>
you're reading...
Ajans

Genç Siviller (Video): “Yahudilere saygısızlık yapan Edirne Valisinin ne İslam’dan ne de Demokrasiden bir şey anlamadığı ortada”

184424Edirne’de Genç Siviller Grubu üyeleri, Vali Dursun Ali Şahin’in restorasyonu devam eden Büyük Sinagog ile ilgili açıklamalarına yaptıkları basın duyurusu ile tepki gösterdi. Edirne’de Genç Siviller Grubu üyeleri, Vali Dursun Ali Şahin’in restorasyonu devam eden Büyük Sinagog ile ilgili açıklamalarına yaptıkları basın açıklaması ile tepki gösterdi. Büyük Edirne Sinagogu önünde toplanan Genç Siviller Grubu üyeleri, Vali Şahin’in Büyük Sinagog’a ilişkin açıklamalarını protesto etti. Genç Siviller Grubu Sözcüsü Mehmet Ali Güveli, Edirne’nin Selanik ve İstanbul ile Osmanlı İmparatorluğu’nun güzel ve değerli renklerinden ve vazgeçilmez bileşenlerinden olan Yahudi kültürünün 191122ana yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirterek, “Avrupa’nın ikinci büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu harabeye döndü, kentin ekonomisine can katan Yahudi vatandaşlarımız kaçtı, Edirne çoraklaştı, kültürel olarak fakirleşti” dedi.
Güveli, Sultan Abdülhamit’in fermanıyla yapılan Edirne Büyük Sinagogu’nun bir pazarlık malzemesi yapıldığını savunarak, “Yahudiler’e ve onlardan miras kalan dini kurumlara saygısızlık yapan Edirne Valisi Dursun Şahin ne İslam’dan ne de demokrasiden bir şey anlamadığını ortaya koydu” vurgulamasını yaptı.
Güveli, “19043Hükümet Yahudiler’in el konulmuş mallarını iade ederken sinagog kapatma tehditleri savuran bu vali yeni Türkiye’nin valisi olmadığını gösterdi. Kudüs’te saldırıya uğrayan sinagoga geçmiş olsun ziyareti yapan Filistinliler’den bu valinin öğreneceği çok şey var. Sinagogları yanan vatandaşları için fermanla Avrupa’nın en büyük ikinci sinagogunu yaptıran Sultan Abdülhamit’ten bu valinin çıkaracağı çok ders var. 1934 yılında yağmacı güruha karşı Yahudiler’i himaye etmeye çalışırken öldürülen jandarma onbaşısından bu valinin alacağı çok feyz var” açıklamasını yaptı.

basn_bildiri_22112014

Reklamlar

Tartışma

Yorumlar kapatıldı.

RSS Hertür Kültür

  • Galaxy S9 ve S9+ için ARCore desteği yakında geliyor 24 Mart 2018
  • Superbike'ta Tayland'ın kralı Jonathan Rea 24 Mart 2018
  • Abdullah Avcı fikstüre inanmıyor 24 Mart 2018
  • Rüzgar nedeniyle duvar çöktü, araçlar hurdaya döndü 24 Mart 2018
  • 10 yaşındaki erkek çocuğa taciz...17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı 24 Mart 2018
  • KRİPTOPARA – Piyasa hacmi 340 milyar dolar düzeyinde 24 Mart 2018
  • Sokak köpekleri kümesteki 26 tavuk ve horozu boğdu 24 Mart 2018

Stats

Reklamlar