>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı, Yedioth Aharonoth

Yedioth Aharonoth: AHaber’in “Üst Akıl Belgeseli” devlet çıkışlı Antisemit Nefreti körükleme propagandası

muhtemelen_ust_bir_akil_var_h397812 Mayıs Cumartesi Batman’da, ReisiCumhur Erdoğan konuşmasında HDP’yi kastederek; Bunlar Kudüs Yahudilerindir diyecek kadar ileri gidiyorlar! ilanı yaparken Yahudi Düşmanlığını  7 Haziran seçimleri kampanyasına malzeme ederek, çizgisini açtı.
İsrael’in önde gelen gazeterinden Yedioth Aharonoth‘un İnternet baskısı YNet medya analizde, AKP iktidarı yörüngesinde ATV/AHaber’in; “Üst Akıl Belgeseli” devlet katından çıkışlı Antisemit Nefreti körükleme propagandası olarak gözlemledi. OdaTV haber sitesinde Rafael Sadi de konuya değinmiş ve; “Türk TVlerinde Yahudileri, sadece İsrailli olanlarını değil, hepsini 6024703099791640360noTürk Vatandaşı Yahudileri de kapsayan ve Siyon Protokollerini aratmayacak ifadelerini izlediğimiz, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Bey’in zehir zemberek suçlamalarını izleme” gerekliliğini vurguladıktan sonra eklemişti: Dünya’yı yöneten bu ÜST AKIL’ın kim olduğunun iddiasını izlerseniz tüyler ürpertici bir iddia ile karşı karşıya olduğunuzu ve hedeflenen parmakla gösterilenin Yahudiler olduğunu anlarsınız. Bu videoya bir de Türk yahudi düşmanlığının babası Cevat Rifat Atilhan’ın ideolojisini öve öve bitiremeyen sözüm ona belgeselin Devlet televizyonu TRT tarafından yayını da ortaya DEVLET ELİ ile planlı programlı bilerek ve isteyerek gerçekleştirilen bir durum olduğu ortaya çıkıyor.
Yedioth Aharonoth’ta Nick Ashdown (Media Line) analizi tercümesi:
Ynet 2015-05-02
Son zamanlarda hükümet yanlısı Türk haber kanalı A Haber’de yayınlanan bir belgesel,yaklaşık 17.000 Yahudinin yaşadığı Türkiye’de yeniden antisemitizm seviyesi konusunda tartışmalara yol açtı. Üst Akıl ( Mastermind ) başlıklı “belgesel” aynı zamanda Sabah gibi büyük hükümet yanlısı gazete sitelerinde yayınlanarak “Yahudilerin 3500 yıldır dünyaya hakim olmak için” faaliyette olduğu komplo teorisini iddia ediyor. Geçen Aralık ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen bir konuşmaya kısmen dayanan filmde, birkaç akademisyen, gazeteci ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eski danışmanı, Etyen Mahçupyan’nın destekleri ekrana yansıyor.
“Üst Akıl/Mastermind” Erdoğan’nın Türkiye’ye karşı “operasyonları” tanımladığı bir konuşma ile açılıyor; “bu atılan adımların arkasında bir ÜST AKIL vardır. Gündeme oturdu onlar. Sordular bana bu ÜST AKIL kimdir diye. Bunu sizler araştıracaksınız”
Sunucu sonra, “dünyada açlık ve savaşları yaratan yakıp yıkan, devletler içinde devrimleri ve darbeleri organize eden hükümetler kuran”,  “bütün dünyanın laneti”, “tarihsel manipülasyon komplocu İsrail oğullarının yaşadığı yer” tiradına başlamadan önce “bu beyin muhtemelen Kudüs’tedir” diyor. Yazar ve siyasi yorumcu Mustafa Akyol, Türkiye’nin iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisine atıfta bulunarak; “Bu hemen hemen şimdi AKP’nin de dünya görüşü”, diyor. “Capture d'écran 2015-05-03 12.47.15Onlar topluma AKP’ye karşı küresel bir Yahudi Komplosu [olduğu] mesajını pompalıyor” diye belirtiyor. Akyol, Türkiye’de anti-Semitizm ve komplo teorilerinin, AKP’nin öncesine dayandığını açıklıyor, ama bu parti bu inançların toplumun genelinde yeşermesini, dallanıp budaklanmasını, sağlayan atmosferi yaratmıştır diye vurguluyor.
“Ne yazık ki, komplo teorisi ulusal bir sorundur” diyor. “Ama AKP şimdi onlarla utanmadan saldırgan bir üslupla ve bu sözde belgeselle zirveye ulaştırıyor”.
AKP’nin başlangıçta, 2001 yılında Türkiye’nin İslamcı partilerinin bazı komplo teorilerine mesafeli olarak, bir reformist, “İslamcı ilhamlı” siyasi parti olarak yola çıktığını belirtiyor. Ancak Akyol’a göre, 2013 baharında ve o yılın Aralık ayında, üst düzeyde hükümeti içeren yolsuzluk soruşturmasında ve Gezi Parkı protestoları sonrasında giderek daha paranoyak, anti-semitik ve komplocu oldu. Ayrıca Müslüman Kardeşler üyesi Muhammed Mursi’nin modası geçmiş askeri darbe ile devrilmesinden AKP korkuyor diyor.[…] “Onların zihninde, Mısır’daki darbe “İhvan/Müslüman Kardeşler”den kurtulmak için Amerika ve İsrail tarafından imal edildi, ve aynı şey Erdoğan engellemeseydi Türkiye’de de olacaktı.
Aynı zamanda, İsrail’in politikasına karşı geliştirilen muhalefet genellikle Yahudi karşıtı duygulara dönüşüyor.
“İsrail, sadece kontrgerilla devleti olarak görülüyor” diyen Akyol d; “Yahudiler.Devleti’ne karşı öfke Yahudilerin geneline yansıtılıyor” diye belirtiyor.
PEW yoklama ajansına göre, Türklerin %86sının İsrail’e karşı duyguları olumsuz görülüyor.
Amerikan-İsrail-Türk ilişkileri uzmanı Dr Louis Fishman’a göre, Türkiye’de endişe yaratan antisemitizmin artık kitapçıların arka raflarından çıkarak resmi mainstream madyalara kaymasında.
“Antisemitler ya da anti-semitik propagandanın Türkiye’de bulunması gerçeği ana nokta değil. Dünyanın her yerinde anti-Semitizm var” olduğunu Media Line’a hatırlatan Louis Fishman “Sorun devlet tarafından TV’kanallarında bu Yahudi düşmanlığının yayılması“[…] Yedioth Aharonoth
nefretsuçutrafikteODAtv’de Rafael Sadi‘nin 27 Mart 2015 tarihli yazısından alıntılar:
[…] 1906 yılında inşa edilmiş olan Edirne Sinagogu 5-6 yıllık restorasyon sürecinden sonra dün muhteşem bir tören ve yaklaşık 100 kadar davetlinin katılımıyla yeniden açıldı. Tören’e çok sayıda İsrail vatandaşı da iştirak etti. Kuşkusuz bu İsrailli vatandaşların çoğunluğunu, özellikle eski Edirneli ailelerin İsrail’e göç etmiş çocukları teşkil ediyordu. Açılışa Başbakan yardımcısı ve son haftanın açıklama yıldızı Sayın Bülent Arınç da iştirak etti ve oldukça sevimli gelen açıklamalarda bulundu.[…] Arınç’ın sözleri sanki bir şeyleri düzeltmek onarmak için söylenmiş gibiydi. Bana daha çok uluslararası baskılardan etkilenilerek bu açılış olayının denk getirilerek; “Dünya’ya bizim Yahudiler ile bir sorunumuz yok” mesajı vermekti. Ki sanırım ben hariç buna inanan az değil. Zararın neresinden dönersen kârdır. Sayın Arınç gelmeyebilirdi, Sayın olamayan Vali de ben burayı ibadete açmıyorum demekte de ısrarcı olabilirdi.
ÜST AKIL NEDİR
Ha bir de daha 10 gün önce Türk Tv lerinde Yahudileri Sadece İsrailli olanlarını değil hepsini Türk Vatandaşı Yahudileri de kapsayan ve Siyon Protokollerini aratmayacak ifadelerini izlediğimiz Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Bey’in zehir zemberek suçlamalarını izlemenizi tavsiye ederim.[…] Şayet ATV televizyonu Cumhurbaşkanının bu söylemi ile açqn ÜST AKIL “haber videosunu ve araştırmasını” yayınlanmasaydı bu konuşmayı önemsemeyebilirdim bile. Dünya’yı yöneten bu ÜST AKIL’ın kim olduğunun iddiasını izlerseniz tüyler ürpertici bir iddia ile karşı karşıya olduğunuzu ve hedeflenen parmakla gösterilenin Yahudiler olduğunu anlarsınız.Bu videoya bir de Türk yahudi düşmanlığının babası Cevat Rifat Atilhan’ın ideolojisini öve öve bitiremeyen sözüm ona belgeselin Devlet televizyonu TRT tarafından yayını da ortaya DEVLET ELİ ile planlı programlı bilerek ve isteyerek gerçekleştirilen bir durum olduğu ortaya çıkıyor.Hal böyle iken ve dinler arasında hatta mezhepler içinde bile nifak sokmayı hedefleyen bu çalışmaları ile Sayın Arınç’ın söylemlerini ne yazık ki samimi bulamıyorum. Allah herkesin gönlüne göre versin ne diyebiliriz ki ? Ben çok sevinemedim…
Rafael Sadi

Video: CHP Bursa milletvekili Doç.Dr. Aykan Erdemir, 11 Mart 2014 tarihinde TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de Antisemitizm ve Nefret Suçları Yasasına duyulan gereksinimine ilişkin değerlendirmede bulundu

Güncelleme 04 Mayıs > AKP’ye yörüngesinde Sabah gazetesi “Üst Akıl”lılığını gösterip KeHaber’in haberine tepki getirdi:
usttakil

Tartışma

Yedioth Aharonoth: AHaber’in “Üst Akıl Belgeseli” devlet çıkışlı Antisemit Nefreti körükleme propagandası’ için 3 yanıt

  1. Doğru düşünmüşüm…Her şeye rağmen prensiplerinize saygılıyımdır..

    Posted by Shlomo Hayim (@ShlomoHayim) | 3 Mayıs 2015, 10:32 am

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Turkish film 'Mastermind' purports to reveal Jewish conspiracy: ÜST AKIL BELGESEL AHABER – Jewish Digital Times - 30 Mayıs 2022

  2. Geri bildirim: “Bir Yahudi, “Sirke ne güzel katıktır” hadîs-i şerîfini duyunca, inkâr eder” kinlemesi | KeHaber Medya Tarama - 21 Şubat 2019

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: