>
you're reading...
Radikal

Türk Musevileri: “Hoşgörü değil Eşit Vatandaşlık istiyoruz”

radikalMolinasRestorasyonu tamamlanan Edirne Sinagogu 46 yıl sonra yeniden kapılarını açtı. Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı İvo Molinas Radikal gazetesi için Serdar Korucu’ya verdiği röportajda, Edirne Sinagogunun tekrar açılışında verilen “eşit vatandaşlık” mesajlarını önemli görüyor ancak bu gelişmeyi “hoşgörü”nün simgesi yorumlarınlara tepkisini ifade ediyor. Anafikrin anafikri satırları:
“[…] Laik bir devletin Cumhurbaşkanı olarak Erdoğan’ın İslam üzerinden yaptığı bu eleştirisi eşit vatandaş olmak isteyen ve kendini Türk olarak tanımlayan Musevi inancına sahip kişileri nasıl etkiliyor?
Rahatsız etti tabi ki. Bu rahatsızlığı da Hahambaşı yetkililere iletti. Ancak daha tehlikeli olan basındaki söylemler. Medyasında Yahudi’yi şeytanın oğlu ya da ta 5515185a6ce4361bd0362561kendisi olarak gören bir zihniyetin var olduğu ülkede antisemitizmin olmadığını söyleyemeyiz. Bunun karşısında yaptırım olmaması çok üzücü. Biz Başbakan ile yapılan o toplantıda buna karşı yaptırım istedik. Talebim geçerli.
Yanıt ne oldu?
Türkiye’de nefret yasasını çıkarttıklarını söylediler, antisemitizme karşı olduklarını ifade ettiler ancak uygulamada somut yanıt alamadık. En azından farkındalığın yaratılması önemli. Başbakan’ın bu konuya eğildiğine inanıyorum.
Gazetenizde de yer alan kamuoyu araştırmaları antisemitizme dikkat çekiyor. Bu yüksek oranların arkasında ne var?
Türkiye’de antisemitizm var ancak sokağa yayılmamıştır, tabanda yoktur.
MehmetSaitYazVerileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de ötekileştirmenin, ayrımcılığın halk tabanında olmadığını söylemiyorum. Öyle saf bir demokrat olmayı reddederim. Türkiye’de Yahudi komşu istemeyenlerin oranı yüzde 64 çıksa da bunun nedeni farklı. Yabancı bir unsur olarak görüyorlar. Çünkü Yahudi’yi tanımıyorlar. Anadolu’ya gidin Hristiyan – Yahudi ayrımını yapamıyorlar. Karşılıklı ilişki yüzeyini kaybettiğimiz için bu durumdayız.
Bu ilişki düzeyinin kaybolmasının nedenlerinden biri de Trakya Olayları değil miydi? Bu konuda bir özür ya da yüzleşme bekliyor musunuz?
Her toplum tarihine sahip çıkmalı. Yanlış bir şey varsa da konuşulmalı. Keşke Türkiye Cumhuriyeti de Trakya Olayları için üzüntülerini bildiren bir açıklama edirne_valisiyapabilse. Ancak o olay zamanın ruhu ile yapıldı. Olmayan bir tehlikeye karşı korunma refleksiydi. Bugünse farklı bir noktadayız. Sokak antisemitizmden çok basında yer alan fikri bir antisemitizm var.[…]
Edirne Valisi Dursun Şahin’in müze olmasını istediği Edirne Sinagogu’nun restorasyonu büyük yankı uyandırdı. Bu açılış “hoşgörü” mesajı olarak algılandı. Siz “hoş görüldüğünüze” mi inanıyorsunuz?
Hoşgörü kelimesini sevmiyorum. Ben Musevi dinine inanan bir fertsem neden bir Müslüman beni hoş görsün? Hatalı olan hoş görülür. Musevilik ise semavi bir din. Bunun nesi kötü? Burada bilinçsiz bir bakış açısı var. Ben Akit112015hoşgörü değil eşit vatandaşlık istiyorum. Dinim ayrı ama ben bir Türk’üm.
Siz kendinizi kimlik olarak Türk diye mi tanımlıyorsunuz?
Evet, bu nedenle de Türkler ve Museviler sözü beni yaralıyor. Fransa’da yaşayanlar nasıl Fransız’sa Türkiye’de yaşayanlar Türk’tür. Irkım, toplumsal kökenim farklı olabilir, dinim Musevilik ama ben de her Türk vatandaşı gibi asli görevlerimi yerine getiriyorum. O zaman neden Türk olmayayım?
Fakat bir de devlet politikası var. Anayasa’da sizin belirttiğiniz ifade yer alsa da Azerbaycan ile ilişkilerde “soydaş”lık üzerinden kardeşlik geliştirilmesi sizi rahatsız etmiyor mu?
Konjonktürel davranılıyor. Sadece Orta Asya’dan gelen bir kavmin bu halkı oluşturduğu düşüncesinin ortadan kalkması gerekiyor. Beni Türk saymayan bakış açısına karşıyım. Bunun altında yılların bilinçsizliği var.[…]
Başbakan Ahmet Davutoğlu 11 Şubat’taki benim için unutulmaz gecede “Asli vatandaşsınız” diyerek bu retoriğin değişmesi gerektiğini gösterdi. Bu “Siz Türk’sünüz” demekti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da “Bu vatanda bir Müslüman’ın ne kadar hakkı varsa, bir Yahudi’nin, bir Hıristiyan’ın başka inanç grubunun da o kadar hakkı vardır” dedi. Bu yaklaşımların herkes tarafından benimsenmesini istemek hayal olmamalı.
1930’larda da Türkiye’de herkese Türk denileceği ve eşit olduğu ifade ediliyordu. Ancak bugün Edirne’de Yahudi kalmamasına neden olan, kamuoyunun da Rıfat Bali’nin araştırmalarıyla öğrenebildiği ‘Trakya Olayları’ yaşandı. O dönem de benzer bir şekilde İsmet İnönü “Antisemitizm yoktur” diyordu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da aynı ifadeyi tekrarladı. Sizce antisemitizm var mı?
Arınç’ın söylemine katılmıyorum. Antisemitizmi basında, sosyal medyada ya da devletin üst kademelerinde, tavanın bazı köşelerinde görebiliyoruz.
Devletin zirvesinden Yahudi inancının doğrudan hedef alındığı çıkışlar da oldu. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün dualarında, her gün ‘Ey Tanrım, beni iyi ki kadın yaratmadın’ diyen Musevilere karşı niye sesinizi çıkarmıyorsunuz?” demişti.
Tahrif edilmiş Tevrat söylemini de kullandı. Bu söylem, çoğu dini bütün Müslüman vatandaşların inanışıdır. Biz bunun üzerine tartışmaya girmeyiz.[…] ”
nefretsuçutrafikte

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: