>
you're reading...
Hürriyet, Ortadoğu Haber Ajansı

Beyoğlu’nda Kelebek Korse Yok Olmasın diye Musevi Cemaati başkanı İshak İbrahimzadeh kolları sıvadı

korse2“Borçlar Kanunu Düzenlemesi”nin Temmuz 2014’de yürürlüğe girmesini takiben kiracılara tebligatlar yağmaya başlayınca kurbanlardan biri Beyoğlu’ndaki tarihi Kelebek Korse Mağazası oldu. Ev ya da işyerinde 10 yılı dolduran kiracıların gerekçe göstermeden çıkarılabilmesine imkân sağlayan bu “Düzenleme” Galatasaray’dan Tünel’e her yürüyenlere eski Beyoğlu’nu hatırlatan Kelebek Korse Mağazası nı tahliye tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. 80 yıllık varlığıyla bir sembol oluşturan Kelebek Korse, yok olmamak için 31 Mayıs Pazar günü dayanışma için herkesi mağazasına çağırıyor. Pazar günü, 13.00 ile 18.00 saatleri arasında Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh dayanışma amacıyla kolları sıvayarak, mağazanın tezgâhtarlığını üstlenecek.
Eski Beyoğlu’ndan arta kalan ender dükkanlardan biri olan Kelebek Korse Mağazası yıllardır el değmemiş gibi duran vitrine: “80 yıllık tarihin yok edilmesine hayır”. “Fast food dükkanı olmak istemiyoruz”, “Değişime direnen bu nadide dükkan için destek bekliyoruz” ilanları yapıştırarak var olma mücadelesi veriyor. Geçen dönemde Robinkorse1son Crusoe Kitabevi ve yılların Rebul Eczanesi Beyoğlu’dan silinmek zorunda bırakıldı. Kelebek Korse Mağazası esnafı İlya Avramoğlu, 1936’dan beri Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki küçük mağazasında “ekmek parası” çıkaran ailenin üçüncü kuşağı. Korse ve iç giyim üretip satan mağazanın sorumluluğunu 1978 yılında babasından almış.Ancak mağazanın mal sahibi Santa Maria Kilisesi ’10 yıl yasasına’ dayanarak, 2014 yılında Avramoğlu’ndan mağazayı tahliye etmesini istedi (Bkz. Foto).
Hürriyet gazetesi Kelebek ekinden Zeynep Miraç’a verdiği röportajda İlya Avramoğlu; “Birkaç sene öncesine kadar çok rahattık” diyor, “Kilisenin başında Peder Claudio vardı, gayet iyi anlaşıyorduk. O dört sene önce vefat edince iki yeni papaz geldi. Meksikalı Peder Ruben ve Kongolu Peder Makuta. Bana kan kusturuyorlar”. Avramoğlu 21 metrekarelik mağazaya 3000 TL kira ödüyor. Mağaza için akıl almaz kira tekliflerinin ve hava paralarının konuşulduğunu da biliyor. Çözüm bulmak için kapı kapı dolaştığını anlatıyor:“Günde 8-10 müşteri gelir. 92 yaşındaki babama, anneme, boşanmış kız kardeşimle onun iki çocuğuna ve kendi aileme bakıyorum. Benim kazancımla hayatımızın dönmesi mümkün değil. Dışarıdan yardım da alıyoruz… Buradan çıkarsam kiralar ateş pahası. Meksikalı papaza gittim, beni kapıdan kovdu. Eşimle oğlum Kongolu papaza gittiler. ‘Bu çocuk üniversiteye girdi, bu şartlarda okuyamaz’ dedi eşim. ‘Beni ilgilendirmez’ deyip kovdu onları”. Avramoğlu ailesi Karay Türkleri’nden. Museviliğin bir kolu olan Karai inancına sahipler. İlya Bey’in eşi de Sefarad Yahudisi. “Başbakanlık’a yazdım” diyor, “‘Beni bu Katolik zulmünden kurtarım dedim. Bu işin içinde Yahudi düşmanlığı da var çünkü…

Kelebek Korse Mağazası adıyla, görüntüsüyle, verdiği hisle eski Beyoğlu’nu yaşatan “son Mohikan”. Yeni korse3Türkiye dizginlenemez bir iştahla kurulurken, eskisinden geriye 21 metrekarecik olsun kalamaz mı? Hani yaşamla ölüm arasındaki 21 gram niyetine? (…)” Zeynep Miraç

Beyoğlu’nun tarihi mağazalarından olan ve kapanmamak için mücadele eden 79 senelik Kelebek Korse, 31 Mayıs Pazar günü dayanışma için herkesi mağazasına çağırıyor. Pazar günü, 13.00 ile 18.00 saatleri arasında mağazanın tezgâhtarlığını Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh yapacak.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: