>
you're reading...
Ajans

Döner bıçaklı Antisemit saldırı gölgesinde geri tepen Babaeski’de bir zamanlar Yahudiler Yaşardı…

64_yil_ Babaeskiİki İstanbul’lu işadamının Trakya bölgesine gerçekleştirdikleri bir iş seyahati sırasında mola verdikleri, Kırklareli-Babaeski’de Yahudi oldukları anlaşılınca uğradıkları ağır taciz Musevi Cemaati içinde üzüntüye ve infiale neden oldu. Konuyla ilgili olarak Şalom gazetesinin görüşlerini aldığı, Türk Yahudi Cemaati yöneticileri de yaşanan olaydan üzüntü duyduklarını, yaşananların münferit bir olay olduğuna inanmalarına rağmen konunun ciddi ve kabul edilemez olduğunu, yakından ilgilendiklerini, gerekli araştırma ve çalışmanın yapıldığını belirttiler. Geçmişte bölgede; Trakya Olayları, “Furtuna” olarak anılan yaşanan pogromların ağır yarası tekrar aralandı.
21 Haziran ile 4 Temmuz 1934 tarihleri arasında Trakya Bölgesi Yahudilere karşı gerçekleştirilen şiddet eylemlerine sahne oldu ve sonrasında çok sayıda Yahudi başka ülkelere göç etti. 1934’te Nihal Atsız’ın Orhun, Cevat Rıfat Atilhan’ın ise Milli İnkılap dergisinde, Yahudilere karşı ırkçı yazılar yazmaları sonucunda halk etki altında kalarak Yahudi azınlığa karşı şiddet olaylarına girişti. Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale gibi illerde Yahudilere ait dükkân ve evler yağmalandı ve birçok kadına tecavüz edildi. Yaklaşık 15 bin Trakya Yahudisi bulundukları şehirleri terk etti.
43. Tarım Festivali’nin 1. günü yâni 26 Ağustos 2013 günü, bir minibüs Fevziye Caddesi’ndeki “Arda İletişim” (Sevim – Ahmet Arda) işyerinin yanına park etti. Kapılar açıldı, genç ve yaşlı toplam 12 kişi minibüsten inmeye başladı. Meraklı gözler, kim bu minibüsten inenler diye sorgularken, gelenler doğruca Arda İletişim’e yöneldiler. İşyerinden bir anda, sevinç ve coşku sesleri sokaklara taştı. Birbirine sarılanlar, öpüşenler ve tatlı bir telaş. Merakla, işyerine doluşarak “neler oluyor?”, diye soranlar sonunda gelenlerin kim olduğunu anladılar. Kafilenin başında gelen Franka MALKİ eşi Samuel MALKİ, Yuda-Donna TOLEDO, Lusi-Moiz GÜLCAN, Tielli TOLEDO, Vivi-Yusuf FİNS ve arkadaşları (Bkz. Foto).
Franka MALKİ, doğduğu Babaeski’den 64 yıl önce ayrıldı ve İsrail’e göç etti. Franka MALKİ, 64 yıl özlemini çektiği doğduğu yeri ve çok sevdiği dostları ile nihayet 64 yıl sonra tekrar buluştu. Sevinç, duygu yüklü bir ortamda, dükkânda koyu bir sohbet başladı. İş yeri sahibi Sevim ARDA, 64 yıl önce beraber, biçki-dikiş kursuna gittiği Franka Malki ile sarmaş dolaş, 66 yıl önce çekilmiş fotoğrafa bakarak, anılarını tazelediler. Babaeski Belediyesi Fen İşleri emekli Müdürü Mucit ÖZTABAK’ın yazıp, derlediği, Babaeski’nin Yakın Tarihi Kitabı’nda ki Babaeski’de yaşayan Yahudilerin yerleşim Krokisi alınarak, İlçenin en büyük Mahallelerinden birisi olan Gazi Kemal Mahallesi Sevinç Sokak’ta tur atıldı.
Franka, doğduğu, büyüdüğü sokakları gezerken, 64 yılın birikimini gidermek için bilye (misket) oynadığı yerleri, evini, yakınlarının evlerinin yerlerini tek tek gezereken gözyaşlarını tutamadı. Sınıf arkadaşı Sevim ARDA ise yürümekte zorluk çeken Franka’ya destek olarak, eski günleri tekrar yaşadı. Kafileye daha sonra dahil olan Kırklareli İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Taşkın ise rehberlik görevini üstlendi. Misafirleri ağırlayan heyet Yuda’nın Bezas dükkânını (Tuhafiye), Mordi’nin Yoğurthanesini, Albert’in bakkal dükkânını ve Balıkçı Tatar Necmi’nin yanındaki Havrayı (Sinagog / İbadethane) gezerek, özlem giderdi.
Başta olayın baş tanığı olan Sevim Arda ile birlikte Gündüz Onat Festival Alanında bir çay molası verdi ve eski günler yâd edildi. Franka’nın çay bahçesinde önüne sıralanan; çay-kahve-ayran-limon ve sodaları yanındakilere göstererek, “işte benim güzel Babaeskim”, sözleriyle özlemini dile getirdi. Kafile daha sonra İstanbul’a doğru yola çıkarken, dilekler tutuldu, sözler verildi ve tekrar buluşmak üzere Babaeski’den ayrılanlar yakın geçmişi andı. Bir zamanlar Babaeski’de Yahudiler yaşardı…
Birkaç ay sonra Döner Bıçağı gölgesi altında nefret, kinli dehşet yüklü günleri tekrar aralıyor.


Tartışma

Döner bıçaklı Antisemit saldırı gölgesinde geri tepen Babaeski’de bir zamanlar Yahudiler Yaşardı…” için bir yanıt

  1. Turkiyede yasamanin bir bedeli vardir ! Odeyin ve yasayin kimin bilmem neresinde !

    Posted by Eroll Gelardin | 15 Şubat 2014, 1:04 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: