>
you're reading...
Ajans, Diken

Sicilinde sinagog kapatmak, tiyatro oyunu yasaklamak uygulamaları bulunan Edirne Valisi Dursun Şahin’den yeni taşkınlıklar

DHA-edirne-vali-kumİsrail’e kızıp Edirne Büyük Sinagogu’nu Musevi yurttaşlara kapatma kararı ilan eden Edirne Valisi Dursun Şahin, Mayıs ayında Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan Can adlı tiyatro oyununun gösterimini, metni uygun görmeyerek yasakladıktan sonra şimdide yeni bir ilke imza attı. Edirne’de Yunanistan ile sınırı oluşturan ve her yıl taşkınlarla gündeme gelen Meriç Nehri’nin yatağına dolan kumlar, temizliğin ardından geçtiğimiz günlerde kamyonlarla tren vagonlarına yüklendi. İstanbul’daki inşaat piyasasına satılacak kumlar için bir basın toplantısı düzenleyen Vali Şahin, yaklaşık 100 metreküp stok olduğunu kaydetti. Meriç’ten çıkan kumun kalitesinin hayli yüksek olduğunu söyleyen Vali Şahin, “Günde 3 bin ton daha sonra 5 bin ton kum İstanbul’a gidecek. Ispartakule’ye naklini sağlamış olacağız. Günde 10 bin ton almayı isteyen bir müteahhit firmayla sözleşme yapıldı. Bu kumun incelemesinde şaşkınlık yaratan sonuçlar ortaya çıktı. Şap atmada ve sıvada üzerine diyecek yok” diye konuştu.
Söz konusu kuma duyduğu “hayranlığı” anlatmak isteyen Vali Şahin, bu noktada ilginç sözler de sarfetti. Şahin, kepçenin kamyona yüklemek üzere aldığı kumları eliyle tutarak, “Ben bu kumu görünce yiyeceğim geliyor, şuna bakın arkadaşlar. Gerçekten mükemmel bir kum. Bu kum antika bir kum. Antika değeri var bunun” dedi. Şahin’in sözleri çevredekilerin gülüşmelerine neden oldu. Bundan önce de Havsa’nın Azatlı köyünde büyük ve küçükbaş hayvanların su içmesi için meraya yapılan yalağın açılışını yapan Şahin, kum rezervinin açılışını da Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm’ün dualarının ardından kesilen kırmızı kurdeleyle yaptı.
184424Edirne’de Genç Siviller Grubu üyeleri Kasım 2014’te, Vali Dursun Ali Şahin’in restorasyonu yapılan Büyük Sinagog ile ilgili açıklamalarına tepkilerini, gerçekleştirdikleri basın duyurusu ile göstermişti. Büyük Edirne Sinagogu önünde toplanan Genç Siviller Grubu üyeleri, Vali Şahin’in Büyük Sinagog’a ilişkin açıklamalarını protesto etmişti. Grup Sözcüsü Mehmet Ali Güveli, Edirne’nin Selanik ve İstanbul ile Osmanlı İmparatorluğu’nun güzel ve değerli renklerinden ve vazgeçilmez bileşenlerinden olan Yahudi kültürünün ana yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirterek, “Avrupa’nın ikinci büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu harabeye döndü, kentin ekonomisine can katan Yahudi vatandaşlarımız kaçtı, Edirne çoraklaştı, kültürel olarak fakirleşti” demişti.
Güveli, Sultan Abdülhamit’in fermanıyla yapılan Edirne Büyük Sinagogu’nun bir pazarlık malzemesi yapıldığını savunarak, “Yahudiler’e ve onlardan miras kalan dini kurumlara saygısızlık yapan Edirne Valisi Dursun Şahin ne İslam’dan ne de demokrasiden bir şey anlamadığını ortaya koydu” vurgulamasını yapmıştı.
Güveli, “19043Hükümet Yahudiler’in el konulmuş mallarını iade ederken sinagog kapatma tehditleri savuran bu vali yeni Türkiye’nin valisi olmadığını gösterdi. Kudüs’te saldırıya uğrayan sinagoga geçmiş olsun ziyareti yapan Filistinliler’den bu valinin öğreneceği çok şey var. Sinagogları yanan vatandaşları için fermanla Avrupa’nın en büyük ikinci sinagogunu yaptıran Sultan Abdülhamit’ten bu valinin çıkaracağı çok ders var. 1934 yılında yağmacı güruha karşı Yahudiler’i himaye etmeye çalışırken öldürülen jandarma onbaşısından bu valinin alacağı çok feyz var” açıklamasını yapmıştıtı.

basn_bildiri_22112014

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: