>
you're reading...
Ajans, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Erdoğan’ın örnek gösterdiği “Hitler Almanyası” hiçbir gazetenin birinci sayfasında yer almadı

ErdoHitloBaşbakan Ahmet Davutoğlu’nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından yaptığı “Üniter Başkanlık” sistemi olabileceği yönündeki açıklaması gazeteciler tarafından sorgulanınca, Reisicumhur Erdoğan, “Hitler Almanyası”nı örnek gösterdi: “Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almanyası’na baktığımızda da bunu görürsünüz.” Karşı gazete Erdoğan’ın üniter yapılı başkanlık sistemine Hitler Almanyası’nı örnek göstermesinin, bugün (1 Ocak 2016) çıkan, hiçbir gazetenin birinci sayfasında yer almadığını vurguladı:
HİTLER ALMANYASI’NA BAKTIĞIMIZ DA BUNU GÖRÜRSÜNÜZ
Suudi Arabistan’dan dönen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından yaptığı üniter başkanlık sistemi olabileceği yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Erdoğan, üniter başkanlık sistemine Hitler Almanyası’nı örnek gösterdi. Erdoğan, “Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almanyası’na baktığımızda da bunu görürsünüz. Başka ülkelerde de görürsünüz” diye konuştu.
İŞTE GAZETELER BU MANŞETLERLE ÇIKTI
Sosyal medyada büyük yankı uyandıran Erdoğan’ın Hitler Almanyası örneği yazılı basının ilgisini çekmedi. “Hitler Almanyası” örneği hiçbir ulusal gazetenin birinci sayfasında yer almadı. Erdoğan’ın konuşmasını birinci sayfadan gören gazetelerden Hürriyet “Yeni anayasa için halkla arama konferansı” Sabah “Adaletli bir başkanı halk destekler” Milliyet “Gelişmiş ülkelerde başkanlık sistemi var” Habertürk “Anayasa açıklaması” Vatan “Başkanlık daha başarılı” başlığını kullandı.
CXpytHhU0AEh07iYeni Akit Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü ve yazarı Hasan Karakaya’nın, Suudi Arabistan resmi ziyareti sırasında ölümü üzerine,   Türkiye’ye öngörülen zamandan daha erken dönen Erdoğan havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Basın toplantısında Erdoğan’nın açıklamalarından alıntılar:
“Bundan sonra istiyoruz ki Türkiye bunları tartışır hale gelsin. Vatandaşlar başkanlık siteminin ne olduğunu bilmiyorsa, ortaya bir netice çıkmaz.
“Şu anda gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde bu sistemi, partili başkan olduğunu görüyoruz. Bizler de Beştepe’de bu alanda konuşacak akademisyen, medya dünyasından kimler varsa hepsini dinleme fırsatı bulacağız.
“Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almanyası’na baktığımızda da bunu görürsünüz. Başka ülkelerde de görürsünüz” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Yeter ki bütün mesele başkanlık sisteminin uygulamasında halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın.“Şu anda da ‘Başkanlık sistemleri de A’dan Z’ye pirüpaktır’ diyemeyiz ama diğerlerine kıyasla baktığımız zaman parlamenter demokrasiye göre onların çok daha başarılı olduğunu görüyoruz. Gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde başkanlık sistemini olduğunu görüyoruz. ABD’deki partili başkanlık sistemidir.”
  “Medya dünyamızda değerli kardeşim Hasan Karakaya’yı saat 01.00 civarında kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Arkadaşlarına sabırlar diliyorum. Mensubu olduğu Akit gazetesinin tüm mensuplarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum.
“Uzun bir dönemden beri Hasan Bey kardeşimle bir yol arkadaşlığımız vardı. Hemen her seyahatimde yanımda olan bir kardeşimdi. Güçlü bir kalemi olduğuna inanıyorum. Özellikle medya dünyasında fikir zenginliğinin, aniden gelişen cevaplarıyla yeri doldurulamaz bir kardeşim olduğunu düşünüyorum.”

ErdoKarakayaHasan Karakaya 6 Mart 2012 tarihli Vakit gazetesinde “Türkiye’nin ‘orospu’lardan alacağı ‘namus dersi’ne ihtiyacı yoktur!.. Gerekirse, bir ‘One Minute’ de onlara çekeriz!..” vurgulamasını yaparak, “Yahudi kazığı” kinlemesini satırlamıştı:
“[…] Önceki günkü  oylamada, [ABD Temsilciler Meclisi] Dış İlişkiler Komitesi’nin “Yahudi” Başkanı Howard Berman tasarıyı geçirmek için “olağanüstü bir gayret” sarfetti… Oylamayı, “1 saatten fazla uzatarak” ve hatta bazı üyeleri “kolundan tutup içeri sokarak” sonucun Türkiye aleyhinde çıkmasını sağladı!.. Dahasını da yaptı “Yahudi”ler!.. Komite’nin “7 Yahudi üyesi”nin tamamı, “Ermeniler lehinde” oy kullandı!..[…] Dedik ya; Komite Başkanı Yahudi Howard Berman, tasarının “Ermeniler lehinde” geçmesi için “olağanüstü çaba” harcadı.[…] Şimdi sormak gerekmez mi; Hani “Yahudi desteği” nerede?.. Demek ki, “fos”muş!.. Öyle ya; “güya Türkiye’ye Yahudi desteği”ne rağmen; meselâ 2005’te “Ermeniler lehine 40 Evet” çıkarken, önceki günkü oylamada, “Türkiye’ye Yahudi çelmesi”ne rağmen, bizim lehimizde “22 oy” çıkması, “Yahudi lobisi”nin hiçbir “halt” olmadığını gözler önüne sermiştir!.. Önceki günkü başarı; “Türk diplomat ve milletvekillerinin başarısı”dır!.. Hem de “Yahudi kazığı”na rağmen! Bu, böyle biline!..[…]”

Hakaretamiz, saldırgan, kaba bir dil kullanma eğilimi ile tanınan Hasan Karakaya, Erdoğan’ın özel uçağının müdavimi olan gazeteciler arasında yer alıyordu [foto]. Pek çok yurtdışı gezisinde Erdoğan’ın davetlisi olarak kendisine eşlik eden, hatta uçakta Başbakan’ın masada yanına oturtarak “en ziyade müsadeye mazhar yazar” muamelesi gören bir gazeteciydi.
fbdcc560-3c0e-4948-8457-ed2675206253

TopcuElmas
Başkanlık sistemi,Hitler Almanya’sı derken…@MarianKamensky1 gözünden seçimlerden önce ve seçimlerden sonra Erdoğan https://t.co/rCwaCPU4HO
01/01/2016 18:59

MarianKamensky1

Hitler Almanyasındaki SA’lara benzer “AKsilahlanma” ve Türk Yahudilerinin Son Büyük Göçü …

Sözcü gazetesi 23 Ekim baskısında Can Ataklı; “Sosyal medyada ‘AKsilahlanma’ başlıklı twitleri gördüğümde ‘Artık bu kadar da saçmalık olmaz’ diye düşündüm“ diyor ve özetle şşunları ekliyor: “Açıkçası inanmadım, çünkü “Aksilahlanma” başlığı ile halk Erdoğan’ı korumak için açıkça silahlanmaya çağrılıyor. Daha da ötesi bir terör örgütünün kuruluşu fütursuzca ilan ediliyor.[…] Osmanlı Ocakları 1453 derneği de bu … Okumaya devam et

“Nazik” Adolf Hitler’in “Kavgam” kitabı neden yeniden raflarda, süpermarketlerde?

Bir dönem Türkiye’de çok satanlar listesine girerek şaşkınlık ve tepki yaratan Adolf Hitler’in “Kavgam” kitabı bu kez de market raflarında. Kitabın bu şekilde satışa çıkarılmasına tepkiler gecikmedi. Bu kez sadece kitabevleri ya da sahaflarda değil, market raflarında da satışa çıkması karşısında Avlaremoz.com’da yayımlanan yazısında Serdar Korucu; eleştirenler arasında Türk Yahudi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh de … Okumaya devam et

Erdoğan’nın, Musevi Cemaati temsilcilerine daveti, “Hitler Almanya’sı” skandalını askıya alır mı?

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Musevi Cemaati (TMC) temsilcilerini Mabeyn Köşkü’nde kabul etti. Heyette Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve Türkiye Musevi Cemaati Onursal Başkanı Bensiyon Pinto yer aldı. Erdoğan ve heyet arasında “samimi bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, barış ortamının Ortadoğu’da da hakim olması yönünde temennilerin” de gündeme geldiği açıklandı. Erdoğan’nın “Hitler … Okumaya devam et


Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: