>
you're reading...
Aksiyon, evrensel

Holokost ve 2015’te Yahudileri içeren bazı tabular yıkılmış olsa da Türkiye’de Antisemitizmin zirvelerde olması

 1. 574690Elif Ordukaya Aksiyon’da2015 Türkiyesi’nde Yahudi Olmak” başlıklı yazısında; “2015’te birtakım tabular yıkılmış olsa da Türkiye Cumhuriyeti antisemitizmde hâlâ şampiyon” diyor ve şunları ekliyor:
  Edirne Sinagogu açıldı, Hanuka kutlandı, Holokost ve Struma anıldı, 2015’i Yahudiler için tabuların yıkıldığı yıl olarak tarihe yazdı. Fakat aynı yıl araştırmalar Türkiye’yi antiseminizmde şampiyon ülke olarak gösterdi. Sadece bu hadiseler bile Türkiye’yi ironiler ülkesi olarak adlandırabilecek nitelikte. 2015’te birtakım tabular yıkılmış olsa da Türkiye Cumhuriyeti antisemitizmde hâlâ şampiyon. 2014’te benzer bir araştırmayı toplam 102 ülkeyi kapsayacak şekilde yaparak antisemitizm oranlarını ilk kez bilimsel verilerle ortaya koyan ADL (İftira ve İnkâr ile Mücadele Birliği) geçen yıl sadece 19 ülkeyi araştırma kapsamına aldı.[…] Araştırmanın nasıl yapıldığı da ayrıca dikkat çekici. Bir kişiyi ‘antisemit’ olarak nitelendirmek için ankete katılan kişinin Yahudilerle ilgili on bir adet kalıplaşmış yargının yarıdan fazlasına ‘büyük ihtimalle doğru’ cevabı verip vermediğine bakıldı. Yargılar arasında, “Yahudiler İsrail’e yaşadıkları ülkeden daha bağlıdır. Yahudiler iş dünyasında çok fazla güce sahiptir. Yahudiler kendilerini diğer insanlardan üstün görür. Yahudiler dünyadaki savaşların çoğundan sorumludur gibi ifadeler yer alıyor.
  Dışişleri Bakanlığı, insanlık tarihinin en karanlık ve acı dönemlerinden biri olan Holokost’ta hayatını kaybeden milyonlarca insanı saygıyla andıklarını açıkladı.
  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada
  , Nazi rejimleri ve işbirlikçilerince Yahudiler başta olmak üzere, milyonlarca masum insan, kitleler halinde örgütlü ve sistematik şekilde yok edildiği hatırlatılarak,Bu süreçte en fazla insanın zulme maruz kaldığı ve yok edildiği Auschwitz-Birkenau toplama kampının kurtarıldığı 27 Ocak 1945 tarihini temsilen, 27 Ocak günü, 2005 yılında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü” ilan edilmiştir” denildi.
  Nuray Sancar Evrensel gazetesinde “Sarı Yıdızlı Zamanlar” başlıklı yazısında; “
  Nazilerle iş birliği yapan devletlerin buyruğuyla Yahudiler, […] getolara kapatıldı. Dahası her Yahudi, göğsünde sarı renkli bir yıldız taşımak zorundaydı“, vurgulamasını yaptıktan sonra güncel gelişmelere dikkati çekiyor:
  Sonra Yahudiler kitleler halinde toparlanıp havasız vagonlara istif edilerek toplama kamplarına yollandılar. Büyük bir çoğunluğu gaz odalarında, kimisi de aşırı çalışma, açlık ve hastalıktan öldü. Faşizmin ayak sesleri apaçık işitildiğinde bile yaklaşan vahşetin büyüklüğünü tahayyül edemeyen akıl, Hitler yenildiğinde de yaşananların tekerrür edemeyeceğini düşündü. Faşizmin daha ziyade bir zıvanadan çıkma, cinnet hali olduğu; bunca yaşanandan sonra bir daha olmasına izin verilemeyeceği iyimserliği yaygınlaştı. Bugün bu iyimserliği tersine dönüştüren bir dizi gelişme var Avrupa’da.[…] Ortadoğu’daki çirkin paylaşım savaşından metastaz yapan tümör Avrupa ülkelerinin içine yayılmıştır. Mülteci, günümüz faşizminin yeni Yahudi’si ilan edilmiştir.Unutulmasın; bir daha asla dememek için “bir daha asla” demişti.
  trafiksuçu

 

 

 

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: