>
you're reading...
Ajans

AJC ile Güney Kıbrıs için Rum, Yunan ve Yahudi Diyasporaları seferberliği

80651Simerini gazetesi, Kıbrıs Rum Yönetimi İnsani Konular ve Dış Rumlardan Sorumlu Komiseri Fotis Fotiu’nun, dün Amerikan Yahudi Komitesi’nin (AJC) İsrail Direktörü Avital Leibovich ile Rum kesiminde bir araya geldiği haberini iletti. Haberi “Yurt Dışındakilerin de Üçlü Koordinasyonu” başlığıyla yayımlayan Simerini gazetesi, amaçlanan şeyin, ulusal çıkarların AB ve ABD düzeyinde ileriye götürülmesi olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’in, ortak ve ulusal çıkarlarını AB ile ABD’deki karar alma mekanizmalarında ileriye götürmek için, “diasporalarını” (yurt dışında yaşayan Rum, Yunan ve Yahudiler) da, üç ülke arasındaki işbirliği çerçevesine dahil etmeyi hedeflediklerini haber 2349077637verdi. Yurt dışında yaşayan Rumlarla ilgili yapılacak toplantıya ek olarak, üç ülke diasporasının üyeleri ile üç ülkeden yetkililerin katılacağı de bölgesel bir toplantı düzenlenmesinin ileriye götürülmekte olduğunu kaydeden gazete, Fotiu’nun söylediklerine dayanarak, bu tipteki ilk toplantının, muhtemelen önümüzdeki Mayıs veya Eylül ayında Rum kesiminde yapılacağını kaydetti.
Gazete, Fotiu, bahse konu bölgesel toplantının amacının, üç ülkenin “organize grupları” arasındaki işbirliğiyle ilgili bir karşılıklı anlayış memorandumu imzalanması olduğunu ifade ettiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis ile hali hazırda istişarelerde bulunulduğunu yazan Simerini, Fotiu’nun daha fazla istişare yapmak amacıyla simeriniyakın zamanda İsrail’e gideceğini ifade etti. Gazeteye göre, Fotiu ile görüşmesinden sonra açıklamada bulunan Avital Leibovich ise, üçlü işbirliği ile Rum kesiminde gerçekleştirilen ikili temaslara değinerek, bu ülkelerin birçok ortak değer ve ilgi alanını paylaşmakta olduklarını ifade etti.
Simerini’ye göre, Avital Leibovich, değişen bir Orta Doğu’ya sahip olunmasından ötürü, bu bağı güçlendirmeleri gerektiğine de işaret etti. Fotiu ise açıklamasında, diasporanın da üçlü işbirliğine dahil edilmesi hedefinin, üç ülkenin menfaatlerinin ileriye götürülmesi olduğunu söyledi. ABD gibi ülkelerde, diaspora örgütlerinin, iyileştirme olanağı olsa dahi, hali hazırda iyi bir işbirliğine sahip olduğunu ifade eden Fotiu, bunu başka yerlerde de yapmak istediklerini ifade etti. Fotiu bunu Avrupa’da, özellikle de Birleşik Krallık gibi ülkelerde yapmak istediklerini, Yahudi unsurunun burada önemli olduğunu sözlerine ekledi. Alithia ise habere “Yurt Dışında Yaşayanlar İçin de Kıbrıs-Yunanistan-İsrail Üçlü (İşbirliği)” başlığıyla yer verdi.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: