>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Türkiye’de “Kahrolsun İsrail” ezberini tekerleyenlere sorulamayan sorular…

Capture d’écran 2014-07-20 à 14.33.54Ohad Avidan Kaynar Deputy Chief of Mission /Consulate General of Israel in Istanbul | Geçtiğimiz temmuz ayında ,İstanbul’a gelişimin üçüncü senesi doldu. Şu andaki duruma bakılacak olursa; İsrail ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerde en düşük seviyeye [bugüne kadarki] ve en sert söylemlere, acımasızca eleştirilere maruz kalma durumunu yaşamış oldum. Konularımızın çoğu ortak çıkarlar olduğu kadar ortak çatışmalar da benim günlük işimin bir parçası, bu yüzden bazı sorular [ve cevaplar] çok açık bir şekilde belliyken, bazıları hala kafa kurcalıyor.
1. Bir Filistinli’yi bir İsrailli’den daha yakın hissettiren şey nedir?
2. Neden Türk halkının 64%`ü Yahudi komşu istemiyor?
3. Neden Türk gazeteleri İsrail’e takmış durumda, Türk basınında en fazla yer alan yabancı ülke konumunda?(Bazı günler ABD+Rusya+Çin toplamından daha fazla yer alıyor)
4. Türkiye’de yaşayan Hamas liderlerinden birinin [Salih El Aruri] İstanbul’da bir konferansta İsrailli 3 genci öldürdüklerini itiraf etmesi uygun mudur? Örneğin; benzer şekilde PKK temsilcilerinden biri Kudüs’de böyle bir itiraftabulunsaydı uygun olur muydu?
yildirimIHHTvNet2 5. İsraillilerin Hamas’ı, Türklerin PKK’yı gördüğü gibi gördüğünü biliyor musunuz?
6. Sizce Türklerin son zamnalarda Hitleri ve Nazileri ikonlaştırarak kullanması, tarih bilgilerinin eksikliklerinden mi, olgusal bilgilerinden mi yoksa sadece antisemitizmlerinden mi kaynaklanıyor?
7. Yahudileri ve İsraillileri aynı mı görüyorsunuz ?
8. İsraillilerin %20’sinin Müslüman olduğunun biliyor muydunuz?
9. Gazetelerden tamamen gerçek ve doğru haberleri aldığınızı hissediyor musunuz?
10. Özellikle İsrail hakkında ?İsrail ile ilgili tamamen doğru haberler verdiklerinden emin misiniz?
akitiftirası111. Uzun zamandır İsrail’e karşı mesafeli olunması Türkiye’ye yardımcı olmuş mudur?
12. İsrail tarihine dair, Filistinlilerle çatışma haricinde, birşey biliyor musun?
13. Kendinize sorun ve dürüstçe cevap verin: Gazze hakkında ne biliyor sunuz?Dünyanın en yoğun nüfüslu yeri mi? Yoksa orta bir nüfus yoğunluğu mu var? Kaç milyon insan yaşıyor orda ? 2? 3? veya 4? Orda yaşayanların hepsi Hamas’ı destekliyor mu? Yemek ve su sıkıntısı çekiyorlar mı? AVM ve su parkları var mı? Sizce hangisi daha önce gerçekleşti? İsrail’in ablukası mı , Hamas’ın kontrolü ele geçirmesi ve İsrail’e füzeler fırlatması mı?
14. İsrail hakkında ne biliyorsunuz? 5,6,7,8 kaç milyon insan yaşıyor orda biliyor musunuz? Bu sayının kaç milyonu Yahudi ve kaç milyonu Müslüman biliyor musunuz? Müslümanlar oy kullanabiliyor mu? Eşit hakları var mı? İsrail’de Müslüman milletvekilleri var mı?
15. Dünyada demokratik olan ve aynı zamanda devlet dini olan başka ülkeler var mı [Yunanistan? İngiltere? İtalya? Mısır?]?
16. Diğer devlet dini olan ve demokratik olan ülkeler uygun fakat İsrail değil mi?
17. 1’den 10’a kadar puan vermeniz istenirse , ülkenize kaç puan verirdiniz?
18. Türkiye’nin bütün yaptıklarından haberdar olduğunuzu, ne yaptıklarını ve neden yaptıklarına dair bütün bilmeniz gerekenleri bildiğinizi düşünüyor musunuz ?
19. 1’den 10’a kadar puan vermeniz istenirse , İsrail’e kaç puan verirdiniz?
20. Türkiye’nin bütün yaptıklarından haberdar olduğunuzu düşünüyormusunuz, neyi niçin yaptıklarına dair bütün bilmeniz gerekenleri bildiğinizi düşünüyor musunuz?
21. Eleştiri için bilgi bir ön koşul mudur?
22. Dinlerinden başka Türkiyeli Müslümanlar ve Türkiyeli Yahudilerin birbirinden ne farkları vardır?
23. Ve aynı şekilde İsrailliler ile ne gibi farkları vardır?
24. Bütün Türkler dindar Müslümanlar mıdır? Bütün İsrailler dindar Yahudiler midir?
25. Bölgemizde hangi ülke [yaşam tarzı, demokrasi ve ekonomi olarak] size daha yakındır: Suriyeliler mi? Lübnanlılar mı? Filistinliler mi?Mısırlılar mı? İranlılar mı? Iraklılar mı? ya da İsrailliler mi?
Ohad Avidan Kaynar Deputy Chief of Mission.Consulate General of Israel in Istanbul

Tartışma

Yorumlar kapatıldı.

Stats

%d blogcu bunu beğendi: