>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

İshak İbrahimzadeh: Vali Bey farkında mı? 1934 “Trakya Olayları” olmasaydı bugün Edirne Sinagogu ve Cemaati yerli yerinde yaşardı…

ishak-ibrahimzadeh1Edirne Valisi Dursun Şahin’nin Edirne Büyük Sinagog’unda ibadet ve dini vecibelerin yerine getirilmesini yasaklayan skandal kararını Twitter’da yorumlayan Yahudi Cemaati önderi İshak İbrahimzadeh’nin twitleri Taraf gazetesinde: “Vali bey farkında mı? 1934 Trakya olayları ve dar bölge azınlık vakfı kanunu olmasaydı bugün Edirne sinagogumuz cemaatinin hizmetinde olurdu. Vali bey farkında mısınız? Hassasiyet gösterilerek korumaya çalışılan mezarlıklar yıllarca ranta talan edilenlerden geriye kalanlardır. Vali Bey farkında mısınız ? ‘Onlar’ın dediğiniz sinagogu ‘onlar’ın hatıralarını dahi yaşatmalarını engelleyince, ‘onlar’ın sinagogu olur mu?”, şeklinde yansıtıldı.
Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas “Kendimizi aidiyetimizi devamlı pazarlık masasında hissediyoruz.İnsaf ve yeter artık diye mi haykıralım” dedi. Taraf’a konuşan Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas ise sözlerini şöyle sürdürdü: edirne_valisiBen azınlıklar hakkında yapılan bir konferans için Paris’teyim burada azınlık haklarıyla ilgili Türkiye’de yapılan iyileştirmeleri anlatıyoruz. Restorasyon Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Yahudi cemaatiyle sürekli diyalog halinde yapılmıştı. Sonra birden öyle bir yumruk yiyince insan şaşırıyor. Vali’nin kullandığı “kin” kelimesi nasıl bir kelimedir. Biz bunun altından nasıl kalkarız. Çok ağır bir ifade. İlin bir numaralı yöneticisi “kin”li olduğunu ifade ediyor. Biz çocuklarımızı burada nasıl yetiştireceğiz. 100 yıldır geçmişin yükünü taşıyoruz. Geçmişte yaşananların hesabı bizden soruluyor. Hüviyetimizden vazgeçmemiz mi bekleniyor, ancak bu mümkün değil hüviyetimiz bizim için çok değerli. Kendimizi edirnesinaaidiyetimizi devamlı pazarlık masasında hissediyoruz. İnsaf ve yeter artık diye mi haykıralım
Edirne Valisi Dursun Şahin’in Edirne Sinagogu’nuna ilişkin “O eşkıya kılıklı insanlar orada Müslümanları katlederken, biz de onların burada sinagoglarını yapıyoruz” sözlerine Türk Musevi Cemaati’nden dün gelen resmi açıklamada; “Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, restore edilen Edirne Sinagogu ile ilgili verdiği beyanda, hükümetlerimizin yıllardır sürdürdüğü ayrımcılığı reddeden anlayışına rağmen, kendi ifadesi ile ‘içinden gelen büyük bir kinle’, ülkemizin asırlardır önemli bir unsurunu teşkil eden biz vatandaşlarını ötekileştirmiş ve ‘onlar’ diye tanımlayarak düşman haline getirmiştir” denildi.
İstanbul’da belli başlı ibadet mekanlarından biri olan Neva Şalom Sinagogu’na “yıkılacak mekan” yazısının asılmasına ilişkin eylemin hatılatıldığı açıklamada “
Yazıyı asan eylemcinin öğretmen olduğunun ifade edildi: “Halen çocuklarımızı eğitmeyi sürdürmesi endişelerimizi arttırmakta olup son aylarda doruğa ulaşan Yahudi karşıtı söylem ve eylemlere karşı toplumun, adaletin ve hükümetimizin duyarlılığı ve çabalarıyla acilen müdahale edilmesini temenni ediyor, devletimize güveniyoruz” ifadelerine yer verildi.
Edirne Sinagogu’nu Musevi Cemaati’ne kullandırmayacağını açıklayan Edirne Valisi’ne siyasilerden tepki geldi. Vali’nin davranışı 1934 Trakya olaylarının da anımsanmasına yol açtı.
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, “O eşkıya kılıklı insanlar orada Müslümanları katlederken, biz de onların burada sinagoglarını yapıyoruz. İçimde büyük bir kinle söylüyorum bunu. Biz de onların mezarlıklarının etrafını temizliyor, projelerini kurula gönderiyoruz. Buradaki tadilatı sona gelen sinagog sadece müze olarak tescil edilecek diyen ve Edirne Büyük Sinagogu’nu Türk Musevi Cemaati’ne kullandırmayacağını açıklayan Edirne Valisi Dursun Şahin’i istifaya davet etti. Erdemir, “Valinin bizzat nefret suçu işlediğini belirterek ruh hali kamu görevini icra etmeye uygun değil” dedi. Edirne Valisi Dursun Şahin, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına kızınca şehirde restore edilen sinagogun kullanımıyla ilgili kısıtlama kararı aldı. Sinagog’un müze olarak kullanılmasına karar verdiklerini söyledi.
CHP’li Aykan Erdemir, “İçimde büyük bir kinle söylüyorum bunu” diyen Vali Şahin’in işlediği nefret suçunu ihbar ettiğini ifade ederek “Vali Dursun Şahin makamının itibarını ve Türkiye’nin onurunu korumak için istifa etme sağduyusunu gösteremeyecekse, vakit geçirmeden görevden alınmalıdır” diye konuştu. Erdemir şöyle devam etti: “Anayasa’nın eşitlik maddesi gereği tüm vatandaşlara ayrım gözetmeksizin hizmet etmekle yükümlü olan bir kamu görevlisinin “onların burada sinagoglarını yapıyoruz, onların mezarlıklarının etrafını temizliyoruz” ifadesini kullanması utanç vericidir. Devletin ayrımcı nefretin ve antisemitizmin pençesinde olduğu açıktır.”
CHP Isparta milletvekili, eski vali Ali Haydar Öner ise Edirne Valisi Dursun’un tutumuyla ilgili “Valilerin takdir yetkisi vardır ama bu yetkiyi kullanırken görev yaptıkları ilde vatandaşlar arasında ayırım, ötekileştirme yapmazlar. Edirne valisinin hangi sıfatla böyle bir tavır takındığını net olarak tahlil edemiyorum. İlin valisi olarak kendiliğinden mi bu sinagogu müzeye dönüştürecek veya bu söylemi dile getirmiştir. Yoksa hükümetten aldığı bir işaret ve emirle mi böyle bir tavır takındı bilmiyorum. İldeki bütün yurttaşları kucaklamak aralarında ayrım yapmamak durumundadırlar” dedi.
Edirne Valisi Dursun Şahin’in aksine Vakıflar Genel Müdürü
(VGM) Adnan Ertem, tarihi sinagogun ibadethane olarak hizmet vereceğini duyurdu. Ertem, “Bizim niyetimiz kesinlikle oranın öncelikli olarak bir ibadethane olarak fonksiyon üretmesidir” dedi.
Edirne Valisi Şahin, sinagogla ilgili açıklamalarına gelen tepkilerin ardından durumu düzeltmeye çalışarak, binasının kullanım şekliyle ilgili kararın VGM’ye ait olduğunu söyledi. Valilik tarafından dün akşam yapılan yazılı açıklamada, Şahin’in, sözlerinin ‘Mescid-i Aksa da yaşanan olayları tasvip etmediğini ifade etmek adına yapıldığı’ tekrar mazeret olarak öne sürülerek istifasının istenmemesine veya görevden alınmamasına gerekçe olarak gösterildi.
182319

18.13.01

Antisemitizm: Türkiye’de Yahudi düşmanlığını neden hiç kimse umursamıyor?

Akademisyen Corry Guttstadt Radikal gazetesinden Ezgin Başaran‘a, Türkiye’de Antisemitizmin yaygın olduğunu vurgularken, “Asıl endişe verici olgu, pek kimsenin bu sorunu fark etmemesi ve karşı çıkmamasıdır” diyor. Türkolog tarihçi Guttstadt, Türkiye, Yahudiler ve Holokost kitabının yazarı ve konunun üstadı. Röportajdan alıntılar: Yoğun gündemimizde arada kaynamış olabilir fakat geçen hafta yazar Roni Margulies, Taraf’taki köşesinde taze bir … Okumaya devam et

Tartışma

İshak İbrahimzadeh: Vali Bey farkında mı? 1934 “Trakya Olayları” olmasaydı bugün Edirne Sinagogu ve Cemaati yerli yerinde yaşardı…’ için 2 yanıt

  1. buyuk annemde olsaydi buyuk babam olurdu

    Posted by Eroll Gelardin | 23 Kasım 2014, 1:59 pm
  2. nah alirlar gorevden nah istifa eder yahudilere de sn kaf cekerler

    Posted by Eroll Gelardin | 23 Kasım 2014, 1:58 pm

Stats

%d blogcu bunu beğendi: