>
you're reading...
Demokrat Haber, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Yeni Akit düzmece “haber”le İstanbul Aşkenaz Sinagogunu hedef gösterince “6/7 Eylül”ler kışkırtması çabalarında mı?

akitiftirası1Demokrat Haber’de Hrant Kasparyan, “Gayrimüslimlere yönelik ayrımcı ve nefret söylemi içeren yayın politikasıyla tanınan Yeni Akit gazetesi”nin Yahudileri hedef alan son kışkırtmalarından birine dikkatleri çekti. “İsrail’in Filistin’e yaptığı son müdahalelerin ardından, İstanbul’da bulunan Aşkenaz Sinagogu’nu hedef gösteren provokatif bir habere imza attı” diye uyardıktan sonra şunları vurguladı:
“İstanbul’daki sinagog görevlilerinden küstah sözler!” başlığıyla yayımlanan haberde, konuyla ilgisi olmayan Yahudi din görevlilerine hakaret edilerek, “İnsanlıktan nasibini almamış, beyinlerini akitiftirasıSiyonizm bürümüş Yahudi din görevlileri” ifadelerine yer verildi.
Filistin’e yapılan müdahalenin ardından, “görüşlerini almak için” Aşkenaz Sinagogu’nun telefonla arandığı öne sürülen haberde, sinagog görevlilerinin “katliamları desteklediği” iddia edilirken, habere konu olan ve görüş bildirdiği iddia edilen şahıs veya şahısların isimlerinin haberde yer almaması dikkat çekti.
[KeHaber Notu: Türkiye Hahambaşılığı yetkilileri böyle bir görüşmenin yapılmadığını, sadece sinagogu arayarak telefon numarası soran bir kişinin muhtemelen söz konusu olduğunu belirtiyor]
Haberde, İstanbul Aşkenaz Sinagogu görevlilerinin, Gazze’ye yönelik operasyonlarla ilgili “haince yorumlarda” bulunarak, “hak ediyorlar” dediği iddia edildi. Ancak hassas bir süreçte telefonla Sinagog’u arayan Yeni Akit muhabirinin neler söylediği haberde yer almadı. İstanbul Aşkenaz Sinagogu görevlilerinin katliamları desteklediği ortaya çıktı ifadesine yer verilen haberde, sinagog görevlilerinin, Hamas ile PKK’yi de bir tutarak, Türk askeri de, kaşındığı zaman, saldırdığı zaman PKK’nın kafasına vurmuyor mu? dediği iddia edildi.
Son dönemdeki krizin fitili 12 Haziran’da biri 19 yaşında, diğer ikisi 16 yaşındaki 3 İsrailli gencin Batı Şeria’da “kaybolması” ile başlamış, 18 gün sonra “ölü bulunması” ile de tırmanmıştı. İsrail, yaşananlardan Hamas’ı sorumlu tutmuş, 16 yaşındaki Filistinli Muhammed Abu Khdeir’in öldürülmesi ile gerilim yükselmişti. Ardından İsrail öldürülen gençleri bahane ederek yüzden fazla Filistinli sivilin ölümüne neden olan saldırılar düzenlemişti. Demokrat Haber / Hrant Kasparyan
askenazsinagoguAvrupa stili görkemli dış cephesi ile bilinen İstanbul Aşkenaz Sinagogu 1900 yılındaAvusturya kökenli Aşkenazlar tarafından kurulmuş olup bir zamanlar Galata’da bulunan üç Aşkenaz sinagogunun en büyüğüdür. Aşkenazlar ilk olarak 14. yüzyılda Almanya’dan buraya gelmişlerdir. Sinagogun merkezini örten geniş ve parlak renkli kubbe yıldızlarla süslenmiştir. Avizeler Viyana’dan getirtilmiştir. Sinagogda bulunan birçok levha Almanca olarak yazılmıştır. Abanoz tahtasından yapılmış ehal’de (Tora Dolabı) bir Osmanlı kasrının mimari formu göze çarpmaktadır: kubbeleri, at nalı biçimindeki arkları ve mukarnaları (oymalı sarkıtlar) İslam mimarisinin tipik motiflerindendir. On Emir’in yazılı olduğu çift tablet bile at nalı biçiminde şekillendirilmiştir. İki adet Azara (kadınlar balkonu) olan nadir sinagoglardan biridir. Sinagog, Aşkenaz geleneklerine bağlı kalarak Bar Mitzva, düğün gibi dini törenlerini yapmaya devam etmektedir.
6-7Eylul1955

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: