>
you're reading...
Agos, Radikal

TMC: Holokost Anma Gününde Cemil Çiçek’in Gazze meselesini gündeme getirmesi yanlıştı…

bilkentAgos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeliği görevini Rober Koptaş’tan devralan Yetvart Danzikyan ilk röportajını Radikal’e verdi. Danzikyan 11 Şubat’ta düzenlenen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gayrimüslim azınlık temsilcileri ile buluşmasındaki açıklamalarını değerlendirdi. Basına kapalı olarak gerçekleşen Gayrimüslim Temsilcileri Zirvesinin ikinci bölümünde, Yetvart Danzikyan’nın belirttiğine göre; “Musevi Cemaatinin temsilcileri, Gazze gündeminde ve İsrail ile yaşanan gerginliklerde yükselen nefret söylemini gündeme getirdiler“. Agos Genel Yayın Yönetmeni Başbakan Davutoğlu’nun cevaben “nefret söyleminin yanlış olduğunu” söylediğini ve “iki örnekle de karşı durduklarını” ifade ettiğini belirtti ve şunları ekledi: “Holokost anma gününde – isim vermediler ancak Cemil Çiçek’i kastettiklerini anlıyoruz – ag1Gazze meselesinin gündeme getirilmesinin yanlış olduğunun farkındaydılar. ‘Bununla ilgili bir uyarıda bulunduk’ dediler. Edirne Valisi’nin şehirdeki sinagogun açılmasıyla ilgili eleştirilerinin de hatalı olduğunu belirttiler.” Yetvart Danzikyan, Radikal’e verdiği röportajında; 11 Şubat’ta Başbakan Davutoğlu ile yaptıkları görüşmenin detaylarını da anlatırken, “Davutoğlu ile Erdoğan farklı bir dil kullanıyor. Erdoğan’ın söyleminin daha eski olduğunu, Davutoğlu’nunkinin bir iki adım daha ileride olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Röportajdan alıntılar:
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 2015’te azınlıklarla ilk teması dini temsilcilerle oldu. Siz bu kararı eleştirdikten sonra Başbakan daha kapsamlı bir toplantıyı geçen hafta düzenledi. Bu “açılımda” eleştiriler etkili oldu?
Sadece dini temsilcilerle görüşmenin doğru olmadığını, bu toplumların dinin dışında da sorunlarının bulunduğunu söyleyen yazılarımız, eleştirilerimiz belki etkili oldu. izadeh12022015Yazımın ardından ilk olarak AKP ’ye yakın medyada bu toplantıya yönelik kulis haberler çıktı. Ancak katılımcıları uzun zaman bilemedik. Toplum içinde birbirimize sorarak davetlilerin kim olduğunu öğrendik. Konuşma düzeniyle ilgili de oraya gidene kadar bilgi verilmedi. Bu da bir tuhaflıktı. Konuşabilecek miyiz, konuşamayacak mıyız, kimler nasıl bir sırayla konuşacak gibi soru işaretlerimiz vardı.
İçeride nasıl bir atmosfer vardı? Merkezi otoriteye sorunlarını aktaran azınlık temsilcileri gibi mi, yoksa eşit vatandaş olarak mı hissettiniz?
Başbakan Davutoğlu’nda Osmanlı dünyasını idealize etme durumu var. Akit112015Sanki merkezi otorite Osmanlı’dan beri değişmemiş, bu çerçevede azınlık toplumları ile de görüşmeler yapıyorlarmış gibi bir hava bulunuyordu. Bu da tartışılması gereken bir konu. Eşit vatandaşlık üzerinden konuşmamız gerekse de onlar bu durumu seviyor.[…]
Erdoğan Bogota’daki konuşmasında “diaspora samimiyse, dürüstse” diye bir çıkışı vardı. Devletin zirvesi ile başbakan arasında diaspora konusunda farklı fikir mi var?
Ben yazılarımda da ve Agos’un başyazısında da dikkat çektik. Davutoğlu ile Erdoğan farklı bir dil kullanıyor. Erdoğan’ın söyleminin daha eski olduğunu, Davutoğlu’nunkinin bir iki adım daha ileride olduğunu söyleyebiliriz. Erdoğan, aynı konuşmasında “1. Dünya Savaşı’nı, 1915’in tarihini egemenler yazmıştır” dedi. Cumhurbaşkanı bunu Batı ile Ortadoğu denklemine getirmek için söylüyor. ag2Aslında Ermeniler de aynı cümleyi tam tersinden kuruyor. Evet, 1915’in tarihi egemenler yazdı ancak bu egemenler devletin egemenleriydi.
Başbakan ile görüşmenin ardından Agos’un manşetine çıkan “Bu toprakların asli çocuklarısınız” mesajıydı. Siz “asli çocuk” olduğunuzu hissediyor musunuz?
“Siz bu ülkenin asli çocuklarısınız” sözü bize değil topluma söylenmeli. Özellikle de AKP medyasına. Yine de bunu duymak duymamaktan daha iyi.
Sizce devlet zaten “asli çocuk” olarak gördüklerine “asli çocuksunuz” der mi?

Bizim bu toplantımız bile hala problemlerin sürdüğü ve asli çocuk olmadığımızı gösteriyor. Evet, bu açıdan baktığınızda, biz hala bu toprakların değişik, farklı çocuklarıyız. Davutoğlu bunu demek durumunda kalıyorlarsa sorun var demektir.
AK Parti iktidarları döneminde yaşanan Dink suikastı aydınlanmadan iktidardan gelen bu mesajlar karşılık bulur mu? Ermeni toplumu kendini “asli çocuk” hisseder mi?
Sadece Dink davası değil. Sevag Balıkçı’nın öldürülmesi ve Samatya cinayetinin karanlıkta kalması da var. Bu konuların hakkınca ele alınmadığını görüyoruz. Daha da önemlisi Dink cinayeti devlet içi vuruşmaların enstrümanı olarak kullanılıyor.
Son dönemde iktidarın ifadesiyle “paralel yapı” denilerek Gülen cemaatinin işaret edilmesi gibi mi?
Evet. Beş yıl önce cinayet “Ergenekon işi” deniliyordu. Bizse cemaate yakın polislerin de işin içinde görüldüğünü ifade ediyorduk. O zaman bize “Ergenekoncuları mı koruyorsunuz?” deniliyordu. Şimdi resim değişti. Ergenekon ve klasik devlet unsurları dışarıya çıktı. Gülenciler hedefte. Bu kez de tam tersi bir tepkiyi alıyoruz. Yani beş yıl içinde hem Ergenekoncu hem Gülenci olduk. Halbuki bizim olduğumuz yer belli. İktidar ve çevresi değişiyor. Hala Ermenilerin çok kolay öldürülebildiği, öldürenlerin de yargı korumasında olduğu belli oluyor.
Dink suikastı ile yüzleşilmeden 1915 mümkün mü?
Devlet Dink suikastını aydınlatmazsa 1915’ten bu yana çok fazla şey değişmediğini kanıksamış olacağız. 1915’i planlayan, uygulayan ve sorumlularını saklayan zihniyet neyse Dink cinayetini planlayan, uygulayan ve sorumlularını koruyan zihniyetle benzerlik taşıyor. Biz bu işi çözemezsek ilerleyemeyeceğiz.
Soykırım Agos’un ilk dönemlerinde açıkça yazılamıyordu. Cezai yaptırımlar geliyordu. Bu değişim nasıl geldi?
Soykırımı rahat konuşuyoruz ama büyük bir bedel ödemek zorunda kaldık. Benim biraz içim sızlayarak soykırım diyorum çünkü bu Hrant Dink’in öldürülmesi ile oldu. Bu bir kırılma noktasıydı. Onu öldürenler ne hedefliyor idiyseler tam tersi bir sonuca ulaştılar. İnsanlar daha fazla konuşmaya başladılar. […] Radikal Gazetesi ‘Davutoğlu’nun söylemi Erdoğan’dan bir iki adım ileri’22 Şubat 2015

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: