>
you're reading...
Ajans, Al Monitor

Müslüman çoğunluğun yaşadığı bir ülkede açık alanda gerçekleştirilen ilk Hanuka kutlaması

hanukaGeleneksel olarak kent meydanlarında kutlanan “Hanuka [Işıklar] Bayramı”nı, yıllar boyunca sinagoglarda ya da evlerinde kapalı kapılar ardında kutlayan Türk Musevileri, bu yıl ilk kez dini ritüellerine uygun olarak İstanbul sokaklarına çıktılar. 13 Aralık akşamı İstanbul’da bir araya gelen Museviler, karanlığın aydınlanmasını sembolize eden bayramları için binlerce mum yaktı. Bu aynı zamanda çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir ülkede sokakta kutlanan ilk Hanuka Bayramı’ydı.Al-Monitor‘da yayımlanan yazısında Sibel Hürtaş bu giirişi yaptıktan sonra ekliyor:
Ortaköy Meydanı’nda yapılan bu kutlamanın fikir babası Türkiyeli Musevilere yönelik yayım yapan Şalom Gazetesi’nin başyazarı İvo Molinas.
Capture d’écran 2015-03-29 à 12.37.44Molinas,Al-Monitor’a yaptığı açıklamada, yıllarca Avrupa ve Amerika’daki meydanlarda Musevilerin gerçekleştirdiği Hanuka Bayramı fotoğraflarına imrenerek baktıklarını anlatıyor ve şunları söylüyor: “Bu fotoğrafları Twitter’da paylaşıp ‘neden İstanbul’da da olmasın’ yazdım. Olumlu tepkiler alınca, belediye başkanı ile konuştuk. Güvenlik konusunda çekincelerimiz oldu. Bu yüzden duyuru yapmadık, kutlamadan hemen önce cemaat üyelerine telefon mesajı gönderdik.
Hanuka kutlamasının yapıldığı yer de sembolik olarak önemli. Kutlama, Ortaköy Camii ile Ortaköy Sinagogu’nun arasındaki bir sokakta yapıldı. Tören platformunda önce çocuklar ilahilerini seslendirdi ardından Ortaköy Camii İmamı ile Ortaköy Sinagogu Hahamı birlikte dev şamdandaki mumları yaktı. Bine yakın Musevi’nin tanıklık ettiği bu anları, Türkiye Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzade şu sözlerle anlatıyordu: “Burada bir mucize yaşıyoruz.”
İvo Molinas da kutlamadaki atmosferiAl-Monitor’a şöyle anlatıyor: “Törende yüzlerce Musevi vardı. Yaşlı, genç, çocuk bine yakın kişi toplanmış. Sokakta mumlar yakılıp, ilahiler söyleniyor. Türkiyeli yaşlı Museviler ağlıyordu, sevinç gözyaşları dökülüyordu gözlerinden. Kimileri ise gerçek olup olmadığını sorguluyordu. ‘Buz gibi havada sokakta bayramımızı kutluyoruz, gerçek mi?’ Sonra gidip şamdana dokunuyordu ve ‘Aaa hakikaten gerçekmiş’ diyordu.” Molinas, bu törenin çoğunluğunu Müslümanların yaşadığı bir ülkede açık alanda gerçekleştirilen ilk Hanuka kutlaması olduğuna dikkat çekiyor. 
Capture d’écran 2014-07-27 à 19.50.42Türkiye Musevileri Cemaati Başkanı İshak İbrahimzade deAl-Monitor’a yaptığı açıklamada, Türkiyeli Musevilerin ruh halini şu sözlerle anlatıyor: “Azınlık toplumlarının geçmişte yaşanmış olan travmalardan oluşmuş korkuları günümüze kadar gelmiştir. Diğer yandan ise geniş toplumun gerek tanımamaktan, gerekse yanlış tanımaktan dolayı azınlıklara karşı — bağımsız araştırmalarla da belirlenmiş — önyargıları söz konusudur. Bu korku ve önyargıların ancak karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesi içinde birlikte çalışarak aşılabileceğine inanmaktayız. Edirne Sinagogu açılışı ve yapılan Hanuka kutlaması bu çalışmaların birer örneği olup bu örnekleri medeni ve hukukun elverdiği bir çerçevede arttırmak için hep birlikte uğraş vermeliyiz.”
İshak İbrahimzade’ye, törenin Türkiye’deki din özgürlüğü anlamında bir aşama sayılıp, sayılmayacağını sorduğumda şu yanıtı veriyor: “Bu etkinliğin, bireysel inanç ve ibadet özgürlüğü kapsamında kazanımlardan çok, eşit ve asil vatandaşlık kapsamında toplumsal kazanımlar olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu şekilde ülkemizin ileri demokratik ve uygar ülkeler seviyesine ulaşmasına katkıda bulunduğunu göz önüne almalıyız.” 
Töreni alkışlayanlar olduğu kadar, tepki gösterenler de oldu. Kutlamada hahamla birlikte mum yakan Ortaköy İmamı sosyal medyada adeta linç edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce beraber hareket ettiği Refah Partisi’nin devamı olan Saadet Partisi kutlamaya tepki gösterenlerdendi. Partiye yakınlığıyla bilinen Milli Gazete, töreni “Resmi Çöküş” manşetiyle verdi. 28 Şubat Gençlik Hareketi gibi bazı İslami gençlik grupları kutlamayı protesto etti. Ancak bu gruplar, oldukça küçük bir topluluğu temsil ediyorlar.[…] Devamı / Read more > Al-Monitor

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: