>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Yeni Türkiye: Edirne Valisi İsrael’e kızınca restore edilen Büyük Sinagog’da ibadet yapılmasını yasakladı

edirne_valisiEdirne Valisi Dursun Şahin, İsrael’de Mescid-i Aksa çerçevresinde çıkan gerginliklere kızınca şehirde restore edilen sinagogun kullanımıyla ilgili “kısıtlama” yâni ibadete kapatma kararı aldı. 2010 yılından bu yana restore edilmekte olan tarihi Edirne Büyük Sinagogu için Musevi Cemaati, bitmek üzere olan yenilemeden sonra sinagogda gerektiği gibi ibadet ve düğün töreni yapmak için valiliğe başvurma zorunluluğu karşısında kaldı. Yetkili makamlarca planlama da bu yönde yapıldı. Ancak Edirne Valisi Şahin, “bu planı askıya alıp sinagogun müze olarak kullanılmasına” karar verdiklerini dini özgürlüğü hiçe sayıp, Yahudilere nefretini saklamadan ‘Büyük kinle söylüyorum’ diyerek açıkladı:
edirnesinagoguMescid- i Aksa’nın içinde savaş rüzgarları estiren o eşkıya kılıklı insanlar Müslümanları katlederken, biz de onların sinagoglarını yapıyoruz. İçimde büyük bir kinle söylüyorum bunu. Biz de onların mezarlıkların etrafını temizliyor, projelerini kurula gönderiyoruz. Buradaki tadilatı sona gelen sinagog sadece müze olarak tescil edilecek. İçinde bir sergileme vitrinleme yapılmayacak.
Dini özgürlükler çerçevesinde bir başka sorun Azınlıklar için TEOG’da “din sınavı” ile ortaya çıktı Milli Eğitim Bakanlığı azınlık okullarına merkezi ortak sınavlardaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muafiyetlerinin kaldırılmasını isteyip istemediklerini sorduklarını, sadece Özel Ulus Musevi 1’inci Karma Ortaokulu’nun din sınavını istediğini söyledi. Bunun üzerine bu yıl 8’inci sınıfların gireceği TEOG’da (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) ilk kez Musevi öğrencilere ayrı müfredat kapsamında din sınavının yapılacağı açıklandı. Diğer okullardaki Musevi öğrencileri ise bu sorulardan bu yıl da muaf tutulacak
Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş TEOG-2015’te ilk aşama ortak sınavlar 26-27 Kasım 2014’te yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı-MEB, TEOG sistemi kapsamında 8’inci sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavlarının tarih ve saatleri belli oldu. Bir çok öğrenciyi yakından ilgilendiren Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş TEOG – 2015′te, ilk aşama ortak sınavlar 26-27 Kasım 2014′te yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı-MEB, TEOG sistemi kapsamında 8’inci sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavlarının tarih ve saatlerini açıkladı.
MEB’in TEOG sınavlarıyla ilgili usul ve esasları içeren “2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları e-Kılavuzu’nu internet sitesinde yayımladı.TEOG sınavları e-kılavuzuna http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşılabilecek. TEOG Kılavuzu’na göre: TEOG SINAV TARİHLERİ
TEOG kılavuzunda yer alan bilgilere göre, 8’inci sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavlar, birinci devre 26-27 Kasım’da, mazeret sınavı 13-14 Aralık’ta yapılacak. İkinci devre ise merkezi ortak imtihan 29-30 Nisan 2015’te, mazeret sınavı ise 16-17 Mayıs 2015’te gerçekleştirilecek.
Ortak sınavlar, imtihan takviminde belirtilen tarihlerde, her imtihan günü bir olmak üzere, iki günde iki celse halinde yapılacak. Sınav yapılacak okullarda imtihan günleri ders yapılmayacak. Öğrenciler olağanüstü haller ve hususi durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak.
MUSEVİ ÖĞRENCİLERE “KENDİ DİNLERİNDEN TEOG SORUSU!”
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu sene 8. sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavlarda ilk defa Musevi öğrencilere yönelik ayrı bir müfredat kapsamında hazırlanan “din kültürü ve ahlak bilgisi” sorularının yöneltileceğini bildirdi.
Bu sene yapılacak merkezi ortak sınavlarda, yalnızca Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulu öğrencilerinin yanıtlayacağı 20 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu hazırlandı. Diğer okullarda öğrenim gören Musevi öğrenciler ise din kültürü ve ahlak bilgisi testinden, geçen sene olduğu gibi bu sene da muaf tutulacak.
MERKEZİ ORTAK SINAVLARDA ALINAN PUANLAR KARNE NOTUNU ETKİLİYOR
Merkezi ortak sınavlarda alınan puanlar sene sonu başarı puanı hesaplamasına dâhil edilecek. Her devre yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı lisan ile din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak imtihan puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.
Ortaöğretime yerleştirmeye temel puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak imtihan puanı toplanacak, elde edilen yekün ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye temel puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.
Ortak sınavlar, memleket genelinde olağanüstü haller ve hususi durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarla, vatan dışında; KKTC ve MEB´e bağlı okulların bulunduğu, imtihan yapılması müsait görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10, 11.20’de başlayacak ve aynı anda yapılacak.Tartışma

Yorumlar kapatıldı.

Stats

%d blogcu bunu beğendi: