>
you're reading...
Radikal, Reuters

El Kaide Turka rotasındaki terör örgütlerinin tehditleri karşısında Türk Yahudilerinin kaygıları haklı çıktı

elkaideturka17 Aralık operasyonlarına katılan İstanbul Mali Şube eski Müdürü Yakup Saygılı “Fethullahçı” sayılarak görevinden alınanlardan. Seda Sezer’in (İstanbul), Orhan Coşkun’nun Ankara’dan katkılarıyla Reuters haber Ajansı için gerçekleştirdiği röportaj güvenlik boşluklarını ve bekliyen tehlikelere ışık tutuyor. Irak ve Suriye’de genişlemekte olan IŞİD‘in, El Kaide’yi de taşan radikal islamcı cihadı Türkiye’yi vahşet tehditi altında bırakıyor. Röportajda açığa alınan ve adının açıklanmamasını isteyen bir başka Polis Şube Müdürü, bu tehlikeyi doğruluyor ve bune engel oluşturacak güvenlik güçlerinin yapılan askıya almalarla zayıf duruma düşürüldüğünü ve teçhizat donanımının yetersiz kaldığını vurguluyor:
Özellikle terör örgütlerine karşı oldukça zayıfladığımız bir döneme girdik, ve anti-terör timlerinde meydana gelen hasarı onarmak yıllar alacak diye ekliyor. Yine yüksek mevkilerde bulunan iki Emniyet müdürünün belirttiklerine göre uzman birimleri oluşturanların yerlerine tecrübesiz ve uzmanlık alanıyla daha önce hiç bir alakası olmayan kişilerin atandığı beliriyor. Terör ve Mali organize suçlar odaklarına yönelik soruşturmaların sıfır noktasında bulunduğu üsteleniyor.
Röportaj çerçevesinde “Temizleme, Ayıklama Operasyonlarının” boyutları konusunda Türk Polisi yetkililerine e-posta ile ulaştırılan sorular cevapsız bırakılırken, Hükümette yer alan bir yetkili de konu hakkında yorum yapmayı reddetti.
17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürüten, ertesi gün görevden alınan ve ardından meslekten ihraç edilen İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, 2012 yılında bu göreve terfi etti ve 17 Aralık operasyonuna kadar yürüttü. fft81_mf2237484Operasyonun ardından ise 18 Aralık’ta görevden alındı. Asıl uzmanlık alanı fiziki ve elektronik takip olan Saygılı, 17 ülkenin polisine kaçakçılık, organize suçlar ve ileri düzey takip gibi uzmanlık eğitimleri verdi. Görevden alındığı hafta Kazakistan’a giderek, Kazak polisine ‘yolsuzluk’ suçlarıyla ilgili eğitim verecekti. İleri düzeyde İngilizce bilen Saygılı, Kamu diplomasisi, Eğiticilerin eğitimi, VIP Koruma kursu, Kritik olay yönetimi ve rehine müzakere eğitimi aldı. 17 Aralık’a kadar herhangi bir soruşturma ya da ceza almadığını belirtiyor. Radikal gazetesine verdiği röportajda şunları belirtiyor;
Operasyonla ilgili öncesinden İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İl Valisi dahil idari ve mülki amirlerin hiçbirisi bilgilendirilmedi. Bu durum gerekliydi ve hukuka uygun alınmış bir önlemdi. Cumhuriyet Savcısının da talimatıydı. Çünkü soruşturma kapsamında kendileri doğrudan takip edilmese de bazı Bakanların soruşturmayı deşifre etme, olabilecek bir adli takibi engelleme faaliyetleri vardı. Bu kapsamda eski İçişleri Bakanının, İl Emniyet Müdürünü ziyaret ederek soruşturma kapsamında takip edilen Rıza Sarraf’a adeta kefil oldukları görülmüştür. 17 Aralık sabahı Sn. Hüseyin Çapkın’a bu konuyu hatırlattığımda “eğer bana operasyonu haber verseydiniz benim bunu İçişleri Bakanına söylememem mümkün değildi” diyerek uygulanan tedbirde isabet edildiğini adeta tasdik etmiştir. Çünkü anılan İçişleri Bakanının oğlu operasyon kapsamında gözaltına alındı, tutuklandı ve kendisi hakkında da soruşturma savcıları tarafından TBMM’ne fezleke gönderildi.”
mehmetyeginBilindiği gibi Mali organize suçlar terörle mücadelede kilit noktada bulunan bir birim. Siyaset bilimci, USAK uzmanı ve Amerika Araştırmaları Merkezi Başkanı Mehmet Yegin; “IŞİD’in Türkiye’de örgüt hücreleri bulunduğu kesin. Kurdukları Hilafet Düzeni Türkiye’ye taşıyor ancak İstanbul’u fethetme beyanları, gerçekleşmesi güç olarak belirse bile, gövde gösterisi için bazı girişimlerde bulanacakları muhtemel. Güvenlik alanında risk oranı yüksek“, diye vurguluyor Reuters röportajında. 15-20 Kasım İstanbul saldırıları vahşeti halen belleklerde. 2002’de AKP’nin iktidara gelmesini izleyen yıl meydana gelen El Kaide Turka terörünü hazırlayan nedenler, MİT/İHH ekseninde IŞİD’çılara destek getirdiği öne sürülen iktidarın altında, son derece temkinli olunmasının gerekliliğini hatırlatıyor.

Haaretz gazetesinde “Erdoğan’nın Antisemit Saplantısı” Analizi

“İsrail Dölü ” sözü üzerinden Haaretz‘de Günther Jikeli ve Prof.Dr.Kemal Silay’ın Erdoğan analizi: ‘Spawn of Israel’: Erdogan’s anti-Semitic obsessions… The pro-Erdogan Islamist newspaper blaming the Jews for Turkey’s mining disaster is just the tip of the iceberg: The Turkish PM’s anti-Semitism is deeply rooted and is now spreading more widely in Turkey. Haaretz By Günther Jikeli and Kemal Silay | Catastrophes … Okumaya devam et 

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: