>
you're reading...
OdaTV, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Diyarbakır Ulu Camii İmamı Vaazında: “Müslümanların katline azmetmiş bütün Yahudiler yok edilmeli. İsrail haritadan silinmeli”, dedi !..

MehmetSaitYazOdaTV’nin verdiği haberde AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten‘in şahsi sosyal medya hesabından paylaştığı videoda Museviler “düşman” olarak hedef gösterildiği ve Yahudilerin “yok edilmesi” çağrısı yapıldığı izleniyor. AKP Diyarbakır Milletvekili İçten’in paylaştığı “Yahudilerin katledilmesi” çağrısı yapılan görüntülerde Diyarbakır Ulu Cami imamı Mehmet Sait Yaz, şunları söylüyor:
Yeryüzünde Müslümanların en azgın, vahşi düşmanı Yahudilerdir. Bunu kim diyor, Allah diyor. Asla Yahudiler ve Nasrailer sen onların dinlerine tabi olmadığın sürece onlar senden razı olmazlar. Yeryüzünde bütün anlaşmaları bozan 17 tane peygamberlerini katleden Yahudiler, yıllar yılı bizim ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’yı işgal etmiş ibadete kapatmış adeta müdminlerle kıblelerin arasına duvar örmüştür.
Orada namaz kılan Müslümanlara ateş açıldığını bahane eden Diyarbakır Ulu Cami imamı Mehmet Sait Yaz,Gazze İslam aleminin öncü birliklerinin yeridir. ilk mevzilerdir. Eğer Gazze düşerse Mekke de gider Kabe de gider. Bizim yerimize onlar şehit oluyor. Filistinliler bizim dinimize kurban oluyor. Onlar öncü birlikler. Ya biz. Biz uykudayız. Biz uyuyoruz” diye uyardı.
Öldürülen Filistinli çocuklara ve kadınlara Avrupa’nın sessiz kalmasını eleştiren Mehmet Sait Yaz, “
İsrail yapınca meşru ama bazı Müslüman örgüt diyelim kendilerine öyle isim takmışlar onlar yapınca terörist ve katil. Evet, biz öyle bir kitaba inanıyoruz ki biz öyle bir dine mensubuz ki Müslüman olarak asla masum insanları öldüremeyiz” dedi.
Mehmet Sait Yaz, “
Bende buradan ilan ediyorum diyorum ki” diyerek katliam yapmaya teşvik sözleri sarf etti:Eline silah almış Müslümanların katline azmetmiş karar almış bütün Yahudiler yok edilmeli. İsrail haritadan silinmeli ve silinecektir Allah’ın izni ile. Dualarla sağlayamadığımız birliğimizi İsrail vahşetiyle sağlayacak. Ve Müslümanlar İsrail’e hücum edecek Yahudiye, Yahudi kaçacak delik arayacak.

trafiksuçu
Mescid- i Aksa’nın içinde savaş rüzgarları estiren o eşkıya kılıklı insanlar Müslümanları katlederken, biz de onların sinagoglarını yapıyoruz. İçimde büyük bir kinle söylüyorum bunu.” Geçenlerde sarfedilen bu korkunç sözlerde, maalesef Türkiye Cumhuriyeti’nin Edirne Valisine ait. Bahsettiği, Türkiyeli Yahudi yurttaşların tarihi mabedi. Bir başka ülkede olan bitenin faturasını ‘içindeki kinle’ Türkiye’nin yurttaşlarına kesiyor.
Amerika Bülteni’nde Cemal Tunçdemir şu satırları yayınladı: İsrail’in, dünyaya tıpkı Edirne valisi gibi bakan aşırı sağcı hükümetinin Gazze’ye yönelik barbarca ‘topyekün cezalandırma’ politikası ve Filistin halkının haklarını çiğneyen politikaları Türkiye’deki ‘azınlıklara’ devletin ve çoğunluğun bakışındaki çarpıklığı da bir kez daha sergilemesine neden oluyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinin aslında laik bir devlet olmadığını, 90 yıl sonra hala modern bir ‘vatandaşlık hukuku’ oluşmadığını ve bu ülkede evrensel hukuk ilkelerinin geçerli olmadığını da bir kez daha hatırlamış oluyoruz.Maalesef ki bu Vali yalnız değil. Devletten olağanüstü ilan, reklam, ihale desteği alanlar da dahil bir kısım medyada, ‘Yahudiler ve insanlar’ gibi iğrenç başlıklı yazılar yayınlanabiliyor. Bir sözde insan hakları aktivisti, Türkiyeli Museviler’e, İsrail’e karşı kınama açıklaması yapılmazsa kötü şeyler olacağı tehdidinde bulunabiliyor. ‘Hitler’ adı, bütün o ırkçı imasıyla, başbakandan gazetecilere kadar birçoklarının dilinde.
Türkiye’li bir Yahudi’nin bugünlerde neler hissedebileceğini tahmin edebiliyorum. Çünkü 11 Eylül 2001 Salı günü New York’taydım. O günkü trajediyi ve sonrasında günlerce haftalarca devam eden travmayı birebir yaşadım. Irkçı lümpenlerin, dinci faşistlerin pek coştuğu bir atmosfer oluşmuştu. Kılık ve kıyafetiyle Müslüman olduğu belli kişilere, Müslümanlara ait işyerlerine, mabetlere saldırı ve tacizlerde bulunuyor akıllarınca 11 Eylül’ün intikamını alıyorlardı. Sizin, inançlı ya da ateist, Arap, Türk veya Hintli, şii veya sünni ve hatta Hindu, Sih olmanız bile farketmiyordu. Müslüman yoğunluklu veya ‘görünümlü’ bir ülkeden olmanız, ‘sen de onlardansın’ bakışlarına, ‘terör şüphelisi’ veya ‘ajan’ görülmenize yetiyordu. O baskıcı atmosferde ruhumu bunlardan daha çok daraltan ise, ‘neden terörü kınamıyorsunuz, çıkın açıktan İslami terörizmi kınayın. Neden sessizsiniz’ baskısı olmuştu. Açıkçası aslında mağdurları arasında olduğumuz saldırıyı neden her fırsatta kınamamız gerektiğini anlamıyordum. Müslüman ülkelerden olanların herkesten fazla bağırması, herkesten yüksek sesle kınaması isteniyordu. Bir tür asla geçmiş sayılmayacağınız ‘samimiyet’ testi gibiydi.
182319
basn_bildiri_22112014

Tartışma

Diyarbakır Ulu Camii İmamı Vaazında: “Müslümanların katline azmetmiş bütün Yahudiler yok edilmeli. İsrail haritadan silinmeli”, dedi !..” için bir yanıt

  1. Bu haber doğru ise, tehlikeli bir tırmanma. İmamın söylediklerinden öte, AKP milletvekili, bunun üzerine soruşturma açacağına video kaydını yapıp sosyal medyada paylaşmış. Bir imam böyle kışkırtıcı bir dili alenen kullanabiliyorsa ve bir milletvekili bunu yapılıyorsa bu memlekette hak ve hukuk kalmamıştır. Serbest söz hakkı belli kişilere tanınmaktadır.

    Posted by mert121 | 29 Kasım 2014, 5:12 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: