>
you're reading...
Agos, Ortadoğu Haber Ajansı

Türk Musevileri Başkanı İbrahimzadeh: “Başbakanımızın ‘I have a dream’ konuşması umutları arttıran bir tarihtir”…

ad1Başbakan Ahmet Davutoğlu, 12 Şubat Çarşamba akşamı Ankara Palas’ta düzenlenen yemekte, gayrimüslim toplumların temsilcileriyle bir araya gelme olanağını bir kez daha gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Davutoğlu, özellikle Dolmabahçe’de (Aralık 2014) bir araya geldiğim dini liderlerine de ifade ettiğim gibi azınlık kavramını, bazı uluslararası hukuk metinlerinde Lozan’da olabilir ama sosyal hayatta ortadan kaldırmaya da kararlıyız dedi ve şunları ekledi.
Kim ki tarihimizi, ortak tarihimizi reddedecek şekilde bellikültürleri, dini gelenekleri dışlar, ötekileştirir, aslında kendi geleneğine de ihanet etmiş demektir. KDolmabahçe Aralık 2014im ki vatandaşlık kimliğinin ötesinde, salt azınlık kavramı üzerinden bir şekilde vatandaşlar arasında ‘esas vatandaş’, ‘ikinci sınıf vatandaş’ ayrımı yapar, o devletin temeline dinamit koymuş olur. 20inci Yüzyılın ilk yarısında yaşanan kırılmalar dolayısıyla, Türkiye’den yurt dışına giden vatandaşlarımızı Türkiye davet eder. 1915 olayları, 6-7 Eylül olayları dolayısıyla da olsa, dönüp baktıklarında bir kaynak olarak Türkiye’yle ilgili aidiyet bilincinin hissedilmesine önem veririm.[…] İmar Yasası’nda, Belediyeler Kanunu’nda “cami” yerine “ibadethane” tabiri konularak oralara yapılacak katkıların yasal zemininin hazırlandığını anlatan Davutoğlu, “Belediyeler Kanunu’nda yapılan değişiklikle yine kiliselere, sinagoglara katkılar yapılması da zemin buldu. Süryani cemaatinin talebi üzerine de İstanbul’da Süryani cemaatinin gidebileceği bir kilisenin inşasına izin veriyoruz .
izadeh12022015
Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh: “Sayın Başbakanımızın dün akşam (12/02) yaptığı ‘I have a dream’ konuşması ‘çok’ olanın bu mesajları vermesi açısından umutları arttıran bir tarihtir.” diye değelendirdi.
Bilindiği gibi 1900’lerin ilk yıllarında her iki kişiden birinin (%50) gayrimüslim olduğu İstanbul’da bile bu oran son dönemde %1 in altına düştü. Başbakan Davutoğlu‘nun 20inci Yüzyılın ilk yarısında yaşanan kırılmalar olarak nitelediği pogrom, etnik temizleme, soykırım veya tecrit harekâtlarıyla Türkiye’de yüzyıllardır yaşayagelen gayrimüslim toplumlar bugünkü kırıntılar topluluğuna dönüştürüldü.
Davutoğlu’nun, Ankara Palas’ta Gayrimüslüm toplum temsilcileri onuruna düzenlediği daveti Agos gazetesi dışında tüm medya ve haber ajansları, sadece Başbakanın konuşmasına yer vererek aktardı. 12 Şubat Çarşamba akşamında verilen yemekte Azınlıkların sesini aktaran tek gazete Agos toplantının basına kapalı kısmının, “olumlu bir havada” geçtiğini belirtti:
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun azınlık kurumlarıyla biraraya geldiği toplantının basına kapalı kısmı, olumlu bir havada geçti. Cemaat ve vakıf temsilcileri, bilhassa gayrımenkullerin devri konusunda yaşanan sorunlara dikkat çektiler. Davutoğlu, vakıflar yönetmeliğinin en kısa zamanda ele alınacağının altını çizdi. Ayrıca, Türkiye’deki nefret söyleminden örnekler de gündeme getirildi. Başbakan Davutoğlu, “Nefret söylemine hepimizin karşı olması gerekir” diye konuştu. Ermenistan, İsrail ve Yunanistan ile yaşanan sorunların, Türkiye’deki inanç gruplarını da olumsuz etkilediği (?) dile getirildi.
Başbakan Davutoğlu, “Dışarıdaki irtibatlar yüzünden, kimse suçluluk psikolojisine girmesin” diye konuştu (?). Emeni Diasporası ile ilgili yaşanan gelişmeler konusunda, “Ermeni Diasporası, düşman Diaspora değil, bizim Diasporamız” diyerek, “Diaspora açılımımız devam edecek” ifadesini kullandı. Kültürel miras, özellikle de Ermeni kültüründen kalan mirasla ilgili yaşanan sıkıntılara da değinen Davutoğlu, “Kültürel miras, bizim mirasımızdır” diye konuştu.
Yeşilköy’de yapılacak olan Süryani kilisesi ile ilgili arazi sorunları da, toplantıda dile getirildi. Davutoğlu, “Bu konuda, Süryani kilisesi için ne gerekiyorsa yapacağız” sözünü verdi. Keza, Bomonti Mıhitaryan Okulu’yla ilgili yaşanan sıkıntılarla da ilgileneceğini ifade etti.
Başbakan Davutoğlu, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması tartışmalarına da değindi. “Ermeniler, bir tek reyondan bile çekilseydi, sınır açılabilirdi. Ancak bu konuda bir direnç oluştu” dedi. “Türkiye Ermenileri, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinden etkilenmesin” diye de ekledi.
Davutoğlu, 1915’le ilgili tartışmalara da değinerek, “Düşünceyle ilgili özgürlükler arasında, hiyerarşi kurmamamız lazım. Ermenilerin yaşadığı acıyı hissediyoruz” diye konuştu. Ermeni, Rum, Yahudi lobileriyle ilgili açıklamalar da toplantıda gündeme getirildi. Davutoğlu, bu konuda da “Lobiler kolektif suç üretiyorsa, buna karşı çıkmamız gerekir” görüşünü dile getirdi. […]”

12 Şubat Ankara Palas davetine katılanlar:
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan
Jamanak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ara Koçunyan
Paros Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mayda Saris
Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu
Karagözyan Yetimhanesi Vakfı Başkanı Dikran Gülmezgil
Ortaköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı Başkanı İskender Şahingöz
Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzade
Rum Vakıfları Dayanışma Derneği (RUMVADER) Başkanı Andon Parizyanos
Vakıflar Genel Meclisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan
Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Pastörü Kirkor Ağabaloğlu
Beyoğlu Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin
Bulgar Vakfı Başkanı Vasil Liaze
Bomonti Mıhtaryan Vakfı Başkanı Rita Nurnur
Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Laki Vingas
Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas
Hahambaşılık Müşaviri Adil Anjel
İzmir Rum Ortodoks Vakfı Başkanı Teodora Hacudi
Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkan Yardımcısı Herman Baliyan
Kadıköy Rum Ortodoks Kiliseleri, Mektebi ve Mezarlığı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Kostas Kiracopulos
İskenderun Ortodoks Cemaat Vakfı Başkanı Can Teymur
Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başkanı Dimitri Karayani
Beyoğlu Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal
Ressam Lolita Asil
Süryani Katolik Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Münir Üçkardeş

Düşünce Platformu Üyesi Tatyos Bebek
Ressam Artin Demirci
Maral Müzik ve Dans Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Garbis Çapkan
Panayia Kilisesi Vakfı Başkanı Yorgo Papaliaris
Surp Agop Ermeni Hastanesi Vakfı’ndan Erman Halaçoğlu
Keldani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Yusuf Basmacıoğlu
Süryani Katolik Vakfı Başkanı Katif Araz
Panayia Kilisesi Vakfı Başkanı Yorgo Papaliaris
Malatya HAYDER yönetim kurulu üyesi Hosrof Köletavitoğlu
Getronagan Lisesi Vakfı Başkanı Harutyun Ebeoğlu
Kalfayan Yetimhanesi Vakfı Başkanı Diana Kamparosyan
Dersim Ermenileri Derneği Başkanı Cem Halavurt
Sason-Bitlis Ermenileri Derneği Başkanı Aram Demir
Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği Başkanı SebuhKoça
İş Kadını Vartuhi Küçükmısırlıyan
Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Markar Esayan
İş Kadını Anahit Bozacıyan

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: