>
you're reading...
Bugün

Mehmet İriş: “Edirne’de Yahudiler halen yaşasaydı Trakya’nın ekonomik durumu daha değişik olurdu”

ozel-haber-iris-yagli-gures-geleneksel-olarak-yapilmali-3i6Restorasyonu biten Büyük Edirne Sinagogu’nun açılışı için kente gelen Museviler, Bugün gazetesinin bildirdiğine göre, Edirne’de mevcut bulunan arkadaşları ve komşularıyla buluşmanın büyük sevincini yaşadılar. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen, Avrupa’nın 3’üncü, Türkiye’nin en büyük sinagogu, 46 sene sonra dün ibadete tekrar açıldı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle ibadete açılan sinagog için kente gelen Edirne’li Yahudiler, eski mahalle ve okul arkadaşlarıyla bir araya geldiler.
Bugün gazetesine konuşan 1981 yılının Kırkpınar ağası, iş adamı Mehmet İriş, ticareti Yahudilerden öğrendiğini anlattı. Alipaşa çarşısında 1964’te tanıştığı ve dostu olduğu Selim ve Albert Özlevi kardeşlerle bir araya gelen Mehmet İriş, Yahudi dostlarıyla tekrar bir arada bulumanın sevincini dile getirdi. Arkadaşlarıyla uzun senelerdir dostluğunun sürdüğünü ifade eden İriş, mehmet_iris“Bana ticarette her vakit kefil ve referans oldular. Museviler’de en önemli şey senet değil sözdür. Paran olmasa bile yaptığın alışverişte örneğin Cuma günü ödeyeceğini söylediğinde o gün ödemen gerekmektedir. Ticaretlerinde her vakit dürüstlük ve söz ön plandadır. Bizim ticarette babamızdan ve bu kişilerden aldığımız alış-veriş ahlakı bize her vakit muavin oldu. Sinagogun açılışına gelen Albert ve Selim ile ayda bir defa de olsa telefonlarla birbirimizi arayarak durum ve hatırımızı sorarız. Albert ağabeyim bana ticarette bilhassa eski dönemlerde ürün bulmada çok fazla muavin olmuştur. O dönemlerde nakit da yoktu piyasada iyi çalışırdık. Mesela Albert arayıp bu şahıs iyidir dediğinde kamyonla mal gelirdi” diye belirtti .
Bir Zamanlar Edirne’de Yahudiler Yaşardı…
Edirne’de yaşamını sürdüren Yahudiler’in % 90’ının İstanbul’a gittiğini ifade eden İriş, “Bazılarının çocukları ABD ’ya eğitim için gitti, akabinde anne babaları da onların yanına giderek Edirne’den koptular. Edirne’den keşke gitmeselerdi. Şu lahza burada Yahudiler halen yaşasaydı Trakya’nın ekonomik durumu daha değişik olurdu. Hem sosyal yönü hem de teknolojik ve ticari yatırımlar bakımından çevreye ve doğaya ziyan vermeyen işletmeler, nano teknolojiler kullanılırdı. Yahudiler, Japonlar’la beraber ticari hayatta ve itibarda bir numaradır. Bir telefonla binlerce kilometre uzaklıktan sipariş alarak gönderen vatandaşlar . Başbakan Yardımcısı Arınç’ın da dün konuşmasında söylediği Fatih’in döneminden bu yana İstanbul’un ve Edirne’nin imarında çok büyük katkıları olan kişilerdir. Evren Paşa döneminde demokraside ve ekonomik manada ülkemizde yaşanan durgunluğa tekrar dünya ile aramızdaki köprüyü kuran Türkiye Yahudileri’dir. Yahudi vakıfları ve iş insanları bizim dünya ile bağlantımızda ön ayak olmuşlardır”  diye vurguladı. İriş, “Bizim çocukluğumuzda bütün ürünlerimizi Yahudiler temin ediyorlardı. Mesela Edirne’ye bıraktıkları ak peynir, kaşkaval, badem ezmesi, badem kurabiyesi, pandispanya, İspanyol ekmeği gibi ürünleri üretirlerdi. Biz çiftçi çocuklarıydık, fakat ticareti Yahudiler’den öğrendik. İyi bir Yahudi ile alışveriş yapan ticareti öğrenmiştir. Onlar ticarette az karla satış yapmayı tercih ederler. Sonradan ticarete bilmeden atılanlar % 200 karla çok fazla mal satmaya çalışırlar. Bu ticarette uzun vadeli bir gidiş yolu değildir” ifadelerini kullandı.
Büyük Edirne Sinagogu´nun açılışında, Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh´in konuşmasından bir bölüm faksimilesi
IbrahizadehEdirne

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: