>
you're reading...
İnternetHaber

Hatice Kübra: Akit bu; “O patronun damadı Yahudi”… pespayeliğini niçin yaptı?

haticekubraYeni Akit, eski Vakit’in,Kızı Nazlı’yı Yahudi’ye vermiş”, “Yahudi aşığı paralel medya”, “Yahudi olduğu ortaya çıktı” gibi nefret söylemi kapsamına giren ifadelerle dolu “O patronun damadı Yahudi”, Salı 20 Mayıs manşeti yoğun tepkilere yol açtı. Bugün, 21 Mayıs Çarşamba İnternetHaber’de yayımlanan Hatice Kübra’nın makalesi; “Akit bu pespayeliği niçin yaptı?” diye sorguluyor:
Hatice Kübra İnternetHaber 21.05.2014 | Meclis’te nefret suçu akit20052014düzenlemesinin yasalaştığı gün “Gâvura gâvur demek artık suç” diye haber yapmıştı Akit. Ona göre nefret suçları ile ilgili düzenlemeler, İsrail’e yönelik basit bir eleştiriyi bile ‘anti semitist’ kisvesine büründürüyordu. Yayın politikasını düşündüğümüzde yasa Akit için kaygı vericiydi haliyle. Yasanın çıkmasından 2,5 ay sonra yani dün, gâvura gâvur demenin hazzıyla bir manşet attı gazete:
“O patronun damadı Yahudi”…
“Eee n’olmuş?” diyesi geliyor insanın değil mi?
Öyle demeyin,
o yahudi damat var ya o damat; Soma’da yaşanan maden faciasının kilidi, anahtarı da Yahudi’liğinde. Bir kesim için her türlü çıkmazı anında açan sihirli bir kelime ” Yahudi”.
Çünkü iddiaya göre, Soma’da ne ihmal var ne de hata… Meğer her şey kahrolası Siyonistlerin başının altından çıkıyormuş.
Araştırmacı gazeteciliğin “numunelerinden” olan Akit, Alp Gürkan’ın tüm aile şeceresini bir çırpıda döküverdi önümüze. Damat yahudi çıkmasaydı olay İsrail’e nasıl bağlanacaktı merak bile etmiyorum. Çünkü mutlaka bir yolunu bulurlardı.
Soma’yla ilgili İsrail bağlantısını kurabilecek kadar komplike düşündüklerinden olsa gerek, olası basit ihmallerin ya da hataların üstünde durmadılar bile. Onun yerine 301 işçinin ölümü üzerinden nasıl bir darbe planlandığına kafa yormayı tercih ettiler.
Böylesi bir manşete denilecek tek bir laf var : Yuhhh olsun!
Sorular, sorular, sorular…
Akit’in zamanında veryansın ettiği yasa gereği aleni “nefret suçu” değil midir bu manşet?
Milletvekilleri, demokratikleşme paketi kapsamında çıkarılan ve nefret suçunu yasaklayan bu yasanın arkasında ne kadar durabilecekler acaba? Yoksa bu yasalar “onu da biz yaptık” demek için birer malzeme miydi?
Soma için söylebilecek o kadar çok şey varken, hayatını kaybeden 301 maden işçisinin vebali Yahudi diyerek bir kişinin ve onun üzerinden bir ırkın üstüne atılabilir mi?
Türkiye’de geçen yıl 1200 kişi iş kazalarında hayatını kaybetti.
Tuzla tersanelerinde son 10 yılda 150 işçi hayatını kaybetti.
2010 yılında Zonguldak Karadon’da 30 maden işçisi hayatını kaybetti.
2012 yılında Beylikdüzü’nde çadırda çıkan yangın nedeniyle 11 işçi hayatını kaybetti.
2014’ün ilk 4 ayında 396 işçi hayatını kaybetti.
İş kazalarında kaybolan bu hayatların sebebi de mi Yahudiler’di?
Dünyada sırf müslüman olduğu için dışlanan, eziyet gören insanların haberlerini yaparken, İsrail düşmanlığının “Yahudi” kelimesine bile tahammülsüzlüğü getirdiği bu nokta ne kadar insanidir? İnsani mi dedim ben? Hay Allah, unutmuşum… Şubat ayında Van’da kardan mahsur kaldıkları için küçük Muharrem hayatını kaybetmişti. Babası da cansız bedenini bir çuvala koyarak taşımıştı hani. Bunlar, o zaman da bu kahreden olay için ” Çuval mizanseni ” demişlerdi. Hükümeti kurtarmak adına her olayda bir komplo, sabotaj, mizansen arayan bu zihniyetin, hükümete verdiği zararı İsrail dahil hiç kimse veremezdi heralde.
Bitirirken;
İnsanlık; aslında “fıtri, olağan” ama şimdilerde herkeste bulunmayan bir erdem…
twitter.com/Htckubra Facebook Hatice Kübra

A Haber’de Nihan Günay’ın sunduğu Medya Dünyası’na konuk olan Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Video: Hasan Karakaya, Alp Gürkan’ın İsrail bağlantısı iddialarında bulundu.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: