>
you're reading...
Ajans

Zülfaris Sinagogu Son Baharı

zulfarisKaraköy Perçemli Sokak’taki 18. yüzyıldan kalma Zülfaris Sinagogu, 500. Yıl Musevi Vakfı’nca müzeye dönüştürüleli 15 yıl geçti. İbadethanenin müzelik olması da yetmedi 2015 Sonbaharının ilk günü, Kipur arifesi, 22 Eylül sinagogun son günü oldu.
500. Yıl Musevi Vakfının başkan vekili Naim Güleryüz açılış hazırlıklarında:
Bizans ve Osmanlı dönemlerinde bu topraklarda yaşamış insanlar ile 1492’de İspanya’dan göçen Museviler, Türkiye’yi vatanları kabul ettiler.[…] İşte hayata geçirilecek 500.Yıl Zülfaris Müzesi projesiyle, bu etkileşimi ve ortaya çıkan kültürel mozaik gösterilmeye çalışılıyor” demişti. Müze Zülfaris’in kapanışını takiben yenilenmiş haliyle Neve Şalom Sinagogu içerisine taşınacak.
Zülfaris Sinagogu’nun avlusuna demir bir kapıdan girildikten sonra sol tarafında Nadia Arditi’nin 1. Dünya, Kurtuluş ve Balkan savaşlarında ölen Musevi Türkleri’nin anısına yaptığı anıtın yanında üç dilde Atatürk, İsmet İnönü, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Mesut Yılmaz’ın Türk Musevileri ile ilgili sözleri bulunuyordu. Yapı müze olarak düzenlendikten sonra giriş katı etnografya bölümüne ayrılmıştı. Bu bölümde Musevi toplumunun doğum, sünnet, düğün gelenekleri yansıtılmaktaydı. Bir başka bölümde 2. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’ye gelen Musevi kökenli bilim adamları tanıtılıyordu. Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet parlamentolarında görev yapan Musevilerin fotoğraf ve özgeçmişleri sergilenmekteydi. Müzenin ikinci katında Osmanlı padişahlarının Musevilerle ilgili fermanları, İmparatorluğun Musevilerle ilgili politikalarını yansıtan bu fermanlarla birlikte Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen, dış yüzeyleri yöresel kültürün izlerini taşıyan Tevrat ruloları da bu katta yer alıyordu. Ayrıca basın köşesinde, Musevilerin 1493’te Osmanlı İmparatorluğu’na ilk kez matbaayı getirdikten sonra yayımladıkları kitaplar, gazeteler tanıtılmaktaydı. Sinagogun eskiden kadınların ibadeti için ayrılan cumbalı en üst katı fotoğraf galerisi olarak düzenlenmişti.
İstanbul’un Galata semtinde bulunan Zülfaris Sinagogu, JewishMuseumofTurkey1671 tarihinde mevcut olduğu bilinen ancak muhtemelen 19. yüzyıl başında, tekrar inşa edilerek bugünkü şekline gelen bir havra. Çeşitli zamanlarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla, günümüze kadar güzelliğini koruyan sinagog, Kamhi Ailesinin maddi katkıları ile müze olarak 25 Kasım 2001`de açılarak hizmete girmişti. Zülfaris Sinagogu 22 Eylül 2015 günü kapandı.

Riva Hayim | Agos / 23 Eylül 2015 |[…] Özür dilerim Zülfaris… Buna her azınlık cemaati gibi kendi yağımda kavrulmak için mecburdum. Burada uzun yıllar yaşayabilmek, var olabilmek için seni sildim.
Seni silerken de biraz kendimi belki de..
Ortak hafızamız yitse de sen yine kendine iyi bak. […]
zulf2
OTk5MzkyNj-2000-yilinda-zulfaris-sinagogu-muzeye-donusturuluyormus

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: