>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir küçük Yahudi Cemaati ile Şabat Günü Dayanışmasında

Bursa Jews222 Mayıs 2015 günü ekseninde düzenlenen Solidarity Sabbath Günü çerçevesinde CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir Bursa Mayor Sinagoguna yaptığı ziyareti sosyal medyada paylaştı. Aykan Erdemir Müslüman çoğunluğun bulunduğu ülkelerdeki milletvekillerinide Lantos Fondation tarafından yönledirilen “Din Özgürlüğü” odaklı hareketi desteklemeye davet etti.
YeniEksen.com İnternet sitesinde yayınlanan yazıda belirtildiği gibi bir bölümü Bursa’nın fethinden yüzyıllar önce zaten şehirde yaşayan, bir bölümü 600 yıl önce İspanya’dan Anadolu toprağına gelip Bursa’ya da yerleşen Yahudilerle, Müslüman Türkler “iç içe, dip dibe yaşadı yüzyıllarca.” Güünümüzde Bursa’da 60 kişi kadar kalan Yahudiler yazıda belirtildiği gibi; “Bursa’dan ‘geçiyorlar…’ Bir kez daha bakın, Bursa Musevileri’ni, ‘kardeşlerimizi’ son kez görüyoruz çünkü…”
Kasım 2014’te CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir, Edirne Büyük Sinagogu’nu Türk Musevi Cemaati’ne kullandırmayacağını açıklayan Bursa Jews3Edirne Valisi Dursun Şahin’i istifaya davet etmişti.
Erdemir, Edirne Valisi Dursun Şahin’in “İçimde büyük bir kinle söylüyorum bunu” diyerek işlediği nefret suçunu bizzat ihbar ettiğini söyleyen. Erdemir, Vali’nin kamu görevi icra etmeye uygun bir ruh hali içinde olmadığını belirterek şöyle konuşmuştu:,
Vali Şahin makamının itibarını ve Türkiye’nin onurunu korumak için istifa etme sağduyusunu gösteremeyecekse, vakit geçirmeden görevden alınmalıdır.Anayasa’nın eşitlik maddesi gereği tüm vatandaşlara ayrım gözetmeksizin hizmet etmekle yükümlü olan bir kamu görevlisinin “onların burada sinagoglarını yapıyoruz, onların mezarlıklarının etrafını temizliyoruz” ifadesini kullanması utanç vericidir.
Kamu görevlilierince işlenen antisemit nefret suçlarına sıklıkla tanık olmaya başladık. Devletin en üst makamlarındaki siyasilerin çekinmeden kullandığı solidaritySabbatnefret söylemi kamu görevlilerinin de pervasızlaşmasına yol açmıştır. Yahudi vatandaşlarımızı hedef alan ayrımcılık, nefret suçu ve nefret söylemlerini araştırmak için geçtiğimiz ay Meclis’te komisyon kurulmasını teklif etmiştim. Türkiye’de antisemitizmin yükselişiyle ilgili bir araştırma komisyonunun vakit kaybetmeden hayata geçirilmesinin ne derece önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey,1324’te Bursa’yı fethettiği zaman orada yerleşmiş bir Yahudi Cemaati’ne rastlamıştı. CHPbursaSavaş dolayısıyla şehri terk eden Yahudiler, fetihten sonra şehre döndüler. Bursa’daki Etz Ahayim Sinagogu Orhan Bey’in bir fermanı ile yapılmış olup, İslam mimarisi egemendi. Yahudilerin ticaret ve sanayi dallarında yetenekli olduklarına inanan Orhan Bey ve kardeşi Alâeddin’in çağrısına uyan birçok Yahudi, Bizans ve Şam’dan Bursa’ya göç etti. Yahudilerin ayrı bir mahallede oturma istemlerini de Orhan Bey anlayışla karşıladı.

1492’deki göç dalgasıyla beraber Bursa’ya da yerleşen İspanya Yahudileri oldu. 1926’da nüfus sayımına göre Bursa’da yaşayan Yahudilerin sayısı 2290’dı. ‘Bikur Holim, Hakeneset Orhim’ kuruluşları ve yoksullarla ilgilenen ‘Ozer Dalim’ faaldi. Cemaat başkanı David Saban’dı. Hahambaşı yoktu. Cemaat mensupları, tekstil sanayi ve ticareti başta olmak üzere çeşitli mesleklerle iştigal ediyorlardı. Örneğin Yeşil Bursa, Çokrel Levi İpek Fabrikası’nda 340 kişi çalışıyordu. Nüfus, İstanbul’a ve yurtdışına göçler sonucu 1955’te 382 1969’da 300-400, 1981’de 177’ye indi. 2013 itibarıyla kentte 52 Yahudi vardı. Cemaatin yaş ortalaması yüksektir. Hafta sonraları İstanbul’dan gelen bir haham Şabat kutlamalarını gerçekleşmekte. Bursa Yunan işgali altında kaldığı 1920-1922 yılları arasında Bursa Yahudileri vatanına bağlılıklarını göstermiş ve Yunan bayrağı asmamışlardı. Kurtuluşundan sonra kenti ziyaret eden Atatürk, Kurtuluş Savaşı boyunca Bursa Musevi Cemaati’nin Kuvayı Milliye’ye yaptığı katkılardan ötürü Cemaat Başkanı David  Saban’a teşekkür etmişti.

Mevcut sinagoglardan Geruş Sinagogu 16. yüzyıl başlarında II. Selim döneminde inşa edilmiş olup, Sakarya Caddesi’nde yer alır. Balkon şeklinde bir üst tevaya (mihrap) giriş kapısının yanındaki merdivenlerden çıkılır. Ana mekânın ortasında bulunan ikinci teva ise 1950 yıllarında Bursa Etz-Ahayim Sinagogu’ndan getirilmiştir. Sinagog bayramlarda açıktır. Diğer bir sinagog da yine Sakarya Caddesi üzerindeki Mayor Sinagogu’dur. 15. yüzyılın sonlarında İspanya’nın Mayorka Adası’ndan Osmanlıya gelen Sefarad Yahudileri tarafından inşa edilmiştir. Bu sinagogda da üst teva vardır. Mayor Sinagogu sadece belirgin günlerde açılmakta ve ayrıca ölü yıkama hizmeti için de kullanılmakta. 1994 yılında bir tadilat geçirdi.

Etz-Ahayim Sinagogu ise Osmanlı döneminde yenilenmiş olmanın tarihi özelliğini taşımaktadır.1940’lı yıllarda yangın geçirmişti. Cemaat yönetiminin büyük fedakârlıkla ciddi bir şekilde yenilediği bu sinagogun bayram ve törenlere ayrılması kararlaştırıldı.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: