>
you're reading...
Ajans

Musul: Türkiye, IŞİD’in elinde El Kaide’nin rehinesi ise Türk Yahudilerini bekleyen nedir?

hepkonVatan gazetesinde 13 haziran tarihli yazıda, İslamcı örgütler konusunda uzman Ruşen Çekır; “IŞİD’in Irak’ın en önemli şehirlerinden Musul’un önemli bir bölümünü ele geçirmiş olmasını El Kaide’nin kapımıza dayanması olarak görmek yanlış olmaz“. diyor ve ekliyor: “Bugün IŞİD Musul’da bayrak sallandırabiliyorsa bunun sorumluları Bağdat, Washington, Tahran ve Ankara ile Erbil’dir. […] El Kaide ile Türkiye ilişkisine geçecek olursak, öncelikle 15 ve 20 Kasım 2003 günlerinde İstanbul’da iki sinagog, İngiltere Başkonsolosluğu ve bir İngiliz bankasına yönelik intihar eylemleri aklımıza gelir. Bunun dışında Türkiye topraklarında El Kaide çizgisindeki bazı kişilerin başka eylemler tasarlamış olduğunu ama bunların engellendiğini biliyoruz. Bildiğimiz bir başka şey de El Kiade’nin Türkiye’yi öteden beri, daha Suriye krizi patlamadan önce, özellikle lojistik amaçlar için, ayrıca Afganistan, Irak, Çeçenistan gibi cihat alanlarına gitmek için transit ülke olarak kullandığıdır. Nihayet, dünyanın dört bir tarafındaki cihatlarda yüzlerce Türkiye vatandaşının da gönüllü olarak yer aldığını, […] önemli bir bölümünün de dünyanın bir köşesinden diğerine geçerek iyice profesyonelleştiğini biliyoruz.[…] AKP iktidarının, başta İsrail’e meydan okumak olmak üzere, dünya çapında İslamcıları memnun edecek bazı adımlar atmış olması, Suriye’deki Baas rejiminin devrilmesi için El Kaide çizgisindeki bazı grupların güçlenmesine göz yumması gibi hususlar kimseyi aldatmasın. El Kaide ve o çizgide hareket eden gruplar için Türkiye kesinlikle esas büyük lokmadır.[…]”.
Milliyet gazetesinde de Kadri Gürsel(15.06): “Başkonsolos dahil 49 kişi El Kaideci bir örgütün elinde olduğuna göre, Türkiye’nin Suriye ve Irak’la ilgili iradesi de onlar serbest kalana kadar El Kaide’nin rehinesi durumundadır. Bu felaketin birçok sonucu olacaktır“, şeklinde aynı konuya dikkat çekiyor ve ışık tutuyor:
“[…] Neticede El Kaide’nin Sünni Irak’ta egemen güç haline gelmesi, Türkiye açısından, herkes için olduğundan daha özel bir felakettir. IŞİD felaketi, Ankara’dakilerin Suriye’ye attığı bumerangın Irak üzerinden dönerek Türkiye’yi vurmasıdır. Musul’un İŞID tarafından ele geçirilmesine imkan veren şartlar, biraz da AKP iktidarının Suriye politikası yüzünden oluşmuştur.
Bu bumerang etkisi şöyle meydana geldi: AKP’nin dış politika yapıcıları Baas rejiminin çöküşünü hızlandırmak için sınır güvenliğini kasıtlı olarak ihmal edip binlerce uluslararası cihatçının Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmesine olanak verdi. Rejim çökertilemedi ama Türkiye’yi iki yönlü bir serbest geçiş yolu ve lojistik geri üs olarak kullanan bu gruplar Suriye’nin kuzeyini bir “cihadist Mad Max”e dönüştürdüler. Suriye ve Irak arasında bir “El Kaide geçişkenliği” oluştu. Fırat Vadisi boyunca Suriye’nin kuzeyine doğru ilerlemekte olan “Irak’taki El Kaide”, operasyonlarını bu şartlarda iki ülkeye de yaydı ve nisan 2013’te “Irak Şam İslam Devleti” adını aldı.
IŞİD, Suriye’de Baas rejiminin gerilemesinden, Irak’ta ise ABD işgalinin sona ermesinden doğan iktidar boşluklarından istifade etti. Bağdat’taki Şii Maliki yönetiminin mezhepçi tutum ve politikaları da Sünni aşiretleri El Kaide’nin kucağına itti.[…]”
nefretsuçutrafikte

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: