettiği okullara 186 milyon dolar bağış yaptığı iddiasını atan Akit’in konu ettiği bağış, Zaman muhabirine göre, 2 milyon dolar ve bahsi geçen iki kuruluş Yahudi vakıfları değil. Haber metni:
Yeni Akit gazetesinin dün sürmanşetten verdiği ‘Gülen’in finansörü Yahudi vakıfları’ başlıklı haberi de yalan çıktı. ABD’de faaliyet gösteren Michael and Susan Dell ve Gates Vakıflarının Yahudi vakfı olduğu tamamen yalan. Her iki vakıf da bilişim devi iki firmanın sosyal yardım kuruluşu. Bu iki vakıf, devlet okulları ve işletmecilik mantığı çerçevesinde faaliyet yürüten ‘charter school’lar ile yurtdışındaki birçok okula sadece teknoloji alanında kullanılmak üzere bağışlar yapıyor. Üstelik Akit gazetesinin iddiasının aksine charter tarzı eğitim öğretim yapan Harmony Bilim Akademisi (Cosmos) okullarına bu vakıfların yaptığı yardım 186 milyon dolar değil, sadece 2 milyon dolar. Söz konusu iki vakfın gelir-gider belgelerine bakıldığında 2006 yılındaki bütün yardımların toplamının 67 milyon dolar olduğu görülüyor. Yani vakfın Harmony Bilim Akademisi’ne 186 milyon dolar yardımda bulunmasının bütçe açısından mümkün olmadığı görülüyor.
Akit’in haberde kaynak olarak gösterdiği internet sitesi ve kuruluşun Amerika’da İslam düşmanlığı (islamofobia) ile tanınıyor olması da dikkat çekici. Bill Gates’in yardımı fotoğrafının ait olduğu site ise yapılan bu yardımı Fethullah Gülen Hocaefendi ve sevenlerini Amerika’da bir İslamcı hareket olarak gösteriyor. Kaynak gösterilen web sitesi, İslam karşıtı haber ve yorumlara geniş yer vermesinin yanı sıra, ana sayfasında İslam ile terörizm bölümlerini yan yana gösteriyor.
Michael and Susan Dell Vakfı, DELL bilgisayarları olarak bilinen ve Türkiye’deki birçok devlet kurumları da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde satılan bilgisayar firmasının sahibi Michael Dell tarafından ailesi için kurulmuş bir vakıf. Vakıf, eğitimde teknoloji kullanımının yayılması için Teksas’taki eğitim kurumlarına yardımda bulunuyor. Bağışlanan yardımların sadece  teknoloji alanında kullanılması şart.
Harmony Bilim Akademisi CEO’su Soner Tarım, aldıkları yardımları teknoloji alanının dışında kullanmalarının mümkün olmadığını söyledi. Haberde yer alan ve paraların farklı yerlerde kullanıldığına yönelik ifadelerin iftira olduğunu belirten Tarım, ABD’deki okulların yaptığı harcamaların belgelendirilmesi gerektiğini hatırlattı. Tarım, “Nitekim bu yardımlar projektör, bilgisayar, akıllı tahtalar ve deney kitlerinde kullanılmak üzere harcandı. Haber baştan sona kadar yalan ve iftirayla dolu. Amerika’da aldığı bir kuruşun bile hesabını devlet sizden soruyor.” dedi.
Haberde ismi geçen kuruluşların Yahudi vakıfları olmadığı görülüyor. Ayrıca Charter tarzı okullar ABD’nin yarı resmi okulları olarak geçiyor ve bu okulların asıl sahibinin devlet olduğu bilinen bir gerçek. ABD genelinde birçok vakıf, charter tarzı okullara istediği kadar yardımda bulunabiliyor. Haberde ismi geçen vakıfların internet sayfalarında, sadece ABD’de değil, aralarında Müslüman ülkelerin de bulunduğu pek çok yerde yardım faaliyetlerinde bulundukları belirtiliyor.

Taraf 25.01.2014 Sezin Öney  / Yanlış soru yanlış cevap
[…] AKP, sürekli “Batı’nın İslamofobisinden” yakınır durur.
AKP çevrelerinden bazı kişilerin, katıksız İslamofobik söylemleri Cemaat’e karşı kullanması, bunu da çok kurnazca ve stratejik biçimde özellikle “Batı” ve “laik” kesimleri muhatap alırken yapması, başlı başına üzerine düşünülmesi gereken bir olaydı.
Cemaat’ten bahsederken, “bunlar çok tehlikeliler, çok içine kapalılar, gizli yapılanıyorlar” sözlerini, herhangi bir İslami gruptan bahsederken bir “Batılı” yapsa, “işte klasik İslamofobi, oryantalizm örneği” der kızarız.
Demek, İslamofobi bahane; ötekileştirmek dünyanın her yerinde şahaneymiş.
Aslında denklem son derece basit:
Her kesimde, tüm kurumsal/ ideolojik söylemlerin örtüsü altında “insani değerleri”, demokrasinin ilkelerini bilen, benimseyen ve sindirenler var…
Ve bilmeyen, benimsemeyen, sindirmeyenler.
Cemaat’i bir turizm acentesi gibi kullananların, şimdi açıkça “Camia’ya karşı AKP’nin tarafını tutuyorum” demesi komik değil mi?
Gülen Cemaati veya Türkiye’deki her türlü örgütlü yapının içinde kim vardır, ne yapar; devlet zaten, hiç şaşmadan çetelesini tutar.
Türkiye’de devlet, insanların akıbetleriyle, kader ve sorunlarıyla (ilgilenir gibi gözükürken bile) ilgilenmemeyi şiar edinirken, kimin hayatında ne olup bittiğini gözler, fişler, “kayıtdışı” bırakmaz.

Hrant Dink
’in, “Siz Ermeni olduğunuzu bilmeseniz de, devlet bilir” sözü boşa değildi.
Bugün de, yeni bir sınava doğru gidiliyor.
Türkiye’de, “eski kadrolar” toplanıyor.
90’larda kilit noktalarda görev yapan bürokrasi, yavaş yavaş devletteki üst düzey makamları doldurmaya başlıyor.
Orkestra üyelerinin, beraberce çalmaya başlamadan önce yerlerini alması gibi sessiz bir telaşla yerleşme başladı Ankara’da.

Veli Küçük
’e “Ortadoğu ve Balkanların en yakışıklı paşası” diye hitap ettiği iddia edilen yeni Başbakanlık Müsteşarı Fatih Kasırga, Balyoz ve Ergenekon davalarında yeniden yargılama yolunu açabilecek özel heyette yer alan AKP’ye kapatma davası açan eski Yargıtay Cumhuriyet BaşsavcısıAbdurrahman Yalçınkaya ve “Hayata Dönüş Operasyonu” sırasında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olan Ali Suat Ertosun… “Devletli iktidar”, “yeraltına” iniyor. Derine indikçe de, içgüdüsel biçimde, devletin her daim en sadık “korumalarını” maiyetine alıyor. Taraf 25.01.2014 Sezin Öney  / Yanlış soru yanlış cevap

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: