>
you're reading...
Ajans, Demokrat Haber

Türkiye’nin Gâvur Saplantısında Azınlık Vakıfları Çıkmazı

Üç yıldır çıkarılmayan Azınlık Vakıfları seçim yönetmeliği ve “Türkiye’deki inanç grupları” Kavramı: Başbakan Ahmet Davutoğlu; “64. Hükümet Eylem Planı, Reformlar ve İcraatlar” başlıklı toplantısı Ankara’da ATO Congresium salonunda geçtiğimiz Perşembe (10 Aralık) başladı. “Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve Türkiye Ermenilerinin önemli isimlerinden Bedros Şirinoğlu’nu da gördüm” diye bildiren, Hakan Çelik’e (Posta) göre toplantıya “Türkiye’deki inanç gruplarının temsilcileri de davet edildi“. “İnanç Grupları”şeklinde küçümsenen halk  1900’lü yılların başında İstanbul’da her iki kişiden birinin bağlı olduğu Gayrimüslim kesim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gâvur Saplantısında Azınlık Vakıfları Çıkmazı
selina_dogan_ilk_gorevimiz_afedersin_ermeni_diyen_zihniyeti_sandiga_gommek_h53027_4f525Azınlık vakıflarının seçim yapmasını sağlayan yönetmelik üç yıl önce iptal edilmesinden bu yana  yeni yönetmelik hâlâ yayınlanmadı. CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, azınlık vakıflarının yönetim kurullarının seçme ve seçilme haklarını düzenleyen yönetmelik hakkında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

Azınlık vakıflarının seçim yapmasını sağlayan yönetmeliğin iptal edilmesinin üzerinden yaklaşık olarak üç yıl geçmesine rağmen yeni yönetmelik yayınlanmadı. Azınlık vakıfları, yönetmelik olmadığı gerekçesiyle seçim yapamıyor. Milletvekili Selina Doğan Türkiye’deki azınlıkların sorunları arasında gösterilen seçim yönetmeliğine ilişkin soru önergesi vererek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Vakıflar’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde yönetmeliğin neden hazırlanmadığı soruldu.

Selina Doğan, Akdoğan’a yanıtlaması için şu soruları sordu:

1- Azınlık vakıflarının seçim yapabilmesine olanak sağlayan yönetmelik neden iptal edilmiştir?

2- Seçimlerin yapılabilmesi için yeni bir yönetmelik neden halen hazırlanmamıştır?

3- Yeni yönetmelik hazırlanması için bir çalışma yürütülmekte midir?

4- Hükümet programında yer alan “hukuki ve fiili tedbirler” arasında söz konusu yönetmelik de yer almakta mıdır?

1 Kasım seçimlerinin ardından kurulan 64’üncü Hükümet’in programında, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gayrimüslim azınlıkları herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakmayacak şekilde bütün hukuki ve fiili tedbirleri almaya devam edeceğiz” ifadesi yer alıyor. Ancak söz konusu yönetmeliğin çıkarılmasına ilişkin somut bir çalışmanın olmadığı ifade ediliyor.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: