>
you're reading...
Ajans, Ortadoğu Haber Ajansı

İsrail’in TV2 kanalına konuşan Bülent Arınç, Barış için Netanyahu’dan Jest beklediğini söyledi (Video)

BA3Hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail’in TV2 kanalına verdiği röportajda; “Türk halkının genelde Yahudiler veya Museviler olarak değil, ama İsrail devletinin uygulamalarına karşı çok aşırı tepki verebiliriz” dedi. Benyamin Netanyahu’nun Likud Partiisinin seçimleri kazanması ile ilgili de konuşan Arınç, “Ortadoğu’da kapsamlı bir çözüme gidişte Netanyahu’dan daha olumlu beyanlar daha olumlu düşünceler çıkacağını ümit ediyoruz“, açılımını getirdi
Türkiye’de son on yılda gözlemlenen ve 2014’ten bu yana zirvelere ulaşan Yahudi düşmanlığının artışı konusunda; “Hiçbirimiz anti-semitik düşüncelere sahip değiliz” demeyi tercih eden Arınç, “anti-semitizmin Türkiye’de hiçbir zaman zemin bulmadığını” belirterek  antisemitizm inkarcılığına dayanan devlet tezlerini yenilerken şunları ekledi:
Bununla da iftihar ediyoruz. Doğrudan doğruya bir Yahudi karşılığını veya bir inanç olarak Musevi karşıtlığını Türkiye’de hiç kimsede bulamazsınız. Türk halkının genelde Yahudiler veya Museviler olarak değil, ama İsrail devletinin uygulamalarına karşı çok aşırı tepki verebiliriz. Bu tepkilerde de kendimizi her zaman haklı buluyoruz.
salom4062014
Netanyahu’nun seçimleri kazanması konusunda Arınç, İsrail televizyon kanalı TV2’ye yine bir koalisyon hükümeti olacağını belirtti ve; Diğer ittifaklar biraz geride kaldılar. Bu bir başarıdır. İsrail halkının tercihidir.” dedi. Türkiye ile ilişkilerin nasıl düzelebileceğini de aktaran Bülent Arınç, “bize gerçekten bir jest yapacaksa şüphesiz bir barışa olan iradesinin güçlü olduğunu deklare etmesi, ikincisi de Filistin’e Gazze’ye konan ablukaların bir şekilde kaldırılması, bunların yanında şüphesiz İsrail güvenliğinin de netice itibarıyla güçlü bir şekilde sağlanacak olması, bu noktada Türkiye’nin iyi bir partner olarak seçilecek olması bizce çok doğru olacaktır” dedi. Arınç’ın açıklamalarını özetle şu şekilde sıralamak mümkün:
Filistin meselesinde Gazze meselesinde, Ortadoğu’da kapsamlı bir çözüme gidişte Netanyahu’dan daha olumlu beyanlar daha olumlu düşünceler çıkacağını ümit ediyoruz. Filistin-İsrail ihtilafının kesin bir şekilde sona erdirilmesi konusunda hükümetin siyasi iradesini güçlü bir şekilde beyan etmesini bekliyor ve ümit ediyoruz. O yüzden Netanyahu eğer yeni bir başlangıç yapacaksa güven arttırıcı Türkiye ile ilişkilerini düzeltme noktasında da bize gerçekten bir jest yapacaksa şüphesiz bir barışa olan iradesinin güçlü olduğunu deklare etmesi, ikincisi de Filistin’e Gazze’ye konan ablukaların bir şekilde kaldırılması. Ortadoğu’ya barışın gelebilmesi. Ve şüphesiz İsrail güvenliğinin de netice itibarıyla güçlü bir şekilde sağlanacak olması. Bu noktada Türkiye’nin iyi bir partner olarak seçilecek olması bizce çok doğru olacaktır.
İran’daki barışçıl amaçla kullanılacak nükleer enerji konusunda Türkiye, her ülkenin imkanı olduğu kadar İran’ın da bu konuda imkanları olması gerektiğini savundu. Nükleer silah hazırlamak başka bir şey, uranyumdan nükleer enerjiye yönelmek farklı bir şey. Bunun çok iyi kontrol edilmesi lazım. İran’ın her türlü denetime açık olması lazım. Bu denetimler sırasında da şeffaf bir şekilde bunu hangi amaçla kullandığını dünyaya ikna etmesi lazım. Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hiçbir gazetecinin ne tutuklanması ne gözaltına alınması ne de mahkum edilmesini kabul edemem. Bir terör örgütüne üye olduğu için mahkum edildi ise ‘gazeteci cezaevine girdi’ dememek lazım. Türkiye’ye herhangi bir suçlamada bulunmak bence doğru değil.

page

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: