>
you're reading...
Ajans

Edirne Sinagogu açılışında İshak İbrahimzadeh: “Kader birliği yapmış bizler zamanla ayrıştırıldık, ötekileştirildik…”

pageTürk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh Edirne Büyük Sinagogu’nun restorasyonuna katkı sağlayan ve çalışan herkese teşekkür etti. Sinagog’un inşasının Abdülhamit Han tarafından yaptırıldığını anlatan İbrahimzadeh, “Kader birliği yapmış bizler zamanla ayrıştırıldık, ötekileştirildik. Dün haber ajanslarımızın haber başlıklarında gördüğümüz kadarıyla ‘hoşgörü yeniden inşa edildi’ başlığını attılar” diye konuştu. İbrahimzadeh, bazen devlete bağlı bazı kurumlarda dahi itham ve bir şeylerin altında “Yahudi arandığı” ifadesinin yer aldığını söyledi.
Çeşitli olumsuzluklar karşısında, bu vatanın vatandaşları olduğuna yönelik açıklamalar yaptıklarını aktaran İbrahimzadeh, şunları aktardı:
Bizi düşman ve vatan haini şeklinde gösteren söylemler karşısında, her seferinde kendimizi, bu vatanın sadık ve faydalı vatandaşları olduğumuz açıklamaları yapmak zorunda hissetmişiz. 551518670f2ab813b459bbf4Bu çıkmazdan ilerlenememiş, içimize kapanmışız. Toplum olarak geleceğe olan umudumuzu kaybetmişiz. İşte bugün Edirne Sinagogu’nun açılışı bu söylemlere ayrışmalara devletimizin vermiş olduğu eni iyi cevaptır, bizim için bir milattır. Teşekkür ediyorum. Azınlık vakıflarının hukuki şekilde mazbut hale getirilen taşınmazları bizim için ilk kez devletimiz tarafından vakfiyesinin doğrultusunda hizmete alınmış ve devletimiz bu konulardaki ezberleri ve ön yargıları kırmıştır. Doğrudur ki daha kat edilecek yolumuz var ancak şükrediyorum ki ilerleyebileceğimiz bir yol da var.
İbrahimzadeh, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı beş yıl önce Başbakanlık makamındayken gördüğünü anımsattı. Erdoğan’ın, azınlık hakları konuları açıldığında, 1200x675_sinagog-2Hak neyse ve kimin hakkıysa hukuku ona göre düzenlemeliyiz” şeklinde konuştuğunu ifade eden İbrahimzadeh, şunları kaydetti:
Bu söylemleri alışılagelmiş söylemler olarak değerlendirmiştim ancak zaman içerisinde bizlere imkansız gibi gözüken cemaatimize hak verilmesi, yaşayan vakıflarımızın iadesi, okullarımıza verilen haklarla ön yargılarımızı kırmamıza sebep olan Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bu değişimi siz yarattınız, çok teşekkür ediyorum.
Balkan şehitleri için de dua ettiklerini belirten İbrahimzadeh; “1913 yılının 26 Mart’ında Edirnemiz düştüğünde burayı teslim alanların başı olan komutan 5Vizor, Edirne Hahambaşımıza gelerek, kendilerini nasıl hissettiklerini sorar, hahambaşımız da cevaben ‘Kendimizi dul kalmış bir sevgili gibi hissediyoruz’ der ancak ayrılık kısa sürer. Edirne tekrar alınır. Sevgilimize kavuşamayacağımızı düşünürken bugün Edirne Sinagog’umuza, sevgilimize kavuştuğumuz gündür. Cemaatim adına hepiniz hoş geldiniz diyorum” diye ekledi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın konuşmasında “Biz sadece camileri, medreseleri değil aynı zamanda havraları, sinagogları ve kiliseleri de imar ediyoruz” gibi bir ifade kullanması, Hakan Çelik’e göre (CNN TÜRK / Parametre) sinagogun varlığına itiraz eden Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’e mesaj niteliğindeydi. Hakan Çelik ayrıca şunları aktardı:
Türk Musevi Cemaati’nde daha önce başkanlık görevlerinde bulunan Sami Herman ve Silvyo Ovadya ile sohbet etme fırsatı buldum. fft107_mf3938248Hepsi çok mutlu ve heyecanlıydı.
Törene Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva ve Türk Musevi Cemaati eski Başkanı Bensiyon Pinto rahatsızlıkları nedeniyle katılamadı. Dünya Yahudileri adına World Jewish Congress’ten Brüksel’den Stern Maram, Ortodoksların ruhani lideri Ekümenik Partik Bartholomeos, İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye’nin Washington ve Tel Aviv Büyükelçiliği görevlerinde bulunan Namık Tan törene katılan isimler arasındaydı. İsrail ordusuna kızıp Türkiye Musevilerinden acısını çıkaran ve sinagog için “Açtırmam” diyen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de açılış törenindeydi.
Törenin sonununa doğru çocuklar korosu, Ofra Haza ve Jasmin Levy tarafından da seslendirilen, çok sevilen bir sefarad şarkısı “Adio Kerida”yı söyledi.
Kapanış bölümünde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında Türkiye Cumhuriyeti devletinin iyiliği için dua edildi. (Anoten duası)
Cumhurbaşkanları için dua edilmesi, Türkiye’li Musevilerin sinagoglarında çok uzun süredir uyguladıkları bir gelenek. Görevde iken ilk kez bir sinagogu ziyaret eden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için de daha önce dua okunmuştu.”
IbrahizadehEdirne

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: