>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

TMC: “OrtaDoğu sorunları hiçbir yetkiliye biz Türk Yahudilerini hedef haline getirme hakkını vermemektedir”

basn_bildiri_22112014Türkiye Cumhuriyeti Hahambaşılığı ve Türk Musevi Cemaati, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in restore edilen Edirne Sinagogu ile ilgili sözlerine tepki gösterdi: “Ortadoğu’daki politikalar, eylemler ve davranışlar, hiçbir yetkiliye bu topraklarda asırlardan beri yaşayan, Osmanlı ve Türk milletinin bir parçası olmaktan gurur duyan biz Türk Yahudilerini hedef haline getirme hakkını vermemektedir” basın açıklamasını yaptı.
Hahambaşılık ve Türk Musevi Cemaati’nin ortak yazılı açıklamasında, hükümetlerin yıllardır sürdürdüğü ayrımcılığı reddeden anlayışa rağmen, Vali Şahin’in dün verdiği beyanda, Türkiye’nin asırlardır önemli bir unsurunu teşkil eden Yahudi vatandaşlarını ötekileştirdiği vurgulandı:
Ortadoğu’daki politikalar, eylemler ve davranışlar, hiçbir yetkiliye bu topraklarda asırlardan beri yaşayan, Osmanlı ve Türk milletinin bir parçası olmaktan gurur duyan biz Türk Yahudilerini hedef haline getirme hakkını vermemektedir. Bu tür bir söylemin devletimizi temsil eden bir valimiz tarafından ifade edilmesinden dolayı hicap duymaktayız. Dönemin koşullarından dolayı mazbutaya alınmış olan Büyük Edirne Sinagogu, Vakıflar Genel Müdürlüğünün özverisi ve teveccühüyle Türk Musevi Cemaati yönetiminin bilgisi ve arzusu doğrultusunda el birliği ile restore edilmiştir. Yahudi tarihinde, ilmi ve dini olarak çok önemli bir yer işgal eden Edirne Yahudiliğinin bu sembolünün baştan beri tanımlandığı gibi müze-sinagog olarak tekrar ayağa kaldırılmasının özellikle Edirne şehrimizin tanıtımına katkıda bulunacağına inanmaktayız.
Trakya ve Anadolu başta olmak üzere, geçmişte İstanbul içinde ve dışında sayısız mezarlığın kutsallığına el atılarak tahrip edildiğine dikkat çekilen açıklamada; “Son aylarda doruğa ulaşan Yahudi karşıtı söylem ve eylemlere karşı toplumun, adaletin ve hükümetimizin duyarlılığı ve çabalarıyla acilen mücadele edilmesini temenni ediyor, devletimize güveniyoruz. Başta insan hayatı kutsallığı olmak üzere tüm kutsalların gereken saygı ve sevgi içinde barışa hizmet edecek şekilde korunması en samimi dileğimizdir” dendi.
Edirne Valisi Şahin, Edirne Büyük Sinagogu’na ilişkin aşağıda video kaydında izlenebilinen,  sinagogun ibadethane olarak kullanılmayacağına yönelik beyanı.

18.13.01

Reklamlar

Tartışma

TMC: “OrtaDoğu sorunları hiçbir yetkiliye biz Türk Yahudilerini hedef haline getirme hakkını vermemektedir”” için bir yanıt

 1. Bir zumreye daha baska ne sekilde terbiyelice siktirn giden be , sizleri burada istemiyoruz denebilir
  ayni zumre nasil bu kadar vurdum duymaz olup suratlarina tukuruldugunde ohhh serinledim yagmur yagiyormus diyebilir
  Israele gelmeyin Canada USA Caraibler New Zealand Avustralya sizlere kucaklarini acar ! Ispanya hemen vatandaslik t veriyor
  tehdit ve hakaret altinda yasamak ise zevkiniz ne diyeyim zevkinizi sk edeyim

  Posted by Eroll Gelardin | 23 Kasım 2014, 9:02 am

RSS Hertür Kültür

 • KRİPTOPARA – BIS raporuyla piyasa hacmi yüzde 5.7 düştü 25 Eylül 2018
 • Simge Fıstıkoğlu anne oldu 25 Eylül 2018
 • Tümer Metin'den bomba Soldado iddiası 25 Eylül 2018
 • (Görüntülü) İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nden yeni akademik yıla 'merhaba' 25 Eylül 2018
 • EMTİA PİYASALARI – Brent varil başına 81 doları aştı 25 Eylül 2018
 • İşitme kaybı olan Talha'nın babası: Sorun çözülmezse sessizliğe mahkum olacak 25 Eylül 2018
 • Kum zambağını koparana 48 bin lira para cezası 25 Eylül 2018

Stats

Reklamlar