>
you're reading...
Agos, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Türkiye’de Antisemitizm Yok” (!), Durmak Yok Efsaneye Devam…

arincBMTürkiye’nin durumunun Cenevre’de görüşüldüğü BM Evrensel Periyodik İzleme toplantısı, İnsan Haklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sunumuyla açıldı. Ardından katılımcı devletler değerlendirmelerine başladı. Söz alan ülkelerin konuşmalarında, ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar ve sansür, din ve inanç özgürlüğüne kısıtlamalar konularında değerlendirmeler öne çıktı. Delegelerin Türkiye’ye yönelik eleştirilerinin başında polisin orantısız güç kullanma yetkisi, ifade ve inanç özgürlüğü ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık geldi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde gerçekleştirilen arutz27012015BM İnsan Hakları Konseyi Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) Çalışma Grubu 21. Oturumu’nda ülke delegelerinin sorularını yanıtlarken “Milli Eğitim Bakanlığı ders kitapları yeniden gözden geçirildiğini ve ayrımcı addedilebilecek ifadelerin çıkarıldığını” söyledi.
ABD’nin Türkiye’de Yahudilere yönelik yaklaşımlara ilişkin yazılı sorusunu cevaplayan Arınç şöyle konuştu: “Türkiye’de hiçbir zaman Musevilere düşmanlık olmamıştır. Tam tersine her zaman ev sahipliği yapmıştır. Antisemitik söylemler en üst düzey söylemlerle kınanmaktadır. Keza bugün Ankara’da Türkiye Musevilerinin Hahambaşınının hazır bulunacağı Holokost kurbanlarını anma günü gerçekleştirilmektedir.
Başbakan Yardımcısı sunumunda ayrıca;  “Türkiye’de hiçbir zaman Musevilere karşı bir düşmanlık olmamıştır. Anti-semitizm Türk toplumuna yabancı bir kavramdır. Esasen, Türk toprakları tarih boyunca türlü baskıdan kaçan Musevilere evsahipliği yapmıştır” diye belirterek Devlet tezlerini ve Antisemitizm inkârcılığını yeniledi.
Arınç, Türkiye’nin Ermenistan’a karşı ablukayı kaldırmasını, soykırımı tanımasını ve Hrant Dink davasını ciddiyetle ele almasını isteyen Ermenistan’a cevaben şunları söyledi: “Abluka iddiasının temelsiz olduğunu belirtmek zorundayım. Ayrıca Türkiye ve Ermenistan arasında doğrudan uçuşlar vardır. Hrant Dink’in ölümü vesilesiyle Başbakanımızın geçtiğimiz hafta yayınladığı mesaj ise BM27012015ülkemizin bu konuya verdiği önemi ve bakış açısını yansıtmaktadır.”
Arınç, din ve inanç özgürlüğü konusundaki önerilere cevaben Alevilikle ilgili bilgiler içeren din ahlak kitapları basıldığını, kanaat önderleriyle toplantılar yapıldığı, Romanların sorunlarıyla ilgili son beş senedir çalıştaylar düzenlendiğini söyledi. Anadilde eğitim hakkında gelişmeler olduğunu söyleyen Arınç, gayrimüslim vatandaşların haklarına saygı gösterildiğini ifade etti. Azınlıkların inanç özgürlüğü konusunda Arınç, “2010 yılında gerçekleşen ilk EPİM oturumunun ardından restorasyon çalışmalarının tamamlandığını, ibadete kapalı olan çok sayıda kilisenin tekrar ibadete açıldığını” söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı ders kitapları yeniden gözden geçirildiğini ve ayrımcı addedilebilecek ifadelerin çıkarıldığını söyleyen Arınç, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Ermenice ders kitapları Ermeni okullarındaki öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılmaya başlanmıştır. Gökçeada’daki Rum İlköğretim Okulu yeniden açılarak eğitim faaliyetlerine başlamıştır. Süryani bir cemaat vakfı bünyesindeki bir anaokulunda, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına ek olarak haftanın belli gün ve saatlerinde Süryanice dersi verilebilmesi imkanı sağlanmıştır” ifadelerini kullandı. Azınlıkların tüzel kişilik sorununa ilişkin sorulan soruya Arınç, “Türkiye’deki azınlıklar, kurdukları vakıflar veya dernekler aracılığıyla tüzel kişilik gerektiren faaliyetlerini yürütebilmekte, taşınır veya taşınmaz mülk edinebilmektedir” cevabını verdi. Arınç, birinci tur incelemeden bu yana cemaatlerin talepleri doğrultusunda İzmir Musevi Cemaati ve Beyoğlu Merkez Rum Kız Mektebi ile Surp Haç Tibrevank Ermeni Lisesi’ne vakıf statüsü kazandırıldığını ve bu vakıfların tüzel kişiliğinin tanındığını söyledi. “Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması hususunda siyasi irademiz ve kararlılığımız tamdır” diyen Arınç “kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması için çalışmalarımız devam etmektedir. Ülkemiz, Lozan Barış Antlaşması’nda yer alan mütekabiliyet ilkesini öne sürmeksizin yabancı din adamlarına çalışma izni verilmesi dahil çok sayıda pozitif adım atmakta, 2004 yılından itibaren tek yanlı bir kararla Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Sen Sinodu’na seçilen yabancı uyruklu 22 metropolite, başvuruları tahtında Türk vatandaşlığı verilmiştir” dedi.
salom4062014

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: